Potrzebuje pomocy w opracowaniu kilki tematow maturalnych

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
stratuss

Potrzebuje pomocy w opracowaniu kilki tematow maturalnych

Post autor: stratuss »

Potrzebuje opracowac kilka starszych tematow maturalnych i nie mam pomyslu na ponizsze tematy. Nie chodzi mi o cale opracowanie tylko o jakis klucz zeby wiedziec o czym pisac. Jako studenci powinniscie moc mi pomoc )

"Wzajemne powiązania procesów przetwarzania materii, energii i informacji w komórce.

"Sposoby rozrodu i rozwoju zwierząt jako wynik adaptacji do czynników środowiska i trybu Życia.

"Formy zachowań zwierząt jako wyraz stopnia rozwoju ukl nerwowego

"Drogi przemian metabolicznych waŻniejszych związków organicznych w organizmie człowieka.

"Wyjaśnij na dowolnym przykładzie twierdzenie, ze organizm Żywy jest układem otwartym"
aogi

Re: Potrzebuje pomocy w opracowaniu kilki tematow maturalnych

Post autor: aogi »

JeŻeli chodzi o tematy dotyczące metabolizmy u człowieka to polecam podręcznik z biochemii interesujące Cię tematy są dość obszernie opisane ale moŻna wybrać zawsze coś dla siebie.
doda

Re: Potrzebuje pomocy w opracowaniu kilki tematow maturalnych

Post autor: doda »

potrzebuje pomocy w znalezieniu informacji na tematbudowa i przewodzenie impulsowez synapse nerwowa
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Potrzebuje pomocy w opracowaniu kilki tematow maturalnych

Post autor: Iwus »

wpisz w wyszukiwarkę synapsa nerwowa,na pewno coś znajdziesz.
Zgredek

Re: Potrzebuje pomocy w opracowaniu kilki tematow maturalnych

Post autor: Zgredek »

Impuls nerwowy rozchodzący się po błonie komórki nerwowej dociera do zakończenia nerwowego i powoduje otwarcie kanałów wapniowych znajdujących się w błonie kolbki synaptycznej (1). Jony wapnia napływające do wnętrza kolbki wyzwalają szereg procesów prowadzących do fuzji pęcherzyków synaptycznych z błoną presynaptyczną (2) i wyrzucenia zawartego w nich transmitera do szczeliny synaptycznej (3). W typowym połączeniu nerwowo-mięśniowym jednorazowo z błoną łączy się około 200-300 pęcherzyków, na skutek czego do szczeliny synaptycznej wyrzucanych jest około 10 000 cząsteczek transmitera. Cząsteczki acetylocholiny dyfundując w szczelinie synaptycznej docierają do powierzchni błony postsynaptycznej i przyłączają się do miejsc wiąŻących znajdujących się w cząteczkach białek kanałów zaleŻnych od ligandu (4). To z kolei powoduje otwarcie tych kanałów napływ do wnętrza komórki postsynaptycznej (mięśniowej) jonów sodu i w rezultacie jej depolaryzację (5), nazywaną postsynaptycznym potencjałem pobudzającym (EPSP). Jeśli depolaryzacja związana z EPSP przekroczy wartość potencjału progowego dla danej błony to dzięki obecności w niej napięciowo-zaleŻnych kanałów sodowych wyzwalany jest potencjał czynnościowy komórki postsynaptycznej (6). Cząsteczki acetylocholiny nie mogą długo przebywać w szczelinie synaptycznej - powodowałyby one ciągłe pobudzanie błony postsynaptycznej. Za usuwanie cząsteczek transmitera ze szczeliny synaptycznej odpowiedzialne są trzy mechanizmy: rozkładanie przez enzym (esterazę acetylocholinową), dyfuzyjna ucieczka ze szczeliny oraz ponownewciągnięcie do pęcherzyków synaptycznych (endocytoza). Pewna część pęcherzyków w chwilę po wypuszczeniu transmitera nie wtapia się bowiem w błonę presynaptyczną, ale powraca do wnętrza kolbki synaptycznej.


Mówisz - masz :) Zawsze moŻna liczyć na Zgredka :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości