[Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Z punktu widzenia mechanicznego, to są trzy niezłe mikroskopy . Wszystko będzie zależeć od obiektywu. Dobry może kosztować więcej niż sam mikroskop. Amplival ma kondensor pankratyczny, niepotrzebnie skomplikowany. Warto sprawdzić przed zakupem, czy odpowiednio lekko działa. Ten biolar z głowicą trino jest interesujący, warto sprawdzić stopień dopasowania głowicy. Chińczyki nie są lubiane, ale kupuje się nowy sprzęt z gwarancją, czasami można sprawdzić go w sklepie, a chińskie achromaty mają jakość porównywalną z innymi. Nie wiem, jak to jest z Amplivalem, ale biolar daje się łatwo przerobić na led. Jeżeli mikroskop ma służyć do dokumentacji, należy koniecznie wybrać trino
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

w świetle odbitym i przechodzącym przy najbardziej wymagajacym powiększeniu 1000x
O odbitym na obiektywie 100x mozesz zapomniec. W przechodzacym - warto miec oswietlenie wg Koehlera i mocne źrodlo swiatla (standardowe 30W to bedzie troche malo). 100W jest optymalne (sa takie lampy, dosc rzadkie, do Biolarów), w EVO100 pozostaja tylko wlasne przerobki. Jakosc obiektywu tez ma znaczenie dla fotografii, tu by dobrze bylo zainwestowac w jakis plan apo, jesli rzeczywiscie zalezy Ci na jakosci zdjec.
JacKii
Posty: 2
Rejestracja: 8 sty 2022, o 23:46

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: JacKii »

Dziękuje wam za odpowiedzi troche rozjaśniliście mi umysł :-D Pozstanowiłem że wybiorę w takim razie pomiędzy tym biolarem a deltą evo 100. Na korzyść biolara przemawiają: cena oraz znacznie większe możliwości rozbudowy, oraz możliwość dostania 100 Watowego oświetlenia, wadą jak myślę niestety jest to, że to mikroskopy dość wiekowe a więc z czasem części będzie coraz mniej, ponadto mechanizmy i pokrętla też pewnie się z czasem powyrabiają o ile już nie są mocno zużyte. A ja nie mogę sobie pozwolić żeby jeździć po Polsce i sprawdzać każdego interesującego z aukcji poprostu bym kupił troche w ciemno zawierzając opisowi. No o ergonomi to nie bede sie rozpisywał bo to sprawa oczywista. Natomiast chińczyk niby też ma jakieś tam możliwości rozbudowy ale o ile obiektyw moge dokupić do niego całkiem fajny to z innymi akcesoriami szału już nie ma, a najgorsze jest to 3watowe oświetlenie led (i to mnie najbardziej do niego zniechęca). Pomimo to jednak nieco bardziej jestem za chinczykiem ze względu na to, że to jak by nie patrzył to nowy sprzęt z gwarancją. Poza tym dla mniej zaawansowanech użytkowników (moich dzieci) jest pewnie znacznie przystępniejszy w obsłudze. Ciekawe tylko jak bedzie taki chinczyk wyglądał po 30 latach ( tzn. Czy też bedzie sie dało na nim pracować jak na biolarach po 30 latach, czy może okaże się że to bedzie szmelc? Oraz jak bym kupił jednak tego biolara to czy wytrzyma kolejne 30 lat?) Niestety muszę sam podjąć tą trudną decyzję :)
Pozdrawiam
patrykk
Posty: 2
Rejestracja: 14 sie 2022, o 12:49

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: patrykk »

Witam serdecznie forumowiczów. W pierwszym moim poście chciałem zapytać forumowiczów o wybór trochę bardziej zaawansowanego mikroskopu dla siebie oraz starszych dzieci które tematyką biologii się interesują. Po przeczytaniu wielu postów na tym forum oraz kilku innych stronach wybór wstępnie padł na Mikroskop Delta Optical Evolution 100 Trino Plan LED z dodatkami jak : Oświetlacz Koehlera (Evolution 100 LED) oraz Kondensor ciemnego pola suchy (Genetic Pro/Evolution 100). Chciałem mieć możliwość dokumentowania lub wyświetlania tego co prezentuje mikroskom na ekranie komputera stąd wybór Tri. Posiadamy także dwa aparaty fotograficzne d90 oraz d7500 które dają możliwość przesyłania obrazu do komputera. Tym samym chcielibyśmy móc połączyć nowy zakup z body aparatów. Co do mikroskopu chyba nie mam zbyt wiele pytań ponieważ wiele już w tej tematyce zostało powiedziane. Pytanie moje dotyczy dodatków które wcześniej wymieniłem oraz tego jak najlepiej lub najlepiej połączyć ten mikroskop z aparatem Nikona. Widziałem przejściówkę od Delty, jednak jest to dodatkowy koszt tysiąca złotych. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ewentualne podpowiedzi.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Dzień dobry,
Nie ma co się śpieszyć z zakupem oświetlenia Koehlera i ciemnego pola. Pierwsza rzecz, to prawdopodobnie przysłona zakładana na oświetlacz. W dawnych czasach ta przysłona, tzw przysłona polowa, miała ograniczać bliki w obiektywie. Nowoczesne obiektywy mają warstwy przeciwodblaskowe i takie zjawisko praktycznie nie występuje nawet z obiektywami 40x. Może może się przydać przy obiektywach 100x, ale tego rodzaju obiektywy wymagają odrębnej procedury, więc można trochę z tym poczekać, zwłaszcza że obiektyw 40x pozwala na obejrzenie prawie wszystkiego, np. w kropli wody. Suchy kondensor ciemnego pola służy do obiektywów o pow. do 40x. Do setek są już olejowe. Warto spróbować, czy nie osiągnie się tego efektu przy pomocy nieprzezroczystych krążków, np. monet, kładzionych na oświetlacz. Aż do obiektywów 20x jest to b. proste, potem trzeba pogłówkować. Co do aparatu, to może warto poszukać na aliexpress. W teleskopy pl kupiłem kiedyś za ok 100 zł adapter do mikro 4/3, ale Twoje matryce wymagają chyba dodatkowej optyki. Na mikroskopia amatorska FB ktoś publikuje doskonałe filmiki robione kamerką za 200 zł. U nas występuje jako mazdowiecki. Warto się tym rozwiązaniem zainteresować. Można też robić zdjęcia kompaktem, ale dla wielu to poniżej ich godności. :/
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

PS. Na mikroskopy pzo allegro lokalnie jest oferta adaptera do nikona za 500 zł
patrykk
Posty: 2
Rejestracja: 14 sie 2022, o 12:49

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: patrykk »

Dzięĸuję za odpowiedzi. Co do aparatu zastanawiałem się nad adapterem C mount dla tego mikroskopu, przejściowka na T2 oraz Baader-T-2-Extension-VariLock-29-mm. W samym mikroskopie mam już pierścień t2. Zgodnie z opisem na stronie ten Baader powinien mieć zgodny gwint z pierścieniem T2 nikona. Co do kondensora ciemnego kola to chciałem głownie z wygodnictwa dla dzieci. Dziękuję także za potwierdzenie moich wątpliwości co to Oświetlacza Koehlera. Dzwoniłem do Delty i otrzymałem informacje że jest to tylko przesłona.

Czy mogę otrzymać informacje gdzie na allegro lokalnie mogę znaleźć przejściówkę. Szukałem ale chyba słabo.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Bez przerwy grożą mi wywaleniem z forum, więc nie podam linka - na wszelki wypadek. Trzeba wklepać mikroskopy allegro lokalnie i na 2 stronie jest adapter za 500 zł. Mam nadzieję, że to wystarczy.
Admin
Posty: 149
Rejestracja: 19 mar 2015, o 18:25

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Admin »

jarud pisze:
16 sie 2022, o 20:23
Bez przerwy grożą mi wywaleniem z forum, więc nie podam linka
Do stron zewnętrznych podajemy linki w formie nieaktywnej, np. w obrębie znaczników code.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości