Help! Superbee needs somebody help! :)

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
buckfast_superbee

Help! Superbee needs somebody help! :)

Post autor: buckfast_superbee »

Mam tutaj takie zadanka - dla niektorych zapewne łatwe, ale dla mnie czarna magia. Bardzo prosze o pomoc

zad1. w pewnym zwiazku chem. na jeden mol atomów węgla przypada 1,204 *10 ^24 atomów tlenu. Oblicz skład proc. tego związku.

zad2. Stosunek mas węgla do wodoru w pewnym węglowodorze wynosi 9:2/ Oblicz stosunek molowy węgla do wodoru w tym związku.

zad3. zawartość procentowa tlnu w azotanie (V) pewnego metalu X wynosi 28,235% a stosunek molowy metalu X do tlenu wynosi 1:3. oblicz masę molową tego związku i podaj nazwę metalu X.

zad.4 Zaplanuj doświadczenie pozwalające wykazać róznice i podobienstwa miedzy reakcja utleniania i spalania. uwzglednij potrzebny sprzet laboratoryjny i odczynniki. opisz przebieg czynnosci i spostrzezenia. Sformuuj wnioski.

Uff to tyle. Bardzo prosze o pomoc
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Help! Superbee needs somebody help! :)

Post autor: Vinci »

zad 1
1,204 * 10 (24) = 12,04*10 (23) czasteczek czyli 1 mole O2
1 mol C przypada na 2 mole O2
CO2
c= 33,33 % O2= 66,6 %

zad 2
nie wiem do konca czy to ebdze dobrze ale raczej tak
9:2 czyli jesli pomnozymy to przez mase węgla (12) 108:24 czyli 9 atomów węgla na 24 atomy wodoru to stosunek molowy 9:24, 3:8

zad3
związek ma wzór XNO3, tlen (48u) stanowi 28% czyli całość ma 170 u, po odjeciu tlenu i azotu wychodzi 108 czyli srebro (1:3 z tlenem)
buckfast_superbee

Re: Help! Superbee needs somebody help! :)

Post autor: buckfast_superbee »

dzieki wielkie, naprawde:) a masz moze pomysl na to doswiadczenie z 4 zadania?
Madja
Posty: 106
Rejestracja: 8 mar 2006, o 14:55

Re: Help! Superbee needs somebody help! :)

Post autor: Madja »

Być może jest jakiś konkretny przykład w podręcznikach, ale mi przychodzi taki jeden sposób. Bo spalanie to gwałtowne utlenianie z wydzieleniem światła i ciepła. Więc ja bym wzięła na przykład miedź i magnez. Miedź nad palnikiem będzie się utleniać, a magnez spalać.

Sprzęt laboratoryjny:
- palnik
- szczypce laboratoryjne
- łyżka do spalania

Odczynniki:
- opiłki magnezu
- blaszka miedziana

Przebiego doświadczenia: Na łyżce do spalania umieszczamy kilka opiłków magnezu. Łyżkę zbliżamy do płomienia palnika. Blaszkę miedzianą umieszczamy w szczypcach laboratoryjnych i zbliżamy do płomienia palnika.

Obserwacje: Po zbliżeniu do płomienia palnika na łyżce z opiłkami magnezu wydzielane jest oślepiające, białe światło [tutaj nie możesz użyć słowaspalanie", bo o tym musisz pisać we wniosku]
Po dość długim ogrzewaniu blaszki miedzianej nad płomienia palnika, pojawia się na niej czarny osad.

Wniosek: Opiłki miedziane spalają się w płomieniu palnika białym, oślepiającym światłem. Blaszka miedziana utlenia się nad płomieniem palnika.

Myślę, że nie powinno być tutaj jakichś błędów rzeczowych, ale to jest moja twórczość właśna Być może w podręcznikach jest jakiś bardziej wyszukany sposób.
Pozdrawiam
buckfast_superbee

Re: Help! Superbee needs somebody help! :)

Post autor: buckfast_superbee »

naprawde bardzo dziekuje, jestes wielka :D ! :idea:
Lola

Re: Help! Superbee needs somebody help! :)

Post autor: Lola »

Vinci, jestem cienka z chemii, ale zdaje mi sie ze w zad1. powinno sie przy obliczaniu procentow uwzglednic mase pierwiastkow, to 66% do 33% to raczej nie jest poprawne rozwiazanie
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Help! Superbee needs somebody help! :)

Post autor: Vinci »

tak faktycznie zle tamto zrobiłem tlen 72,73 % wegiel 27,27 %
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości