praca badawcza na olimpiade biologiczną

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
naataaliaa
Posty: 102
Rejestracja: 8 sty 2008, o 12:52

Re: praca badawcza na olimpiade biologicznĄ

Post autor: naataaliaa »

czy ktoś ma może jeszcze jakieś pomysły na pracę badawczą do olimpiady 2008? chcialabym to robic jak najszybciej zeby miec z glowy prosze o pomoc.
William Harvey
Posty: 78
Rejestracja: 12 sty 2007, o 15:17

Re: praca badawcza na olimpiade biologicznĄ

Post autor: William Harvey »

Sama cos wymysl To nie jest konkurs na odwal sie.
Tesia
Posty: 4
Rejestracja: 8 mar 2008, o 18:33

Re: praca badawcza na olimpiade biologicznĄ

Post autor: Tesia »

Hejka, ja już pomysł mam na pracę, tylko brakuje mi dobrze sprecyzowanego tematu. Chciałam porównywać rozwój pomidorów posadzonych na wełnie mineralnej i w ziemi czy słomie Jak myślicie, czy to by się nadawało na olimpiadę?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: praca badawcza na olimpiade biologicznĄ

Post autor: Medycyna Lwów »

Tesia pisze:Hejka, ja już pomysł mam na pracę, tylko brakuje mi dobrze sprecyzowanego tematu. Chciałam porównywać rozwój pomidorów posadzonych na wełnie mineralnej i w ziemi czy słomie Jak myślicie, czy to by się nadawało na olimpiadę?
nadaje się ale spróbuj jeszcze jakos urozmaicić.
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

Re: praca badawcza na olimpiade biologicznĄ

Post autor: voyteck »

A jakiś temat o organizmach żyjących na żywności? Np. rozłożek czerniejący, pleśniak biały, pędzlak. ? Może jakieś badanie (hodowla) mająca na celu ustalenie zależności ich rozwoju od różnych warunków, by wiedzieć jakie sposoby przechowywania różnej żywności są najkorzystniejsze. Tutaj bym troszkę odwrotnie podszedł do sprawy. Myślicie, że taki temat może być? Jak proponujecie go sformułować?

Dzięki, pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: praca badawcza na olimpiade biologicznĄ

Post autor: Medycyna Lwów »

voyteck pisze:Może jakieś badanie (hodowla) mająca na celu ustalenie zależności ich rozwoju od różnych warunków, by wiedzieć jakie sposoby przechowywania różnej żywności są najkorzystniejsze.
wiadomo że jak jest ciepło i wligotno to się grzyby ładnie rzowiną, wiec wnisoki z takiej pracy byłyby zbyt oczywiste.
Tesia
Posty: 4
Rejestracja: 8 mar 2008, o 18:33

Re: praca badawcza na olimpiade biologicznĄ

Post autor: Tesia »

nadaje się ale spróbuj jeszcze jakos urozmaicić.[/quote] dzięki wielkie

[ Dodano: Pon Mar 10, 2008 17:22 ]
Kaamil pisze:
Tesia pisze:Hejka, ja już pomysł mam na pracę, tylko brakuje mi dobrze sprecyzowanego tematu. Chciałam porównywać rozwój pomidorów posadzonych na wełnie mineralnej i w ziemi czy słomie Jak myślicie, czy to by się nadawało na olimpiadę?
nadaje się ale spróbuj jeszcze jakos urozmaicić.
Dzięki wielkie
kuraa
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 22:29

Re: praca badawcza na olimpiade biologicznĄ

Post autor: kuraa »

Witam! Tak jak wiekszosc nowicjuszy prosze o komentarz tematu: Roznice w przebiegu fotosyntezy w zoochlorelli w paramecium bursaria i poza nim/nia. ew. wplyw jakiegos czynnika np.Mg. Co o tym sadzicie?
hadeo
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2008, o 19:18

Re: praca badawcza na olimpiade biologicznĄ

Post autor: hadeo »

Witam!

Chciałbym się zwrócić o pomoc w związku z pracą badawczą. Uznałem, że ciekawym pomysłem na prace będzie temat związany z bioluminescencją i tak doszedłem do tego :
Pomiar intensywności bioluminescencji jako metoda szacowania gęstości bakterii u Vibrio fischeri
I w tym momencie zaczynają sie problemy Czy i jak można zmierzyć intensywność świecenia bakterii? W regulaminie jest napisane:Uczeń może korzystać z urządzeń pomiarowych udostępnionych przez instytucje naukowo- badawcze, pod warunkiem, że ich obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy i przeszkolenia, a zatem jest dostępna dla ucznia więc stąd moje wątpliwości czy będzie to w ogóle możliwe. Dalej, czy jest inna możliwość nabycia bakterii świecących niż wyizolowanie ich z ryb morskich ? Proszę o Wasze sugestie odnośnie tego tematu.

Mój drugi pomysł na temat pracy badawczej jest z botaniki.Buraki cukrowe : D. No więc jest to narazie ogólny zarys zatem tu też będę potrzebował pomocy. Wpływ czegoś tam na procentową zawartość sacharozy w burakach cukrowych, no właśnie, czego ?

Który temat będzie lepszy z punkty widzenia OB?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: praca badawcza na olimpiade biologicznĄ

Post autor: Medycyna Lwów »

hadeo pisze:Mój drugi pomysł na temat pracy badawczej jest z botaniki.Buraki cukrowe : D. No więc jest to narazie ogólny zarys zatem tu też będę potrzebował pomocy. Wpływ czegoś tam na procentową zawartość sacharozy w burakach cukrowych, no właśnie, czego ?
po co to liczyć jak już to dawno policzono? może liczyć lepeij stężenie cukru w cukrze - nie no zartuje
hadeo pisze:Proszę o Wasze sugestie odnośnie tego tematu.
są urządzenia do badania intensywnosci świecenia wieć problemu by nie było, ale bakterii nie wiem skąd mozesz wziąć.
micasn
Posty: 9
Rejestracja: 15 lut 2008, o 19:25

praca badawcza

Post autor: micasn »

nie wiedziałem, że można jeszcze zgłaszać tematy na OB. u mnie w szkole termin minął z końcem marca. ja zgłosiłem temat: wpływ wybranych zanieczyszczeń atmosferycznych na rozwój i zachowanie pasikonika zielonego. jak będe oddawał prace, to jeszcze bardziej ten temat ujednolice, bo wiem, że można, ale nie wiem narazie dokładnie co mi się uda otrzymać. co sądzicie o takim temacie? u nas w mieście było już spotkanie nauczycieli, których uczniowie biorą udział w OB na temat prac badawczych, i śląska komisja mój temat zatwierdziła.
nie_rydzykuj
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2008, o 12:47

Re: praca badawcza na olimpiade biologicznĄ

Post autor: nie_rydzykuj »

Pomysł z bakteriami bioluminescencyjnymi jest bardzo dobry. Też planowałam zrobić podobną pracę jednak nie udało mi sie wyizolować bakterii:/. Nigdzie nie mogłam znaleźć innego sposobu na ich uzyskanie więc zrezygnowałam z pracy o tej tematyce. Ale probuj może tobie się uda hadeo.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: praca badawcza na olimpiade biologicznĄ

Post autor: ulala »

micasn- troche trudny i wymaga obycia ze stawonogami^^^ zatwierdzila, bo ciekawy temat, możesz się wykazać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości