Znalezione wewnątrz obiektywu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
michał123
Posty: 5
Rejestracja: 25 sty 2023, o 14:05

Znalezione wewnątrz obiektywu

Post autor: michał123 »

Witam, przenoszę temat z innego działu gdyż tam nie znalazłem żadnej odpowiedzi. Czyszcząc obiektyw mikroskopowy Leitz Wetzlar 10x i oglądając jego wnętrze innym obiektywem 9x lomo znalazłem takie oto dziwne wzorki. Ten większy jest na środku soczewki, drugi na brzegu. Co to może być.
Dziękuję za wszelkie sugestie. Michał.
Załączniki
03.JPG
02.JPG
01.JPG
eprzemeks
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2020, o 22:18

Re: Znalezione wewnątrz obiektywu

Post autor: eprzemeks »

To wygląda na delaminację. Soczewki obiektywu są klejone w kilka zestawów specjalnym klejem, z upływem czas może on się skurczyć za mocno i odlepić od powierzchni soczewki. Zwykle dzieje się tak od krawędzi, ale tu widaćo, że w środku tych kształtów jest jakaś skaza (pyłek, ziarnko piasku?), które wprowadziło lokalne naprężenia i przyśpieszyło proces. Wątpię, aby dało się to naprawić.
michał123
Posty: 5
Rejestracja: 25 sty 2023, o 14:05

Re: Znalezione wewnątrz obiektywu

Post autor: michał123 »

Oczywiście nie będę tego czyścił, zaciekawił mnie tylko kształt. W bardzo starym obiektywie spodziewałbym się raczej grzyba lub pleśni, a to raczej nie wygląda na jedno ani drugie. Tak przy okazji ten stary obiektyw ma mimo przedstawionej wady nie najgorszą wydaje mi się rozdzielczość przynajmniej w porównaniu z pzo 10x.
Załączniki
mrówa.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości