Co to jest punkt kompensacyjny?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Reks

Co to jest punkt kompensacyjny?

Post autor: Reks »

Znalazlem w ksiazce z biologii pytanie o punkt kompensacyjny. Co to jest? Nie wiem gdzie znalezc informacje.
profesor
Posty: 11
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: Co to jest punkt kompensacyjny?

Post autor: profesor »

Punktem kompensacyjnym nazywamy taką wartość natężenia światła, przy której fotosynteza i oddychanie równoważą się :lol:

Po co Ci taka informacja? Wymagają tego na lekcjach?



profesor
Monika

Re: Co to jest punkt kompensacyjny?

Post autor: Monika »

Poszukuje jakichkolwiek ciekawostek na temat fotosyntezy, mógłby mi ktos podać jakies linki na ten temat? z góry dziękuję
Pzdr!
gery

Fotosynteza

Post autor: gery »

Monika pisze:Poszukuje jakichkolwiek ciekawostek na temat fotosyntezy, mógłby mi ktos podać jakies linki na ten temat? z góry dziękuję
Pzdr!
W przebiegu fotosyntezy wyróŻnia się dwie fazy: fazę jasną (energia słoneczna pochłaniana jest przez chlorofil - w wyniku fosforylacji fotosyntetycznej powstaje ATP, a u roślin wyŻszych w tej fazie następuje redukcja NADP+ i rozpad wody) i fazę ciemną (wbudowanie CO2 do związków organicznych i powstanie glukozy - proces ten zachodzi z wykorzystaniem energii zgromadzonej w ATP). Fotosynteza, proces syntezy prostych związków organicznych (węglowodanów) z dwutlenku węgla i wody przebiegający dzięki wykorzystaniu energii świetlnej pochłanianej przezbarwniki asymilacyjne.
Fotosynteza zachodzi według ogólnego równania: 6 CO2 + 6H2O + energia świetlna = C6H12O6 + 6O2.
NajwaŻniejszym barwnikiem asymilacyjnym jest chlorofil a, pochłaniający światło czerwone i fioletowe. Organizmy zdolne do przeprowadzania fotosyntezy określane są jako fotoautotrofy NaleŻą do nich rośliny zielone zawierające w swych komórkach barwniki asymilacyjne oraz niektóre bakterie wyposaŻone w tzw. bakteriochlorofil.
Głównym miejscem fotosyntezy u roślin naczyniowych są liście lecz takŻe zielone łodygi inne zielone części rośliny.
Fotosynteza stanowi podstawę Życia na Ziemi dostarczając tlenu i ogromnych ilości związków organicznych. Fotosynteza odbywa się na lądach i w wodach, a jej intensywność zaleŻy od natęŻenia światła, zawartości dwutlenku węgla i zaopatrzenia w wodę, a takŻe temperatury otoczenia.ze strony sciagawa.pl"
Fotosynteza:

W przebiegu fotosyntezy wyróŻnia się dwie fazy: fazę jasną (energia słoneczna pochłaniana jest przez chlorofil - w wyniku fosforylacji fotosyntetycznej powstaje ATP, a u roślin wyŻszych w tej fazie następuje redukcja NADP+ i rozpad wody) i fazę ciemną (wbudowanie CO2 do związków organicznych i powstanie glukozy - proces ten zachodzi z wykorzystaniem energii zgromadzonej w ATP). Fotosynteza, proces syntezy prostych związków organicznych (węglowodanów) z dwutlenku węgla i wody przebiegający dzięki wykorzystaniu energii świetlnej pochłanianej przezbarwniki asymilacyjne.
Fotosynteza zachodzi według ogólnego równania: 6 CO2 + 6H2O + energia świetlna = C6H12O6 + 6O2.
Oddychanie i fotosynteza procesy warunkujące Życie na ziemi.





Podczas letniego spaceru piękna łąką gdzie aŻ roi się od wszelakich roślin, mało komu przychodzi nam myśl jaki istotny jest proces fotosyntez! Na czym on polega, co nam daje, jaki jest istotny. A gdy oddychamy zastawiamy się nad tym czy dumamy jak waŻny jest ten proces? Przeciętny człowiek nie zastanawia się a jeśli juŻ to nie zbyt często jak dwa wyŻej wymienione procesy warunkują Życie na ziemi. Postaram się, podać logiczne argumenty dlaczego te procesy są tak istotne!



Odwołując się do tematu rozwaŻmy pokrótce co to jest fotosynteza. JuŻ sama nazwa wiele nam mówi, jest ona tłumaczeniem dwóch greckich wyrazów photos - światło i synthesis - połączenie, inaczej nazywamy ja asymilacją dwutlenku węgla, odbywa się w zielonych częściach roślin głównie w liściach. Z prostych substancji organicznych (dwutlenek węgla i woda) w tym procesie przy udziale energii świetlnej, syntetyzowane są róŻne węglowodany oraz inne związki organiczne. Proces ten zachodzi w chloroplastach. Proces ten przebiega następująco: dwutlenek węgla z powietrza wnika poprzez aparaty szparkowe od przestworów miedzy komórkowych, z nich do komórek miękiszu asymilacyjnego. Przechodząc przez wilgotne ściany tych komórek rozpuszcza się, następnie łączy z wodą na kwas węglowy i w postaci jonów HCO- wnika do chloroplastów, tam jest przejściowo wiązany przez pięciowęglowy ufosforyzowany cukier-rybulozofosforan. Jednocześnie w chloroplastach pod wpływ enenergi świetnej i przy udziale specjalnego enzymu i fosforanu nukleotydu NADP ulega rozszczepieniu woda - fotoliza - na tlen i wodór. W reakcji tlen wydziela się a wodór redukuje NADP na NADPH2. W magazynowaniu i przenoszeniu pochłoniętej energii świetlnej przekształconej w chemiczną biorą tez udział ADP i ATP. Energia zgromadzona w ATP i NADPH2 jest wykorzystywana do redukcji dwutlenku węgla. W wyniku tego powstają przejściowo cukry trójwęglowe, ulęgające z kolei częściowo przeminom na cukry sześciowęglowe - glukozę i fruktozęoraz na inne węglowodany np. skrobię. Pewna część cukrów trójwęglowych nie przetworzona na asymilaty odtwarza w drodze skomplikowanych reakcji chemicznych przy udziale ATP i licznych enzymów rybulozofosforan słuŻący jak wiadomo od wiązania dalszych ilości CO2 proces wyŻej opisany zachodzi juŻ bez udziału światła dlatego nazywamy go reakcją ciemniową. Uwalniany podczas rozkładu tlen wydostaje się przez aparaty szparkowe do atmosfery. Jest to bardzo uproszczony zapis jednak naprawdę jest to bardzo skąplikowany proces poniewaŻ składa się z wielu reakcji chemicznych. Jedne potrzebują świtał drugie przebiegają w ciemności.

Wreszcie co nam daje ten proces? Jak ma się on do warunkowania Życia na ziemi?

Po pierwsze podczas tego procesu rośliny pochłaniają CO2 a oddają do atmosfery tlen. Dzięki temu regulują zawartość węgla i tlenu w otaczającym nas powietrzu. W dzisiejszym świecie widzimy do czego doprowadziło nas wycinanie lasu - czyli zmniejszanie powierzchni fotosyntezy, z kolei to daje nam nadmiar CO2 - efekt cieplarniany! Czy nie warto choć przez chwilę zastawić się jak fotosynteza z wycinanych drzew lub innych roślin wpływa na stan naszego środowiska! Jak to wpływa na egzystencje istnień Żywych na ziemi! Więc pomyślmy zanim wycinamy lasy, zanim beztrosko zuŻywamy papier! Koronnym argumentem jest to iŻ fotosynteza jest procesem decydującym o produkcjo związków organicznych kumulujących energię słoneczną przekształconą w chloroplastach na energię chemiczna, z której korzystamy na kaŻdym kroku m.in. spoŻywając pokarmy roślinne spalając drewno, węgiel ropę naftową. Zatem produkty organiczne wytwarzane przez rośliny zielone stanowią podstawę do Życia i rozwoju wszystkich istot Żywych na ziemi!

CzyŻ to nie kolejny dowód na to jak waŻna jest fotosynteza?

Zajmijmy się teraz drugim procesem, który jest równie istotny i niezbędny nam do Życia, jest nim oddychanie. Pokrótce omówmy ten proces by zaznajomić się z tematyką.

Oddychanie jest jedna z trzech bezpośrednio decydujących o Życiu Oddychanie ustroju polega na dostarczaniu komórkom tlenu i wydalaniu na zewnątrz dwutlenku węgla. MoŻemy jak gdyby ten proces podzielić, a składa się na niego:



A) oddychanie zewnętrzne, zaleŻne od wentylacji płuc - zmiany objętości przestrzeni pęcherzykowej, dyfuzji gazów: tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy pęcherzykami płucnymi i krwią włośniczek płucnych oraz perfuzji płuc,

B) transport gazów oddechowych,

C) oddychanie wewnętrzne (tkankowe) przy udziale enzymów oddechowych, polegające na poborze tlenu z krwi i wydalaniu do niej dwutlenku węgla (hemoglobina).

A dlaczego ten proces jest tak istotny w warunkowaniu Życia na ziemi? PoniewaŻ dostarcza on organizmowi energii, która jest uŻytkowana na funkcje Życiowe ustroju! Tak wiec bez oddychania nie byłoby Życia!



Reasumując zauwaŻamy iŻ wart przypatrzeć się procesom, w których Żyjemy, które nas otaczają. Dowiedzieliśmy się jak istotna role pełni fotosynteza i oddychanie co nam dają i dlaczego są to takie istotne procesy!
Autor pracy: ewa ze strony sciagaw.pl
Arizona

Re: Co to jest punkt kompensacyjny?

Post autor: Arizona »

Potrzebuje zdjęć roślinek chodowanych na gazie w słoikach. Dokładnie chodzi o porównanie dwóch roślin chodowanych na róŻnych poŻywkach (czyli w słoiku powinna być woda z domieszkami róŻnych świństw) Jeśli ktoś jest w stanie takie zdobyć to z góry dziękuje za umieszczenie ich na forum
milutki12
Posty: 4
Rejestracja: 2 kwie 2008, o 14:39

ODDYCHANIE TKANKOWE

Post autor: milutki12 »

co to jest oddychanie tkankowe gdzie ono zachodzi i na jakiej zasadzie odbywa sie przenikanie gazów PROSZĘ O SZYBKA ODPOWIEDZ JESTEM W GIPSIE I MAM INWIDUALNE PLIS 1 GIMNAZJUM PLIS
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości