praktyki po 1. roku med

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
MhrocznaP.
Posty: 44
Rejestracja: 22 lip 2008, o 18:09

Re: praktyki po 1. roku med

Post autor: MhrocznaP. »

Nie zapominaj że mamy inne pojęcie czystości (bez obrazy)
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: praktyki po 1. roku med

Post autor: Korczaszko »

mamy owszem, ale na prawdę leżałam w wielu szpitalach i ten nie wygląda źle (przynajmniej w porównaniu do ortopedii klinicznego WUMu choć mogli ją już odremontować)

i koniec off topa
agulak
Posty: 42
Rejestracja: 24 lip 2008, o 12:00

Re: praktyki po 1. roku med

Post autor: agulak »

Więc jak jest z tymi praktykami lekarskimi są już od pierwszego roku w wakacje (sorka za głupie pytanie ale naprawdę nie wiem jak to jest )
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: praktyki po 1. roku med

Post autor: Padre Morf »

2x tak
agulak
Posty: 42
Rejestracja: 24 lip 2008, o 12:00

Re: praktyki po 1. roku med

Post autor: agulak »

czyli na pierwszym roku trzeba sobie kupić ten fartuch i słuchawki ?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: praktyki po 1. roku med

Post autor: Padre Morf »

Fartuch musisz mieć na ćwiczenia ] stetoskop na 3 rok.
agulak
Posty: 42
Rejestracja: 24 lip 2008, o 12:00

Re: praktyki po 1. roku med

Post autor: agulak »

aha dzięki
Flyala
Posty: 37
Rejestracja: 24 lip 2009, o 17:54

Re: praktyki po 1. roku med

Post autor: Flyala »

Kochani wrzućcie coś o aktualnych waszych praktykach -zwł po pierwszym roku co tam robicie ?!
I jak to jest czasowo -tj czy sierpień już jest wolny ? .
Aha czy to strata czasu czy można się faktycznie nauczyć (nie ubliżając pielęgniarkom ) czegoś ponad słanie lóżek jak mnie niektórzy straszyli
Piszcie ! .
Awatar użytkownika
Cinereus
Posty: 312
Rejestracja: 7 lut 2009, o 00:36

Re: praktyki po 1. roku med

Post autor: Cinereus »

Wszystko zalezy od Ciebie ile chcesz sie nauczyc ] a co do straty czasu - rownie dobrze mozna powiedziec ze cale studia to strata czasu jesli tak do tego podchodzisz.

Powiem co ja robilem, nauczylem sie robic na praktykach po 1 roku:

-toaleta, karmienie pacjenta. no coz
-przyjmowanie pacjenta do szpitala, wywiad pielegniarski
-mierzenie tetna, cisnienia
-przygotywywanie, podlaczanie i zmienianie kroplowek
-pobieranie krwi, zakladanie wkluc (venflony)
-zastrzyki podskorne, domiesniowe
-raz bylem przy probie tuberkulinowej ale sam nie robilem. okazji nie bylo ]
-przetaczanie krwi - kroplowka

- i to jest praktycznie w programie praktyk, poza tym, juz z wlasnej woli i checi:

-zmiana opatrunkow na chirurgii, sciaganie szwow, gipsow
-szycie chirurgiczne ran cietych (niewiele razy to robilem ale zawsze cos.)
-"asysta przy operacji na zasadzie trzymania hakow.
-obserwacja hehe zabiegow chirurgicznych typu cholecystektomia laparoskopowa, przepukliny, a nawet zabieg na kardiochirurgii
-robienie EKG

wiecej nie pamietam

praktyki trwaja 140h dydaktycznych (x45 min) co daje 105h zegarowych. Jak bedziesz robic po 7h dziennie to w 15 dni zrobisz.

No i chyba tyle moge od siebie powiedziec.
Awatar użytkownika
sasanka55
Posty: 290
Rejestracja: 8 mar 2009, o 10:22

Re: praktyki po 1. roku med

Post autor: sasanka55 »

a jak to wygląda organizacyjnie? Tzn. sama określam w jakie dni i ile godzin chcę być oraz w jakim szpitalu, czy jest konkretny przydział odgórny? Odbywa się te praktyki grupą ze swojego wydziału, czy indywidualnie? I mam swojego opiekuna, czy podlegam przy każdej czynności komuś innemu?
Przepraszam, niezorientowana jestem kompletnie
shisha pangma
Posty: 192
Rejestracja: 3 lip 2009, o 13:49

Re: praktyki po 1. roku med

Post autor: shisha pangma »

praktyki możesz robić indywidualnie (czyli w swoim mieście) - lub w szpitalach, które mają podpisane porozumienie z uczelnią (w mieście, w którym studiujesz najczęściej, zapisy są (we wrocu przynajmniej) w czerwcu). Są robione indywidualnie (choć często na oddziale jest 2-3 studentów). Na uczelni jest ktoś taki jak opiekun praktyk (dla wszystkich studentów). Ogólnie wygląda to tak, że towarzyszysz temu, kto akurat jest na oddziale i robi coś czego Ty chcesz się nauczyć (generalnie im więcej sama wykażesz inicjatywy, tym więcej się nauczysz jeśli Ci pozwolą (a często pozwalają) robisz sporo rzeczy spoza programu - parę postów wyżej wymieniono).
Są ludzie, którzy załatwiają sobie te praktyki tylko na papierze i w ogóle na nie nie chodzą, ale NIE WARTO tak robić.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: praktyki po 1. roku med

Post autor: Medycyna Lwów »

obowiązuje 20 dni roboczych 140 h dydaktycznych, masz plan ramowy praktyk który mówi czego masz się nauczyć. Robisz w dowolnym szpitalu, u nas żadnych zapisów nie ma (w wawie jest tyle szpitali, że jest w czym wybierać, jak chce się koniecznie tu robić). To czego się nauczysz zależy przede wszystkim od personalu, po części i od siebie, bo są osoby które nie lubią się prosić o wykonanie czegokolwiek. Ze skróceniem sobie nie ma zazwyczaj problemy (Właściwie to do tej pory nie robiłem praktyk w tyle dni ile każą tylko krócej, bo się nauczyłem czego chciałem szybciej).
Co do opiekuna to jest nim oddziałowa lub wyznaczony lekarz.
oczywiście nie polecam robienie praktyk na papierze, bo nawet w takiej wydawałoby się nudnej przychodni można się czegoś nauczyć, a bardziej na to wszystko na patrzeć. Przykładowo siedziałem 5 dni w przychodni u lek. rodzinnego a widziałem 2 półpaśce, 3 cieśni nadgarstka, czerniaka, zapalenie krtani i oskrzeli, dnę moczanową itp. uważam ciekawe choroby. Niestety właśnie praktyki w przychodni najczęściej są tyko na papierze, bo się nikomu siedzieć nie chce.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: praktyki po 1. roku med

Post autor: Padre Morf »

sasanka55 pisze:Tzn. sama określam w jakie dni i ile godzin chcę być oraz w jakim szpitalu, czy jest konkretny przydział odgórny?
Szpital wybierasz sama. Z oddziałem bywa różnie - możesz mieć możliwość wyboru albo przydzielą Cię sami (w moim szpitalu studenci połowę praktyk spędzają na oddziale zachowawczym i połowę na zabiegowym).
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości