Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Gabriela88888888
Posty: 58
Rejestracja: 28 paź 2014, o 16:06

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Gabriela88888888 »

jony H+ z hydrolizy Mg(NO3)2.
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

No tak, tylko że sole mocnych zasad i mocnych kwasów nie ulegają hydrolizie.
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adult »

Dziękuje,dziękuje,dziękuje za poświęcony czas
Gabriela88888888
Posty: 58
Rejestracja: 28 paź 2014, o 16:06

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Gabriela88888888 »

To skąd odczyn kwasowy? Myślałam, że Mg(OH)2 i Be(OH)2 to wyjątki jeśli chodzi o moc zasad z I i II grupy.
Już się pogubiłam
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Anthrax »

Można porównać też stałe dysocjacji:
Ka HNO3 = 25
Kb Mg(OH)2 = 2.5 x 10-3

Ka Kb

Stąd wynika, że odczyn będzie kwasowy.
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

No i tu jest problem. W operonie z zeszłego roku mam napisane, że do mocnych zasad zalicza się zasady litowców i berylowców (poza berylem)". Ale gdzieś czytałem, że magnez też nie jest do tej grupy zaliczany, teraz już nie wiem. Generalnie (trochę w ciemno, nawet nie pomyślałem o hydrolizie) założyłem, że obie sole zdysocjują w roztworach, a końcowa reakcja będzie miała postać:

AgNO3 + MgCl2 AgCl + Mg(NO3)2

W zadaniu podali, że zmieszano roztwory zawierające jednakowe ilości moli, więc uzgodnić tego nie sposób. No i teoretycznie jony się zgadzają, bo Mg(NO3)2 zdysocjuje(?) dając Mg2+ i NO3-, Ag+ nie będzie, bo tworzy osad, a Cl- pojawi się, bo tylko połowa jonów zwiąże się z jonami srebra w osadzie. Ale skąd odczyn kwasowy, nie mam pojęcia. Może ze względu na obecność jonów Cl- jako reszty kwasu chlorowodorowego, bo Mg2+ i NO3- się zniosą.


Niech ktoś obeznany to rozwiąże, ja się zaplątałem we własną niewiedzę.

Anthrax pisze:Można porównać też stałe dysocjacji:
Ka HNO3 = 25
Kb Mg(OH)2 = 2.5 x 10-3

Ka Kb

Stąd wynika, że odczyn będzie kwasowy.
Tylko, że w zadaniu stałej nie podają. A i wyliczyć nie ma z czego.
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

sasquie pisze:No i tu jest problem. W operonie z zeszłego roku mam napisane, że do mocnych zasad zalicza się zasady litowców i berylowców (poza berylem)". Ale gdzieś czytałem, że magnez też nie jest do tej grupy zaliczany, teraz już nie wiem. Generalnie (trochę w ciemno, nawet nie pomyślałem o hydrolizie) założyłem, że obie sole zdysocjują w roztworach, a końcowa reakcja będzie miała postać:

AgNO3 + MgCl2 AgCl + Mg(NO3)2

W zadaniu podali, że zmieszano roztwory zawierające jednakowe ilości moli, więc uzgodnić tego nie sposób. No i teoretycznie jony się zgadzają, bo Mg(NO3)2 zdysocjuje(?) dając Mg2+ i NO3-, Ag+ nie będzie, bo tworzy osad, a Cl- pojawi się, bo tylko połowa jonów zwiąże się z jonami srebra w osadzie. Ale skąd odczyn kwasowy, nie mam pojęcia. Może ze względu na obecność jonów Cl- jako reszty kwasu chlorowodorowego, bo Mg2+ i NO3- się zniosą.


Niech ktoś obeznany to rozwiąże, ja się zaplątałem we własną niewiedzę.

Anthrax pisze:Można porównać też stałe dysocjacji:
Ka HNO3 = 25
Kb Mg(OH)2 = 2.5 x 10-3

Ka Kb

Stąd wynika, że odczyn będzie kwasowy.
Tylko, że w zadaniu stałej nie podają. A i wyliczyć nie ma z czego.
Znalazłem, że stała rozpuszczalności Mg(OH)2 =5,56 *10^(-12), więc może chodzi o to że hydroliza zajdzie z wytrąceniem Mg(OH)2. Nigdy nie pamiętam jak jest z Ba(OH)2, Ca(OH)2 i tym Mg(OH)2 bo kiedyś na laborkach miałem analizę i wyszło mi że NaCO3 jest bardziej zasadowe niż Ca(OH)2 i od tamtej pory mam problem z tymi trzema zasadami
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

kapitan47 pisze:NaCO3 jest bardziej zasadowe niż Ca(OH)2
Umarł w butach.


D_omi95
Posty: 91
Rejestracja: 22 lis 2014, o 17:38

Re: Problematyczne zadania

Post autor: D_omi95 »

Mam problem z zadaniami z hybrydyzacji ze zbioru Maturalnie, że zdasz".

1. W cząsteczce nienasyconego alkoholu o podanych wzorze:

H2C=CH(OH)
występują:

(prawidłowa odpowiedź) b) Dwa atomy o hybrydyzacji sp2, jeden atom o hybrydyzacji sp3.
Wiem dlaczego atomy węgla mają hybrydyzację sp2 ale kompletnie nie rozumiem dlaczego tlen ma hybrydyzację sp3. Byłabym wdzięczna za wytłumaczenie.

2. Jaką hybrydyzację ma HCLO4.
kamuu
Posty: 76
Rejestracja: 27 sty 2015, o 14:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kamuu »

Nawet nie wiem jak mam się zabrać za to zadanie _

Obliczyć pH roztworu otrzymanego przez zmieszanie 150cm3 roztworu wodorotlenku baru o stężeniu 0,1 mol/dm3 i 50 cm3 roztworu kwasu siarkowego (VI) o stężeniu 0,2 mol/dm3

Ba(OH)2 + H2SO4BaSO4(osad) + 2H2O
0,15 dm3.0,005dm3

Znam jeszcze wzór:
pH=-log[H+]

Bardzo proszę o wytłumaczenie krok po kroku

pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

kamuu pisze:Obliczyć pH roztworu otrzymanego przez zmieszanie 150cm3 roztworu wodorotlenku baru o stężeniu 0,1 mol/dm3 i 50 cm3 roztworu kwasu siarkowego (VI) o stężeniu 0,2 mol/dm3
nBa(OH)2=150cm3*0.1=15 mmoli

nH2SO4=50cm3 *0.2=10 mmoli

Ponieważ reagują 1:1 to mamy 5 mmoli nadmiaru mocnej zasady

Obliczam stężenie OH-:

[OH-]=2*5*10-3/0.2dm3=0.05 mol/dm3

pOH=1.30 pH=12.70
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Jak przereaguje 1 mol CO2 to przyrost masy r-ru wyniesie 44g (zauważ, że powstająca woda pozostaje w r-rze) i jednocześnie wtedy 2 mole NaOH przekształcają się 1 mol węglanu. Możesz więc z przyrostu masy roztworu policzyć ile moli NaOH przereagowało, ile moli węglanu otrzymano. Jak wiesz ile NaOH przereagowało to policzysz ile zostało. A objętość się nie zmieniła więc policzysz stężenie tego NaOH. Potem tylko trzeba się zastanowić jak liczymy pH mocnej zasady w obecności słabej i już. No chyba, że się okaże, że cały NaOH przereagował wtedy mamy roztwór węglanu sodu. Ale raczej ta pierwsza wersja zostanie.
kamuu
Posty: 76
Rejestracja: 27 sty 2015, o 14:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kamuu »

pesel pisze:
kamuu pisze:Obliczyć pH roztworu otrzymanego przez zmieszanie 150cm3 roztworu wodorotlenku baru o stężeniu 0,1 mol/dm3 i 50 cm3 roztworu kwasu siarkowego (VI) o stężeniu 0,2 mol/dm3
nBa(OH)2=150cm3*0.1=15 mmoli

nH2SO4=50cm3 *0.2=10 mmoli

Ponieważ reagują 1:1 to mamy 5 mmoli nadmiaru mocnej zasady

Obliczam stężenie OH-:

[OH-]=2*5*10-3/0.2dm3=0.05 mol/dm3

pOH=1.30 pH=12.70
Hmmm.
Jak zostało obliczone stężenie jonów [OH-]?

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości