Problem z wyborem studiów

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Ale to ma byc uniwersytet medyczny czy tylko 1 kierunek- lekarski? Fajnie jakby otworzyli uniwerek z różnymi kierunkami,np. stomatologia, medycyna i inne medyczne.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: tchorz »

Wszystkie uczelnie mają już inne kierunki medyczny typu ratownictwo fizjoterapia pielęgniarstwo. Tylko starają się o kierunek lekarski-
W Krakowie brakuje przepisów bo to uczelnia prywatna więc pionierska jeśli chodzi o lekarski a W Kielcach i Rzeszowie budynków i kadry
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: randomlogin »

Co do Krakowa, to tak w skrocie i z pamieci, wiec przepraszam a ewentualne przeinaczenia - celowali i tak glownie w obcokrajowcow - ot, taka alternatywa dla CMUJ, z punktu widzenia zagranicznych cenowo bardzo konkurencyjna. Nadal byloby to drozsze od niestacjonarnych studiow dla Polakow na publicznej uczelni.
Od strony prawnej problemem nie jest sama prywatna uczelnia - z tym by dali rade. Mieli inwesterow na ~1mld usd i przepisy po swojej stronie. Problemem jest to, ze prywatna uczelnia nie moze podpisac umowy z publicznym szpitalem, a gdzies przeciez student musi kontakt z pacjentem miec - pod uwage byl brany AFAIR Rydygier, ale tu glowy nie dam. Nie ma zreszta znaczenia, bo taka mozliwosc w ostatniej chwili z projektu wycieto (.lub czasopisma). Docelowo inwestor chcial zbudowac tez szpital - ale doprowadzenie go do uniwersyteckosci zajeloby za duzo czasu - wiec w okresie przejsciowym chcieli robic to gdzie indziej, zeby miec kase na inwestowanie w ten wlasny. Do zmiany przepisow nikomu sie nie spieszy, wiec na blizej nieokreslony czas - dupa.

Co do Kielc - to zbieraja sie one do tego lekarskiego u siebie, i zbieraja, i zbieraja. I zebrac nie moga. Wiec poki nie zobaczycie tego gdzies oficjalnie radzilbym bardzo ostroznie podchodzic do planow otwarcia w Bo 2014 i 2015 to nie sa pierwsze daty jakie padaja w tym kontekscie - spore ryzyko, ze nie beda tez ostatnie.

A Rzeszow nabral sily przebicia bo sie osoba odpowiedzialna za to zmienila. Tutaj nic wiecej nie wiem, poza tym, ze cisnie za ta opcje dosc ostro.
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: Piotrr »

same hity z tymi nowymi wydziałami lekarskimi w moim mieście zaplanowali pierwszą rekrutacje na rok 2014/15(Zielona Góra) ale tez pewnie to wszystko o kant dupy będzie można rozbić. Swoją drogą lekarski na każdej uczelni to chyba nie jest za dobry pomysł. Przykładem może być fizjoterapia którą można studiować np, w Wyższej beskidzkiej szkole umiejętności(swoją drogą nie mam pojęcia kto zakłada takie uczelnie). Wszystko to odbić się może na miejscach pracy dla przyszłych medyków
W końcu lekarz
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Ogólnie szkoda, że w Kielcach nie ma za bardzo wyboru studiów Nie jestem jeszcze gotowa psychicznie żeby opuszczać dom, poza tym życie w innym mieście to spore koszty. Jak już bym miała wyjeżdżać to do Lublina. Ciągnie mnie na jakiś kierunek medyczny, ale nie wiem jeszcze do końca na jaki. Wiem, że mam strasznie niską samoocenę. Ale tak jak mówiłam pracuję nad tym. Jednak dobrze wiem, że z moją chemią jest źle, w LO, leciałam na 1, 2 i 3 no czasem 4(i miałam podstawową chemię).
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: deVries »

Jej, oceny nic nie mają do rzeczy, po prostu siądź i się naucz Wszystko z materiału licealnego jest do zrozumienia przez każdego, różnica jest tylko taka, że niektórym zajmie to więcej czasu innym mniej. A czasu masz brdzo dużo, także do roboty. Najgorzej jest zawsze na początku, potem już wiedza sama wchodzi do głowy. I nie mów sobie, że z twoją chemią jest źle", co to niby znaczy? Nie masz jakichś fabrycznych ustawień, które by hamowały twoje możliwości w tej akurat dziedzinie, po prostu siadasz i rozkminiasz swoim tempem bo jest ci to potrzebne, żeby się dostać na studia. Nie ma w tym wielkiej filozofii, a im bardziej zastanawiasz się nad uczeniem chemii zamiast się jej uczyć, tym trudniej będzie ci w końcu zacząć. Wynik matury zależy tylko od tego ile czasu poświęcisz efektywnej nauce, robieniu zadań i powtórkom, a nie jakie oceny miałaś w LO.

Ja widzę u siebie taką rzecz i wydaje mi się, że też masz podobny problem - za bardzo wszystko analizujesz, kalkulujesz, oceniasz czy aby na pewno mam wystarczająco czasu, żeby to zrobić". Po prostu zacznij coś robić, najlepiej jak umiesz, pracuj tak ciężko jak jesteś w stanie i nawet jeśli nie zrealizujesz swojego planu w 100%, to 85% też na medycynę wystarczy.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: Giardia Lamblia »

Einstein miał same 3 z matmy D
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Owszem, wszystko bardzo analizuje. Wiem, że moja gadka może was wkurzać i za to przepraszam. ale musiałam to gdzieś z siebie wyrzucić, te moje wszystkie wątpliwości. Po prostu napatrzyłam się na znajomych z biol-chem-fizu jak mieli zagrożenia jak się męczą.W sumie, dostać się na studia to jedno, a wytrwać to drugie. Nauka nie przychodzi mi za szybko, dlatego myślałam nad takim kursem szybkiego czytania, nauki (na pewno kiedyś słyszeliście). Narazie skupiam się nad tym żeby zdać dobrze maturę z polaka, matmy, angola i bioli podstawowych. potem będe myśleć, co dalej
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: Mårran »

Po to są fora

A uczyć się trzeba umieć i najlepszym rozwiązaniem jest tu po prostu wytrwałość w siedzeniu nad książką i unikaniu robienia sobie piątej kolacji i sprawdzaniu fejsa co minutę
Pani Buka
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Nie mam ani nk ani fb)
Awatar użytkownika
makeAchange
Posty: 29
Rejestracja: 24 lip 2011, o 21:44

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: makeAchange »

Wendigo pisze:To że ktoś uczęszczał przez 3 lata do klasy o profilu biologiczno-chemicznym nie oznacza wcale, że przez te wszystkie lata uczył się systematycznie. Poszperaj trochę na forum, a znajdziesz wiele dowodów potwierdzających to, że całkiem sporo osób studiujących obecnie na kierunku lekarskim zaczęło przygotowanie do matury naprawdę późno. W rok czasu tak naprawdę da się wszystko zrobić.
Co prawda do prawda, w mojej klasie jest tyle osób, które chyba znacznie pomyliły się z wyborem profilu. Na początku roku koleżanka oznajmiła, że chce iść na medycynę, to nic, że z biologi i chemii ma same jedynki i dwójki. Wtedy podnoszę sobie samoocenę, zastanawiam się, czemu ja nie mam takiej pewności siebie.

Co do Twojego problemu. Tak jak wspomnieli już inni, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś spróbowała w przyszłym roku ( trochę powątpiewam, żeby udało Ci się w pięć miesięcy przygotować na poziomie rozszerzonym z biologi i chemii, ale każdy jest inny). Za każdym razem jak idę do lekarza, prędzej czy później zostaje poruszony temat mojej chęci pójścia na medycynę, połowa z lekarzy przyznaje, że nie była nawet na biol-chemie.

Głowa do góry i do pracy
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: Piotrr »

pamietaj tez zeby przed wyborem studiów sprawdzic perspektywy jakie cie czekaja po studiach. Zaraz wszyscy beda sie darli ze nie! jak to! rob to co kochasz! ale uwierz mi jak przyjdzie ci szukac zarobku to sie niemile zdziwisz. ja tak zrobilem i jedyne co zyskalem to wielka motywacja do rozpoczecia innych przyszlosciowych studiow(oczywiscie ze tez mnie rajcujacych) ale jak sie nie uda to zdecyduje sie na mniej interesujace mnie studia(farmacja) ale dajace duza szanse na dobra prace
W końcu lekarz
egotrip
Posty: 1
Rejestracja: 4 sty 2013, o 17:05

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: egotrip »

Witam ! Jako że to mój debiut na tym zacnym forum, również podzielę się swoimi problemami związanymi z wyborem studiów,w sumie tak jak większość, ale w końcu, po cóż innego istnieją fora podobnie jak założycielka tematu jestem z klasy hum- praw,3 liceum (najgorsze) i planuje się przeprogramować na naukę biologii i chemii. Nie mam pojęcia czym się kierowałem idąc na ten profil, ale na pewno nie wizją własnej przyszłości ! W sumie dopiero niedawno zacząłem poważnie rozważać kwestie związane z maturą i doszedłem do wniosku iż kierunek medyczny jest, nie śmiem wątpić, najlepszym wyborem. Potężna ilość wiedzy, możliwość pomocy innym ludziom, satysfakcja z wykonywanego zawodu (nie mam jakiegoś szczególnego powołania,zachwyca mnie raczej możliwość zdobycia tak wielkiej wiedzy i jej wykorzystania). No ale rzecz jasna, w tym momencie pojawiają się psychiczne hamulce.czy dam radę ? co jeśli nie dam ? to przecież masa materiału do wkucia,zrezygnuj,nie dasz rady i takie tam, i przeklęte lenistwo.
Plan mam taki : przykuć w ciągu tych 4 miesięcy,zobaczyć jak straszna jest ta matura i ewentualnie,a raczej koniecznie, zostać rok w domku i poprawić wyniki. Zawsze lubiłem nauki ścisłe,w szczególności matmę. Chemię uważałem za trudną, ale wartą poświęcenia czasu, bo satysfakcja z otrzymanej np. 5 była niezła co do biologii- przekonałem się że jest to rewelacyjny przedmiot,poznajesz otaczający cie świat itp. nauka sprawia przyjemność muszę powiedzieć- czego nie mogę powiedzieć o nauce np. wosu bo to kuźwa katorga (pewnie większość się zgodzi).
Zamierzam wziąć korki z chemii, tak na wszelki wypadek. Podstawy w sumie mam, ale nie czuję się zbyt pewny.
Oczywiście jest jeszcze presja rodziców, choć oni zostawiają mi wolną rękę, co mnie irytuje, w takim sensie że zareagowali pozytywnie na mój pomysł, ale praktycznie wcale mnie w tym nie utwierdzają,jakby nie ciekawili się tym, ale mniejsza z moimi sprawami rodzinnymi.
W efekcie, chcę się przyłączyć do zacnej grupy celujących wysoko i jeszcze raz,ciesze się z pierwszego posta
Liczę że mnie wesprzecie w moich zamiarach
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości