Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
PuNiSheR
Posty: 117
Rejestracja: 20 maja 2010, o 11:17

Re: Problematyczne zadania

Post autor: PuNiSheR »

Witam
Proszę o pomoc z zadaniem z którym sobie nie radzę.

Reakcja Cannizzaro ma postać:
2 RCHO + NaOHRCOONa + RCH2-OH
przy czym aldehyd użyty do reakcji nie może posiadać wodorów alfa. Podaj dwa przykłady takich aldehydów (nazwy), a następnie zapisz dla nich reakcje Cannizzaro.
Awatar użytkownika
OlgaB
Posty: 523
Rejestracja: 1 lip 2010, o 18:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: OlgaB »

OlgaB pisze:może mi ktoś mniej więcej wytłumaczyć jak rozpoznawać tego typu zadania.
-Płytkę miedzianą o masie 8g zanurzono w AgNO3.Po pewnym czasie płytkę osuszono ,oczyszczono i zważono.Masa płytki wynosiła 6,5 g.Ile srebra się wydzieliło
m=8g-6,5g =1,5g
63,5gCu2*108g Ag
1,5gx x=5,1gAg
-Płytkę cynkową o masie 32,5 g zanurzono w AgNO3.Ile gramów AgNO3 przereagowało jeśli po reakcji masa płytki wynosiła35g
m=189gZn(NO3)2 - 340g AgNO3=151g
m2=35g-32,5g=2,5g
151g340g
2,5gx x=5,6g
chodzi mi o to kiedy odejmujemy np.srebro od cynku a kiedy nie.Z góry dzięki za pomoc
w pierwszym zadaniu nie odejmowałam Ag od Cu a w drugim zadaniu nie odejmowałam i właśnie nie za bardzo wiem kiedy odejmować a kiedy nie
snajperox
Posty: 9
Rejestracja: 13 maja 2011, o 09:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: snajperox »

ja ponawiam moje pytanie:
"witam wszystkich, nurtuje mnie coś takiego z zakresu wymagań:
- podać typowe właściwości chemiczne wymienionych pierwiastków, w tym zachowanie wobec:
a) kwasów utleniających(metale: Cu, Ag, Al, Fe)
chodzi o reakcje tych metali z stężonymi i rozcieńczonymi H2so4 i hno3, nie mogę się w tym połapać zupełnie
czy ktoś by mógł pomóc?"
bardzo was proszę jesli ktos może ma kontakt za nauczycielem chemii, albo sam wie to byłbym bardzo wdzięczny za kompletną odpowiedź, bo to różnie piszą zależnie od książki, a mi zależy na jedynej prawdziwej wersji
Awatar użytkownika
Piotr_gd2
Posty: 91
Rejestracja: 26 paź 2009, o 20:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Piotr_gd2 »

Z jakimi kwasami reaguje glin ? Z rozcieńczonymi ? bez wyjatku czy to tlenowe, czy beztlenowe ? jak to jest ?
Awatar użytkownika
Turmalina
Posty: 144
Rejestracja: 16 gru 2010, o 17:41

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Turmalina »

Piotr_gd2 pisze:Z jakimi kwasami reaguje glin ? Z rozcieńczonymi ? bez wyjatku czy to tlenowe, czy beztlenowe ? jak to jest ?
Z tego co wiem, to tylko z zimnym stężonym kwasem azotowym (V) i zimnym stężonym kwasem siarkowym (VI) glin (jak i np. żelazo czy chrom) ulega pasywacji, czyli że nie reaguje.
Awatar użytkownika
Turmalina
Posty: 144
Rejestracja: 16 gru 2010, o 17:41

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Turmalina »

snajperox pisze:ja ponawiam moje pytanie:
"witam wszystkich, nurtuje mnie coś takiego z zakresu wymagań:
- podać typowe właściwości chemiczne wymienionych pierwiastków, w tym zachowanie wobec:
a) kwasów utleniających(metale: Cu, Ag, Al, Fe)
chodzi o reakcje tych metali z stężonymi i rozcieńczonymi H2so4 i hno3, nie mogę się w tym połapać zupełnie
czy ktoś by mógł pomóc?"
bardzo was proszę jesli ktos może ma kontakt za nauczycielem chemii, albo sam wie to byłbym bardzo wdzięczny za kompletną odpowiedź, bo to różnie piszą zależnie od książki, a mi zależy na jedynej prawdziwej wersji
~~ Kwas azotowy (V) ~~
* rozcieńczony:
- Jest utleniaczem: reaguje ze wszystkimi metalami do miedzi włącznie, a produktem reakcji jest sól metalu, NO i woda.
- Bardzo rozcieńczony (ok. 1%) traci cechy kwasu utleniającego. Może wtedy reagować tylko z metalami nieszlachetnymi, a produktem reakcji jest sól metalu i wodór.

* stężony
- Jest silnym utleniaczem: reaguje ze wszystkim metalami do srebra i rtęci łącznie, a produktem reakcji jest sól metalu, NO2 i woda.
- Niektóre metale nieszlachetne np. Fe, Cr, Al pod wpływem stężonego, zimnego HNO3 pasywują się i przez to nie reagują z nim. Pasywna warstwa tlenku roztwarza się w kwasie gorącym i reakcja przebiega według schematu opisanego powyżej.

~~ Kwas siarkowy (VI) ~~
* rozcieńczony:
- Nie ma właściwości utleniacza: reaguje tylko z metalami nieszlachetnymi, a produktem reakcji jest sól metalu i wodór.

* stężony:
- Jest utleniaczem: reaguje z metalami do srebra i miedzi włącznie, a produktem reakcji jest sól metalu, SO2 i woda.
- Niektóre metale nieszlachetne np. Fe, Cr, Al pod wpływem stężonego, zimnego H2SO4 pasywują się i przez to nie reagują z nim. Pasywna warstwa tlenku roztwarza się w kwasie gorącym i reakcja przebiega według schematu opisanego powyżej.
- Utlenia niektóre niemetale np. siarkę do SO2, węgiel do CO2, redukując się do SO2.

Mam nadzieję, że pomogłam :]
Awatar użytkownika
GABA
Posty: 437
Rejestracja: 31 lip 2010, o 14:03

Re: Problematyczne zadania

Post autor: GABA »

Analiza ilościowa związku X wykazała, że zawiera on: 64,86% wagowych węgla, 13,52% wagowych wodoru oraz tlen. Ustal wzór empiryczny związku X, który jest również jego wzorem rzeczywistym.

Wszystko fajnie, tylko jak skrócić do najprostszych liczb rzeczywistych?
dodda
Posty: 33
Rejestracja: 13 sty 2010, o 20:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: dodda »

Ja chciałabym zapytać o zadanie, które pojawiło się na próbnej maturze operonu. Trzeba było wskazać, który z elektronów Sc ma najwyższą energię.
21Sc = [18Ar] 4s2 3d1
Domyślam się, że jest to 3d1 ale dlaczego tak jest? Czy to wynika z tego, że orbital 3d1 leży najdalej od jądra?
I jeszcze mam jedno pytanie. Jeśli proszą nas o bilans elektronowy to co ja mam im napisać? Zawsze pisałam równania połówkowe a teraz z tego co widzę jeden klucz wymaga całych jonów a inny dopuszcza obie formy.
Awatar użytkownika
GABA
Posty: 437
Rejestracja: 31 lip 2010, o 14:03

Re: Problematyczne zadania

Post autor: GABA »

Jeżeli zaznaczą to w poleceniu, to piszemy jonowo-elektronowy. Jeśli nic nie ma narzucone, to jaki nam się podoba.
guanina
Posty: 335
Rejestracja: 28 sie 2010, o 15:22

Re: Problematyczne zadania

Post autor: guanina »

KMnO4 + MnO2 + NaOH K2MnO4 + Na2MnO4 + H2O

za nic nie wychodzi mi bilans tego/ mógłby ktoś to rozpisać?
Maciejos
Posty: 106
Rejestracja: 20 gru 2010, o 19:29

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Maciejos »

2MnO4- + MnO2 + 4OH-gt3MnO4 2- +2H2O
pytanie który elektron ma wieksza energie 3d1 czy 4s2
guanina
Posty: 335
Rejestracja: 28 sie 2010, o 15:22

Re: Problematyczne zadania

Post autor: guanina »

chodziło mi żeby rozpisać to w odpowiedziach mogę sobie zobaczyć
Maciejos
Posty: 106
Rejestracja: 20 gru 2010, o 19:29

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Maciejos »

hmm. no Mn +7 Mn+6 - e
Mn +4 Mn+6 +2 e na krzyz i wszycho
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości