Problem z wyborem studiów

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Joao Paulo
Posty: 82
Rejestracja: 4 maja 2013, o 21:39

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: Joao Paulo »

Seb33 Czy ja również mogę prosić o Twój plan nauki na maila?

Przepraszam za spam w temacie
Awatar użytkownika
washable_blue
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2013, o 18:21

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: washable_blue »

Nie ma sprawy, podaj tylko mejla na pw
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Dzięki za plan Z pewnością się przyda
Niestety podręczników nie mam. To znaczy mam ale do podstawy, taki duży, zielony, z żabą z WSiP. Czyli polecacie podręcznik z operonu do biologi R, tak? Będę musiała popytać w antykwariatach.
Jeśli chodzi o chemię, to są podręczniki+zbiory zadań podobnie jak z matmy? Jestem pogubiona głównie z chemii, bo kompletnie nie wiem jakie są działy na rozszerzeniu. Z matmy to wiedziałam jak się uczyć, bo wiedziałam jakie są działy, np: funkcja kwadratowa, wielomiany, geometria przestrzenna itdByłabym bardzo wdzięczna jakby ktoś napisał jakie są działy w chemii rozszerzonej Bo chciałabym sobie rozplanować naukę. Oczywiście bez korków się nie obejdzie. Ale narazie muszę się zaopatrzyć w literaturę.
Awatar użytkownika
washable_blue
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2013, o 18:21

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: washable_blue »

Z chemii polecam Nową erę- dwa zielone podręczniki- jeden do chemii nieorganicznej i ogólnej a drugi do organicznej. Do tego dokup Witka/ Personę i powinno starczyć
Według mnie podręczniki operonu są często przeładowane, część pierwsza jest okej, za to druga część MACa jest lepsza niż operonowska
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Czyli moja lista niezbędnych książek może wyglądać tak?
-Chemia nieorganiczna i ogólna-Nowa Era
-Chemia organiczna- Nowa Era
-Zbiór zadań Witowskiego (to jedna ksiązka jest?)
-Operon-biologia-pierwsza część
-MAC-biologia- druga część
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: Madridistka »

Ja polecam Bukałę, mam prawie wszystkie części. Przede wszystkim zadania z Bukały są ciekawe.
Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: KatarzynaZSDM »

No i przydała by Ci się część 3 podręcznika do biologii. Ja miałam operon a nie widziałam innych podręcznikow ale jak dla mnie był ok.
Mogę tez polecić Hosera, dobrze wytłumaczony metabolizm. Jak chcesz to mam Hosera w wersji elektronicznej, to mogę Ci przesłać, zawsze to bedzie taniej
A i z tymi działami to na razie daj sobie spokój, korepetytor Cię na pewno na kieruje i żadnego działu nie ominie
Ten
Najnowszy Witek to aż 4 tomy, moim zdaniem zbędne. Mam starszą wersje dwutomowa i nie czułam potrzeby kupowania nowszych, droższych wersji. Ja Bukały nie polecam, dużo wiadomosci ponad program a i zadania mało maturalne, dodatkowo ktoś napisał na maturze tak jak pani B. napisała i teraz boi sie że może nie dostac punktu.
Awatar użytkownika
washable_blue
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2013, o 18:21

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: washable_blue »

KatarzynaZSDM pisze:Ja Bukały nie polecam, dużo wiadomosci ponad program a i zadania mało maturalne, dodatkowo ktoś napisał na maturze tak jak pani B. napisała i teraz boi sie że może nie dostac punktu.
Racja, ale w niektórych tomach Basia nie wykraczała specjalnie (genetyka, rośliny, bakterie i grzyby). Poza tym według mnie im więcej się o czymś czyta, tym lepiej. Ja się zaopatrzyłem w 3 tomy operonu, 3 tomy maca, do tego podręczniki Bukały pożyczałem od mojej biolożki podręczniki Bukały. Sporo uczyłem się z Villego. Ma świetną kompozycję, jest napisany zrozumiałym językiem, metabolizm czy organella niemalże nie wykraczały poza program maturalny. Gdy widziałem, że coś jest ewidentnie niematuralne, po prostu omijałem. Tematy, takie jak zanieczyszczenia środowiska, czy biogeografia, które w podręcznikach szkolnych są napisane s-t-r-a-s-z-n-i-e, w Villem są wręcz miłe. Jak ktoś nie ma kasy na tę książkę, zawsze może wypożyczyć z biblioteki.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

A powiedzcie- skąd macie książki i materiały, żeby w miarę tanio wyszło? Ja byłam w chyba wszystkich antykwariatach i niestety nie ma A z Operonu do I klasy (bodajże pierwsza część) już nie będzie bo się zmienił znowu program nauczania czy jakoś tak / Tak mi tłumaczyły babki w antykwariacie. Ale oni to wszystko komplikują, nie ma co.
Awatar użytkownika
washable_blue
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2013, o 18:21

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: washable_blue »

darkangel pisze:mienił znowu program nauczania czy jakoś tak / Tak mi tłumaczyły babki w antykwariacie.
No i co? To zakres do matury też się zmienił? Nie interesowałem się tym, ale zdaje mi się, że nawet podręczniki do starego programu będą przydatne. Poszukaj za miesiąc lub dwa, wszystko powinno się pojawić
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

No mam nadzieję, ale te baby mnie zapewniały, że z pewnością takich ksiązek już nie znajdę. Nie wiem czy zakres do matury się zmienił, ale nie sądzę. Jeśli chodzi o ksiązki to zapewne zmieni się jedynie okładka i rok wydania Coś pokombinuję Dzięki i pozdrawiam
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Męczy mnie jeszcze jedna rzecz. A mianowicie słyszałam że od 2015 r ma się coś zmienić w maturach. I czy jak zdawałam maturę teraz w 2013 i chciałabym poprawiać maturę w 2015 to czy robiliby mi problemy? Chodzi między innymi o to, czy mogłabym pisać maturę z bioli i chemii R będąc po profilu humanistycznym?
Generalnie słyszałam, że maturę można sobie poprawiać ile się chce razy, prawda? Ale niepokoją mnie te zmiany od 2015 roku.
A co do mojej nauki to, uczę się bioli, wolno mi to idzie, ale to nie są wyścigi, specjalnie zaczęłam wcześniej, żeby się niepotrzebnie nie śpieszyć. Założyłam zeszyt, prowadzę notatki (to też jakaś forma nauki) uczę się tego samego tematu z różnych książek. Na razie jestem na składnikach organicznych, nieorganicznych, wiązaniach, oddziaływaniach, generalnie chemiczne sprawy, no a z chemii to wiadomo jak u mnie jest. Ale pomimo wielu wątpliwości- nie poddaje się ,przynajmniej narazie:)
Co do chemii to planuję korki od lipca jakoś. Mam nadzieję, że się wyrobię do matury, zwłaszcza, że od września chcę iść do rocznego studium (w którym nauka podobno trwa 4-5 dni w tyg po kilka godzin) medycznego, bo chę mieć zawód i chcę coś robić przez ten rok.
Obawiam się na maturach z bioli i chemii doświadczeń, bo niestety będąc na swoim profilu nie miałam kompletnie żadnych doświadczeń, niestety. No ale mam nadzieję, że jakoś to będzie. Naprawdę dziękuję wam wszystkim za rady i pomoc, a także słowa otuchy. To mobilizuje!
No i ponawiam pytania odnośnie tego 2015 roku
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problem z wyborem studiów

Post autor: black-cat »

Oczywiście zamierzam poprawiać maturę w 2014 roku czyli za rok:) Ale ten 2015 też mnie ciekawi jak to będzie.
A mam jeszcze pytanko tak przy okazji. Pisałam teraz matury, wiadomo podstawowe, no i z matmy niby poszło mi dobrze, ale nie tak jakbym sobie tego życzyła jak na tegoroczny poziom, niestety. No i o ile dobrze przeniosłam odpowiedzi to będę mieć w granicach 70% paru do 80% z matmy. I jakbym chciała poprawiać za rok matmę i przypuścmy bym nie przyszła na tą matmę P, albo bym jej nie zdała, to będzie się liczył ten tegoroczny wynik, tak? Wiem że dziwne pytania zadaję, ale od tego też jest forum, nie? Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości