praca badawcza na olimpiade biologiczną

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
lexie_itsme
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwie 2012, o 15:41

Re: praca badawcza na olimpiade biologiczną

Post autor: lexie_itsme »

Cześć wszystkim!
Ostatnio moja nauczycielka kazała nam zrobic prace badawcza -właśnie taka jaka przygotowuje sie na OB Najpierw sie ucieszyłam ,ale kiedy przyszlo wybrac temat to zwatpiłam ( :Błagam czy cos takiego jak to :"aktywność owadów padlinożernych w róznych warunkach pogodowych w zalezności od dnia i nocy jest tematem przyzwoitym Nauczycielka tłumaczyla nam zasady na podstawie fasola w np:szafie i fasola na parapecie -czyli porównanie ( Mój temat odrobine odbiega od tego przykładu -błagam poradźcie coś-bedę MMMEEEGGGAAA wdzięczna wszystkim za pomoc:D
ILoveMeksyk
Posty: 32
Rejestracja: 31 sty 2012, o 11:47

Re: praca badawcza na olimpiade biologiczną

Post autor: ILoveMeksyk »

Witam również byłabym wdzięczna za jakąś pomoc . Na razie czytam villego ,muszę zacząć wszystko od początku ponieważ w szkole zaczeliśmy od człowieka a moja nauczycielka nie pomaga mi za bardzo . Ledwo na olimpiadę mnie zapisała ,a teraz zostawiła mnie samą ze wszystkim więc nie wiem co robić Nie mam żadnego pomysłu na pracę badawczą która jest przecież podstawą /
ILoveMeksyk
Posty: 32
Rejestracja: 31 sty 2012, o 11:47

Re: praca badawcza na olimpiade biologiczną

Post autor: ILoveMeksyk »

fajnie tym którzy będą zwolnieni u mnie na pewno nie będzie czegoś takiego . U mnie w LO od kilku lat chyba nie było osoby która szła na OB a jak powiedziałam Pani że chce się zapisać to powiedziała że u nas w szkole tego nie organizują -_-bez komentarza tak więc sama muszę sobie radzić .i właśnie nie wiem od czego zacząć /
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: praca badawcza na olimpiade biologiczną

Post autor: bioman »

Ja uważam, że Ville to trochę jak encyklopedia - bardzo dobra, ale do UZUPEŁNIANIA wiedzy (nabytej wcześniej z innych źródeł). Ja zacząłem naukę i robię tak - czytam jakieś podręczniki z łatwiej przyswajalną treścią - potem przechodzę do podręczników bardziej zaawansowanych. Oczywiście nie do każdego działu biologii mam po 3 podręczniki, ale np. zacząłem z biochemią - czytam z operona, potem Bukała i potem z Krótkich Wykładów - wydaje mi się, że dobry sposób, bo czytając o tym samym (ale w rozszerzeniu) od razu mam powtórzenie.

Dodam, że startuje tez pierwszy raz i trochę dla mnie ta OB to tajemnica. Ale postanowiłem, że nie będę robił nic w ciemno, więc postanowiłem poczytać i poszukać opinii o książkach odpowiednich do OB - później już od jakiegoś czasu zacząłem kolekcjonować wybrane pozycje i teraz zaczynam naukę (do końca roku szkolnego, potem wakacje przerwa i potem w roku szkolnym reszta). Mam nadzieje, że ta organizacja i dobre nastawienie przyniosą jakieś skutki.
ILoveMeksyk
Posty: 32
Rejestracja: 31 sty 2012, o 11:47

Re: praca badawcza na olimpiade biologiczną

Post autor: ILoveMeksyk »

to dobry pomysł w sumie my zaczeliśmy od człowieka wiec mam pecha bo gdybyśmy zaczeli od roślin to zawsze to jakaś podstawa jest a tak to lipa
ILoveMeksyk
Posty: 32
Rejestracja: 31 sty 2012, o 11:47

Re: praca badawcza na olimpiade biologiczną

Post autor: ILoveMeksyk »

BIOMAN - zdąrzysz jak w wakacje zrobisz sobie przerwę A co z pracą badawczą ? U mnie w wakacje bez nauki się nie obejdzie.
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: praca badawcza na olimpiade biologiczną

Post autor: magg-magg »

Ja tez biorę udział i nie wiem od czego zacząć. Strasznie dużo tego ja dopiero zacznę liceum, dlatego muszę opanować cały material i nie zdążę w tym roku go rozszerzyć. No i najgorsze praca mam temat nie wiem jak pisze się taka prace i będę się musiała nameczyc. Jednak na razie zacznę od nauki czyli Ville i Operon. A jak tam z rozpoznawaniem gatunków, tego w ogóle nie ogarniam ( i nie mam pojęcia z jakich atlasow się uczyć oraz jak wiele trzeba rozpoznać (

bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: praca badawcza na olimpiade biologiczną

Post autor: bioman »

ILoveMeksyk pisze:BIOMAN - zdąrzysz jak w wakacje zrobisz sobie przerwę A co z pracą badawczą ? U mnie w wakacje bez nauki się nie obejdzie.
Powiem tak, w wakacje praktycznie wcześnie wstaje i bardzo późno chodzę spać, więc wydaje mi się, że spokojnie będę mógł poświęcić np. po 1h wieczorkiem na biologie, ale to też tylko wtedy jeśli będe miał chęci, nic na siłe.
ILoveMeksyk
Posty: 32
Rejestracja: 31 sty 2012, o 11:47

Re: praca badawcza na olimpiade biologiczną

Post autor: ILoveMeksyk »

dla mnie 1godzinka w ciągu dnia to za mało tymbardziej ze nie wystarczy raz przeczytać książkę by coś już wiedzieć
Ja mam taki plan :
I,II,III klasa biologia rozszerzona podręczniki Operon,
Biologia Villego ,
vademecum dla przypomnienia i szybkiej powtórki
testy testy testy testy .
A jak zostanie mi trochę czasu to jakieś dodatkowe rzeczy poczytam czy coś w formie ciekawostek bo żeby przerobić całe LO + Villego to jednak trzeba na to trochę czasu i nie 2 albo 3 tygonie tylko jak dla mnie całe wakacje i jeszcze więcej bo jak już coś robić to solidnie
anusia1994
Posty: 329
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 16:17

Re: praca badawcza na olimpiade biologiczną

Post autor: anusia1994 »

Jakie atlasy są dobre i przydatne na olimpiadę?
Awatar użytkownika
muffina
Posty: 46
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 20:28

Re: praca badawcza na olimpiade biologiczną

Post autor: muffina »

Cześć
Pisze tu bo nie chcę zakładać nowego wątku.

Mam problem nie wyszła mi praca badawcza na którą poświeciłam wakacje i potrzebuje teraz czegoś do zrobienia na szybko .
Roślinę już mam zasadzoną pasuje mi teraz tylko (a raczej aż ) jakiś czynnik do badania -.-

myślałam o kilku opcjach :
-wpływ temperatury wody na wzrost i rozwój.
-wpływ częstotliwości nawożenia na wzrost i rozwój.
-już nawet myślałam o podlewaniu coca colą czy magą (lecz uznałam to za lekką abstrakcję )

Czy nadawałby się któryś z nich ?


Proszę Was o pomoclt3
klg
Posty: 87
Rejestracja: 29 sty 2012, o 22:28

Re: praca badawcza na olimpiade biologiczną

Post autor: klg »

muffina pisze: Mam problem nie wyszła mi praca badawcza na którą poświeciłam wakacje i potrzebuje teraz czegoś do zrobienia na szybko .
Na szybko to za dużo nie można zrobić. Nie wiem w jaki sposób Tobie praca nie wyszła, ale pamiętaj, że wyniki inne od oczekiwanych też można wykorzystać i zinterpretować. Chyba, że niepowodzenie jest skutkiem źle zaplanowanego doświadczenie, wtedy ciężko cokolwiek z tym począć.

muffina pisze: Roślinę już mam zasadzoną pasuje mi teraz tylko (a raczej aż ) jakiś czynnik do badania -.-
Dobrze by było, jakbyś napisała co to jest za gatunek, chociaż nie wiem czy to coś zmienia w Twojej sytuacji. Opracowanie wszystkiego w kilkanaście dni? Rzetelnie tego nie zrobisz na pewno, jeśli w ogóle Ci się uda.

-już nawet myślałam o podlewaniu coca colą czy magą (lecz uznałam to za lekką abstrakcję )
I słusznie. Takie prace z użyciem przypadkowych produktów nie zachwycają oceniających.

Co do reszty to bardzo dużo zależy od obiektu, na którym będziesz prowadziła (a raczej próbowała) doświadczenia. Wiadomo, że zupełnie inaczej wpływa temperatura wody na roślinę lądową, a inaczej na roślinę wodną.
paulina_
Posty: 2
Rejestracja: 28 wrz 2012, o 23:53

Re: praca badawcza na olimpiade biologiczną

Post autor: paulina_ »

Witam wszystkich. Mam mały problem ze znalezieniem literatury do mojej pracy badawczej. Może ktoś z was mógłby mi coś podpowiedzieć. Chodzi o wpływ mikoryzy i odżywiania mineralnego na wzrost i rozwój pomidora.
Z góry dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości