wpływ soli na ślimaki

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
daruś
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2008, o 18:01

wpływ soli na ślimaki

Post autor: daruś »

Mam małe pytanie, niedawno słyszałem, że pod wpływem soli coś dzieje się ze ślimakami.
Nie wiem co i nie wiem w ogóle czy to jest prawda, jeżeli ktoś wyjaśniłby mi tą sprawę to byłbym wdzięczny.
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: wpływ soli na ślimaki

Post autor: arti »

O ile wiem to ze ślimaków pod wpływem NaCl (i innych soli) zaczyna wypływać śluz jest to spowodowane hydroskopijnoscia soli
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: wpływ soli na ślimaki

Post autor: DMchemik »

nie chodzi o higroskopijność, a o zjawisko zwane osmozą. Ciało ślimaka nie jest chronione przed utratą wilgoci i pokryte śluzem, sól gdy rozpuszcza się w śluzie powoduje wędrówkę soli z ciała ślimaka na zewnątrz, celem wyrównania stężeń (a dokładniej potencjału po obu stronach, ale wystarczy nam takie uproszczenie). Wiele ludzi posypuje ślimaki solą niszcząc je w ten sposób, jednak wątpię w humanitarność tej metody. sypanie soli dookoła grządek to też kiepski pomysł, bo niepotrzebnie zasolimy glębę a po większym deszczu nie będzie już ochrony przed ślimakami, z doświadczenia polecam wapno, po prostu sypię je dookoła grządek, wtedy ślimaki nie garną się na moją sałatę.
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: wpływ soli na ślimaki

Post autor: arti »

No w suma sumaum o to mi chodziło gdyby sol nie przyciagala wody nie bylo by osmozy
Ale od wapna polecam plaska miskę z piwem ślimaki wchodzą skuszone zapachem tego trunku, no i już nie wychodzą
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: wpływ soli na ślimaki

Post autor: DMchemik »

No tak, ale piwa szkoda, pozatym takim sposobem ślimaków i tak nie wytępimy, dlatego lepiej odgrodzić im dojscie do grządek wapnem, niż liczyć na to, że się skuszą na piwo i na grządki żadna bestyja nie wejdzie.
daruś
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2008, o 18:01

Re: wpływ soli na ślimaki

Post autor: daruś »

dzięki wam:)
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: wpływ soli na ślimaki

Post autor: DMchemik »

Takie małe niedopatrzenie: sól gdy rozpuszcza się w śluzie powoduje wędrówkę wody z ciała ślimaka na zewnątrz, a nie soli jak pisze powyżej, ale pisanie postów o takich godzinach może się kończyć pomyłkami
ziom90
Posty: 1
Rejestracja: 10 sie 2022, o 15:55

Re: wpływ soli na ślimaki

Post autor: ziom90 »

arti pisze:
22 lut 2008, o 08:24
No w suma sumaum
Co? XD
Milosz8222
Posty: 6
Rejestracja: 1 lut 2023, o 13:52

Re: wpływ soli na ślimaki

Post autor: Milosz8222 »

Z tego co wiem to ślimaki "rozpływają się" pod wpływem soli. Dlatego też sól bardzo im szkodzi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości