Problem z wyborem studiów

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: Wendigo »

Biorąc pod uwagę entuzjazm jakim tryskasz wypowiadając się na temat biologii czy chemii, można powiedzieć, że istnieje prawdopodobieństwo, że już w tym roku dostaniesz się na wymarzony kierunek. Mówiłem już to wielokrotnie, ale powtórzę jeszcze raz: najważniejsza jest odpowiednia motywacja, a wydaje się, że takowej Ci nie brakuje. W cztery miesiące da się przygotować do matury w takim stopniu, by dostać się na kierunek lekarski. Wszystko jest w zasięgu ręki, a nawet jeżeliby się nie udało dostać teraz, jeden rok różnicy w odniesieniu do całego życia nie robi wielkiej różnicy. Jeżeli dokładnie poszperałbyś na forum, znalazł byś wiele osób które podjęło podobną decyzję. Na pewno teraz nie żałują swojego wyboru
micra
Posty: 998
Rejestracja: 1 lip 2012, o 18:57

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: micra »

Witaj
Nawet nie wiesz ile jest takich osób jak Ty
Sama jestem po humanie, z tym że ja w ogóle nie pisałam w zeszłym roku matury z biologii i chemii (doszłam do wniosku że nie wyrobię się ze wszystkim). Teraz spokojnie się przygotowuję i nie żałuję decyzji choć wiele mnie kosztowała (zwłaszcza komentarzy negatywnych ze strony dalszej rodziny i znajomych). Masz jeszcze dużo czasu do matury, jeśli w Twojej szkole nie będą naciskać Cię z przedmiotów których nie zdajesz to powinno być dobrze.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

I jak Ci idzie przygotowywanie się? Chodzisz na korki? Rozumiem, że chcesz iść na weterynarię:) Życzę powodzenia)
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Ostatnio będąc u lekarza, trafiłam na bardzo fajną panią dr, z którą pogadałam na temat studiów medycznych. Poradziła mi, żebym przez min. rok poszła do jakiegoś np studium żebym miała styczność z chemią a potem próbowała. Myślałam nad 2-letnim studium farmaceutycznym. Uczyłabym się chemii a przy okazji miała na wszelki wypadek jakieś wykształcenie. A po 1-2 latach zdawałabym chemię i biolę R. Myślę że 2 lata to dużo czasu. Co o tym sądzicie?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: randomlogin »

Studium jako wersja w razie czego - dobry pomysl, nie zuzywa ECTSow, a chociaz jakis papierek daje. Ale studium jako czesc glownego planu - bez sensu. Mature da sie napisac po szkole. Da sie napisac po siedzeniu w domu. Pewnie da sie ja tez napisac po studium - ale jego wklad w nauke pod mature bedzie niestety niewielki. A rozbijanie nauki na dwa przedmioty na (od teraz) 2,5 roku to totalny overkill. Dokladnie jak uczenie sie do matury od 1 liceum - niby mozna, tylko po jaka cholere? Zepnij sie, i probuj w przyszlym. Czy chcesz to robic rownolegle chodzac do studium czy nie to oddzielna kwestia - ja moge ci powiedziec, ze one w wiekszosci sporo czasu zajmuja jednak. A dopiero jak sie nie uda, to mysl o poprawianiu za dwa.
Awatar użytkownika
NYR
Posty: 336
Rejestracja: 15 maja 2011, o 13:18

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: NYR »

Z własnego doświadczenia ci mogę powiedzieć że nie ma lepszego sposobu jak przysłowiowo przysiąść na tyłku i sie zacząć porządnie uczyć. Żadne kursy szybkiego czytania ani inne bzdety ci nie są potrzebne, wszystko zależy od twojej determinacji. Dwa lata to dużo czasu, lepiej sie spiąć i próbować teraz a o tym co będzie jak nie wyjdzie myśleć później.

Na twoim miejscu sprężyłbym sie teraz, przyłożył konkretnie do bioli i chem nawet kosztem innych przedmiotów - jeśli nie będziesz sie chwalić babci czy mamie ocenami na świadectwie to do niczego innego ci sie nie przydadzą. Nikt nie mówi że będzie łatwo i tak samo lajtowo jak u rówieśników którzy pójdą po maturze na europejstyke, ale wydaje mi sie że sie opłaci.
Oczywiście tym trudem też cie nie chce straszyć, bo to naprawdę nic trudnego. Najważniejsze jest branie wszystkiego na logike a nie kucie na blache, co już pewnie pare razy słyszałaś. Jak to kiedyś ktoś mądry powiedział - najtrudniejsze są tylko początki
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Zdaję teraz maturę w 2013 roku I mam pytanie- jakbym np. zdawała maturę biol R w 2014 i chem R w 2015- to będzie to że tak powiem aktualne? Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć. Albo jakbym zdawała biol R w 2014 i w 2015 to będą brac pod uwagę lepszy wynik? Wiem, że na poprawę matury jest chyba 5 lat- czyli jak zdaję teraz w 2013 to mam czas do 2017 lub 2018 roku na poprawę, tak? Pozdrawiam i dziękuję bardzo za odpowiedzi

P.S. Podobno w Kielcach ma być kierunek lekarski od 2015 roku, już wiele osób mi to mówiło i to jest bardzo prawdopodobne. W przeciągu tych 2 lat oczywiście uczyłabym się, zapisałabym się na korki z chemii i może zapisałabym się do studium 2-letniego farmaceutycznego, żeby mieć jakieś wykształcenie na wszelki wypadek a i przy okazji miałabym styczność z chemią.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: deVries »

Biorą najlepsze wyniki ze wszystkich matur, które zdarzyłoby ci się w życiu napisać. A z tymi 5 latami chodzi o to, że jak ktoś matury nie zda to może ją przez taki okres czasu poprawić. Wynik można podwyższać do woli.
AniaMania
Posty: 3
Rejestracja: 19 mar 2013, o 17:10

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: AniaMania »

Mam podobny problem jestem w 2 klasie biol chem (LO oczywiscie)
Na początku chciałam iść na weterynarza ale chemia to nie moja mocna strona a wrecz- słabiutka podobnie z matmą /
Zdecydowałam się więc na zdanie tylko podstawowej biologii potem chciałabym studiować dietetykę, fizjoterapię bądź rat. medycznego, no jeszcze moze pielegniarstwo, nad tymi kierunkami sie zastanawiam, wiec moze jesli Ty nie czujesz sie mocna w chemii i biologii R to też wartoby było napisać Podstawe? Poszperaj w kierunkach i w wymaganiach uczelni co do przedmiotów zdawalnych, moze jakis kierunek Ci sie spodoba
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: deVries »

Moim zdaniem to jest bez sensu myślenie, lepiej wybrać kierunek, na który się chce iść i choćby progi wymagały po 100% z matur rozszerzonych, to próbować się dostać. Tym bardziej, jeśli się jest w 2 klasie. Wszystko jest do nauczenia.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

W tym roku zdaję podstawową biologię. z ciekawości, żeby zobaczyć jak to wygląda. Na dzień dzisiejszy muszę zrobić chwilę przerwy (mój obecny stan zdrowia nie pozwala na większy zapierdziel) ponadto nie za bardzo mogę studiować w innym mieście / Dlatego myślę, że będę się przez 2 lata intensywnie uczyć chemii (skoro matmę jakoś pojęłam, pomimo iż kiedyś miałam niezłe problemy to może i chemię zakumam? Warto spróbować!) no i biologii. I będę próbować. Tobie również życze powodzenia!:)
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Aa i poddawaj się jeśli chodzi o matmę!
Ja w zeszłym roku szkolnym leciałam na dwójach, a w tym roku jakoś zaczęłam to kumać i miałam piątki, wiem, że to dziwne, ale cóż. Sama nie umiem tego wytłumaczyć, co się stało. Tymczasem, muszę po maturze doprowadzić się, że tak powiem, do porządku, odpocząć i nabrać dużo sił.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Przepraszam- miało być NIE poddawaj się.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości