Domowy sposób na zahamowanie bakteryjnej infekcji gardła jest płukanie go wodą z sodą

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
brsssmn
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2020, o 14:55

Domowy sposób na zahamowanie bakteryjnej infekcji gardła jest płukanie go wodą z sodą

Post autor: brsssmn »

Zadanie autorskie jednego z kursów maturalnych brzmi:
Domowym sposobem na zahamowanie bakteryjnej infekcji gardła jest płukanie go wodą z sodą. Powołując się na prawo osmozy, wyjaśnij czemu takie działanie jest uzasadnione.

Moja odpowiedź:
Według prawa osmozy będzie dochodziło do wyrównania steżęń, w tym przypadku woda będzie oddawana z komórek bakterii do roztworu wody z sodą co spowoduje uszkodzenie bakterii. To będzie prowadziło do zahamowania infekcji bakteryjnej.

Odpowiedź prawidłowa do zadania:
Sód rozpuszczona w wodzie w odpowiednich proporcjach tworzy roztwór hipertoniczny, czyli o
większym stężeniu substancji niż otoczenie. Dzięki temu w wyniku osmozy (osmoza jest procesem dyfuzji
rozpuszczalnika przez membranę półprzepuszczalną rozdzielającą dwa roztwory o różnym stężeniu) ściąga
on do siebie wodę. Dlatego użyty podczas płukania gardła roztwór sody działa przeciwobrzękowo
(zmniejszenie obrzęku może również zmniejszyć ból).

Może mi to ktoś przybliżyć, wytłumaczyć? Czy moja odpowiedź jest kompletnie błędna?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 4 gości