Preparatyka

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Preparatyka

Post autor: pawelcanon36 »

Chcę stworzyć temat w którym każdy będzie mógł dodać coś od siebie o preparatyce. Można zadawać pytania a także pisać to co wiecie o preparatyce.


To może. ja zaczne
No więc:
Jak wykonać preparat z bakterii mlekowych (jak przygotować mleko aby zawarte w nim bakterie rozmnożyły się do tego stopnia żeby dało się je oglądać pod mikroskopem no, a później jak z nich przygotować preparat)
Noi czy to wogule jest możliwe.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

[Link] Preparatyka

Post autor: _Marcin_ »

Noi czy to wogule jest możliwe.
możliwe, a jak to zrobić jest napisane tu mikroskop-bakterie-roztocza-vt25378.htm
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Preparatyka

Post autor: pawelcanon36 »

Mayr E chyba pomyliłeś linki ? W tym który podałeś nie ma odpowiedzi na moje pytanie które powtarzam brzmi:
Jak wykonać preparat z bakterii mlekowych (jak przygotować mleko aby zawarte w nim bakterie rozmnożyły się do tego stopnia żeby dało się je oglądać pod mikroskopem no, a później jak z nich przygotować preparat)
Noi czy to wogule jest możliwe.
W linku który podaleś jest tylko ogulnie napisane jak stworzyć preparat z kultur bakterii, a mi chodzi o to jak przygotowac mleko (oczywiście nie UHT) by zawarte w nim bakterie rozmnożyły się do tego stopnia bym mógł z nich wykonać preparat.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Preparatyka

Post autor: _Marcin_ »

(jak przygotować mleko aby zawarte w nim bakterie rozmnożyły się do tego stopnia żeby dało się je oglądać pod mikroskopem no, a później jak z nich przygotować preparat
jak zacznie kwaśnieć to będzie OK, co do preparatu jest w moim poprzednim poście link do instrukcji
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Preparatyka

Post autor: pawelcanon36 »

Dzięki Mayr E, a kto wie jak przygotować krew i wykonać rozmaz aby obliczyć odsetek leukocytów trombocytów i erytrocytów noi jak wybarwić krew by wszystkie te krwinki były widoczne? Jak policzyć odsetki poszczególnych krwinek?
wolesa
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2010, o 16:04

Re: Preparatyka

Post autor: wolesa »

Gdzieś chyba na tym forum czytałem, że trzeba wykonać roztwór krwi i soli fizjologicznej? Jak znajdziesz to napisz lik do tego forum bo sam jestem ciekawy. Nie wiem w jakich proporcjach wykonać ten roztwór.
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Preparatyka

Post autor: pawelcanon36 »

Przejżałem forum jednak nieznalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Preparatyka

Post autor: _Marcin_ »

krew rozrzedza się roztworem soli fizjologicznej, wtedy się nie zlepiają erytrocyty(nie powstają ich rulony), natomiast barwi się garwnikiem Giemsy albo barwnikami May-Grunwalda i Giemsy(MGG)
oczywiście rozmazy.Metoda MGG jest najlepszą jeżeli chodzi o odróżnianie różnych frakcji morfotycznych krwi.Jak chcesz wiedzieć co i jak to poszukaj w moich postach, kiedyś o tym raczej napewno pisałem.
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Preparatyka

Post autor: pawelcanon36 »

Napisz ,proszę jak przeprowadzić barwienie metodą MGG
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Preparatyka

Post autor: pawelcanon36 »

1.Stefan Bagiński w Technice mikroskopowej podaje taki przepis na hematoksylinę:

Hematoksylina Boehmera-Schmorla

Zmieszać 50 ml 10% alkoholowej hematoksyliny z 1 litrem 10% ałunu. Odstawić dla dojrzewania na 7 dni często mieszając. Trwała i dobra hematoksylina.

Jaki ma być ten ałun?Potasowy?

2.Czy ktoś mógłby mi przedstawić sposób barwienia orceiną, a także to jak przygotować roztwór barwnika.
Wyczytałem że orceine stosuje się do barwienia mitozy, czy to prawda?
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Preparatyka

Post autor: pawelcanon36 »

Nikt nic nie wiem na ten temat? Pomóżcie proszę
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości