Wpływ olejku z citronelii na mrówki praca badawcza porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
biol-chem
Posty: 14
Rejestracja: 28 cze 2017, o 16:34

Wpływ olejku z citronelii na mrówki praca badawcza porady

Post autor: biol-chem »

Hej,
co myslicie o tym, żeby zrobić pracę badawczą na temat mrówek. Myślałam, żeby sprawdzić wpływ olejku z citronelii (odstraszacz na mrówki) na szybkość ich ucieczki z dwóch wyjść ( z boku i w kątach formikarium). Co sądzicie na ten temat?
Callmetede
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2018, o 06:50

Re: Wpływ olejku z citronelii na mrówki praca badawcza porady

Post autor: Callmetede »

Nie wolno tego robić , zgodnie z regulaminem ob
ponczekeke
Posty: 7
Rejestracja: 20 mar 2018, o 14:58

Re: Wpływ olejku z citronelii na mrówki praca badawcza porady

Post autor: ponczekeke »

Regulamin olimpiady zabrania używania w doświadczeniach zwierząt kręgowych oraz bezsensownego zabijania badanych osobników, zatem sama hodowla mrówek [z wyjątkiem gatunków chronionych] oraz badanie wpływu substancji na ich zachowanie nie jest złamaniem regulaminu olimpiady biologicznej.

Jeśli chodzi o sam pomysł przeprowadzania takiej pracy, musisz zadać sobie pytanie dot. przeprowadzenia tego doświadczenia: sposobu pomiarów wyników czy taka praca/badanie mają jakąś wartość naukową, czy pozyskane wyniki będą rzetelne i wiarygodne oraz czy dostępna jest wystarczająca ilość literatury naukowej dotycząca badanego tematu, szczególnie ważne jest to w przypadku części 6. pracy, p. tyt. Dyskusja (podsumowanie pracy oraz interpretacja uzyskanych wyników
w odniesieniu do danych z cytowanego piśmiennictwa).
Callmetede
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2018, o 06:50

Re: Wpływ olejku z citronelii na mrówki praca badawcza porady

Post autor: Callmetede »

Nie do końca . To się tylko ładnie nazywa , ale jakby tak to przemyśleć to jest to doświadczenie w stylu wpływ prądu na człowieka. Nie wiem też czemu miałoby służyć to doświadczenie , jaki wniosek spodziewasz się uzyskać. Mrówka ucieka w popłochu ? Xd
butterfly1
Posty: 8
Rejestracja: 16 paź 2018, o 12:13

Re: Wpływ olejku z citronelii na mrówki praca badawcza porady

Post autor: butterfly1 »

Jesteś głupi czy trollujesz? Jak można porównywać substancje zapachową do prądu? Nie wiem czy to się przyda autorowi wątku, gdyż na zgłaszanie tematu czas minął ale moim zdaniem ten temat ma niezły potencjał choć należałoby go trochę zmodyfikować.
biol-chem
Posty: 14
Rejestracja: 28 cze 2017, o 16:34

Re: Wpływ olejku z citronelii na mrówki praca badawcza porady

Post autor: biol-chem »

Dziękuję wszystkim za opinie, ale w ostateczności zdecydowałam się na inny temat
Callmetede
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2018, o 06:50

Re: Wpływ olejku z citronelii na mrówki praca badawcza porady

Post autor: Callmetede »

Po pierwsze nie wiem czemu mnie obrażasz od razu. Po drugie pomyśl co można by zbadać np czy olejek z citronelli jest drażniący, ale jeśli wiemy że jest to co chcesz mierzyć . Mówiąc kolokwialnie szybkość spierdalania mrówek , także abstrahując od sensu doświadczenie tj. jak np chcesz zmierzyć tą prędkość . Prztczepisz im prędkościomierz . A co z bezzasadnym cierpieniem zwierząt ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości