Problem badawczy dotyczący rozwoju bakterii

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
klaudiaa_17
Posty: 13
Rejestracja: 8 lut 2017, o 15:27

Problem badawczy dotyczący rozwoju bakterii

Post autor: klaudiaa_17 »

Zadanie w załączniku. Kompletnie nie wiem jak rozumieć to doświadczenie. Czy chodzi o to, że najpierw bakterie zginęły pod wpływem temperatury? I nie wiem tez po co tutaj ten gazometr, zastanawiałam się czy moze chodzić o to, że sa to bakterie autotroficzne i badając ilość wydzielanego gazu określa się czy bakterie się rozwinęły? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Załączniki
20170208_162758.jpg
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Problem badawczy dotyczący rozwoju bakterii

Post autor: Anthrax »

Dokładnie, chodzi tutaj o jedną z metod sterylizacji - działanie wysoką temperaturą. Wysoka temperatura zabija bakterie na pożywce, natomiast filtr w rurce doprowadzającej powietrze (niezbędne do wzrostu bakterii tlenowych jakich najpewniej użyto w doświadczeniu) zapobiega przedostaniu się dodatkowych bakterii wraz z powietrzem, co zafałszowałoby wyniki doświadczenia.
A ten gazometr to najpewniej po to, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie tlenu i powietrza w kolbie
klaudiaa_17
Posty: 13
Rejestracja: 8 lut 2017, o 15:27

Re: Problem badawczy dotyczący rozwoju bakterii

Post autor: klaudiaa_17 »

Anthrax pisze:Dokładnie, chodzi tutaj o jedną z metod sterylizacji - działanie wysoką temperaturą. Wysoka temperatura zabija bakterie na pożywce, natomiast filtr w rurce doprowadzającej powietrze (niezbędne do wzrostu bakterii tlenowych jakich najpewniej użyto w doświadczeniu) zapobiega przedostaniu się dodatkowych bakterii wraz z powietrzem, co zafałszowałoby wyniki doświadczenia.
A ten gazometr to najpewniej po to, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie tlenu i powietrza w kolbie
Czyli wychodzi na to, że po zakończeniu doświadczenia w kolbie nie powinno być żadnych żywych bakterii. Wiesz może jak w takim razie to zaobserwować?

Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Problem badawczy dotyczący rozwoju bakterii

Post autor: Anthrax »

Na pożywce nic nie wyrośnie.
Kolonie bakterii na pożywce widać gołym okiem

EDIT: tak sobie myślę, że celem doświadczenia może też być badanie skuteczności filtracji powietrza. Ale polecenie wyklucza pójście w tym kierunku.
klaudiaa_17
Posty: 13
Rejestracja: 8 lut 2017, o 15:27

Re: Problem badawczy dotyczący rozwoju bakterii

Post autor: klaudiaa_17 »

No tak, wątek z filtracją raczej odpada. Problem wynikł głównie z tego, że nie wpadłam na to do czego potrzebna jest ta wata, ale teraz już wszystko jasne, dziękuję bardzo za pomoc

Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Problem badawczy dotyczący rozwoju bakterii

Post autor: Anthrax »

Nie ma sprawy

Ja tak sobie myślę, że pomysłodawcom tego doświadczenia zapewne chodziło o tą filtrację, tylko autor zbioru tak sobie ułożył zadanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości