problem z EPI w Biolarze

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
aagaciak
Posty: 33
Rejestracja: 21 cze 2009, o 13:10

problem z EPI w Biolarze

Post autor: aagaciak »

Kupiłem od naszego forumowego kolegi zestaw EPI do biolara.

Mam w nim problem ze światłem odbitym przechodzącym z oświetlacza bezpośrednio do okularu co ujawnia się jako jasna poświata wypełniająca cały obraz lub wręcz obraz włókna żarówki.

Próbowałem usunąć odbicie za pomocą dwóch filtrów polaryzacyjnych - jednym mocowanym bezpośrednio za żarówką i drugim na wejściu binokularu. Efekt raczej mierny - ponieważ przyciemnieniu ulega cały obraz.

Zastosowanie matówki po żarówce również nie przynosi efektu.

Przykręcenie przysłony oświetlacza również niewiele daje.

Sprawdziłem optykę w tym lustro półprzepuszczalne - raczej jest OK jest czyste wiec nie jest to odbicie na zabrudzeniach.

Niestety byłe właściciel zestawu nie używał, wiec nie wiele może powiedzieć na jego temat.
JohnyM

Re: problem z EPI w piolarze

Post autor: JohnyM »

Co próbowałeś z tym OE oglądać?
Zgaduję, że wszystko jest OK.
aagaciak
Posty: 33
Rejestracja: 21 cze 2009, o 13:10

Re: problem z EPI w piolarze

Post autor: aagaciak »

zacząłem od tego co miałem pod ręka - metalowe elementy pokryte rdzą , ostrze noża, monety.

Jeśli badany element dobrze dobija światło, to poświata oczywiście jest mniej zauważalna ale na ciemnych elementach jest już BARDZO widoczna.

Wydaje się, że oświetlacz jest OK wszystkie elementy są nieuszkodzone - raczej niczego nie brakuje.
Poniżej zdjęcie zestawu autorstwa byłego właściciela.

Na pewno w złym miejscu umieściłem filtr polaryzacyjny nr 2 (bez rączki) ponieważ po prostu położyłem go na górnej soczewce oświetlacza ( na jej obudowie). ale nie mam pojęcia gdzie powinien być zamocowany - jego średnica jest mniejsza niż wew. okularu.
JohnyM

Re: problem z EPI w piolarze

Post autor: JohnyM »

Nie wszystko jest dobrze widoczne w OE, stąd może wydawać się, że coś jest nie OK.
Polaryzator i analizator wygaszają światło przepuszczone przez zwierciadło i rozproszone na elementach OE. W zależności od obiektu próbuj też z półfalówką (polaryzator kołowy) - chodzi o zmianę polaryzacji na powierzchniach zwierciadlanych. Jeśli widzisz żarnik w okularach, to przesuń trochę żarówkę w oświetlaczu. Jeśli nic nie pomaga to skrajnym wyjściem będzie pochylenie OE względem osi mikroskopu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości