Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
lou582
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2017, o 15:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lou582 »

Dziękuję bardzo mocno pesel
Naprawdę mi to pomogło, wszystko teraz pasuje, w innych zadaniach również
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

lukasz471 pisze:35,49/22400 czy 35,49x2/22400?
pesel pisze:Jasne przez dwa trzeba mnożyć.
lou582
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2017, o 15:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lou582 »

Która reakcja zajdzie?
1) Na2SO4 + 2HNO3 2NaNO3 + H2SO4 czy 2) 2NaNO3 + H2SO4 Na2SO4 + 2HNO3

"stężony kwas siarkowy jest mocniejszy od kwasów solnego i azotowego (wikipedia)

"Lotny kwas to taki ktory latwo paruje w temp.pokojowej. Takimi kwasami są HCl, H2S i HNO3.Typowe kwasy trudnolotne to H2SO4, H3PO4, H2SiO3. Kwas trudnolotny wypiera zawsze kwas łatwolotny (Chemia Matura. Portal dla maturzystów. fb)

Czyli zachodzi tylko 2)?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Raczej żadna reakcja nie zajdzie. Gdybyś rozpisał sobie to w formie jonowej, to okazałoby się, że wszystko występuje w formie jonów i się skróci. Oczywiście jeden z kwasów może być mocniejszy od drugiego i wyprzeć go z jego soli, ale skoro obydwa kwasy są mocne, to w roztworze będzie mieszanina samych jonów i reakcja taka będzie nie będzie miała sensu.
Jednakże jeżeli dadzą Ci taką informację wstępną, to wg niej dobrze rozwiązałeś. Bez takiej informacji mówisz, że reakcja nie zachodzi.
ChristianY2J
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 17:59

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ChristianY2J »

Jakie są warunki addycji wody do węglowodorów nienasyconych? Wg podręczników nowej ery jest to tylko katalizator niklowy. Z kolei w OKE Kraków 2017 i próbnej Witowskiego 2017 prócz tego nad strzałką pojawia się też ciśnienie i temperatura
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

ChristianY2J pisze:Jakie są warunki addycji wody do węglowodorów nienasyconych? Wg podręczników nowej ery jest to tylko katalizator niklowy. Z kolei w OKE Kraków 2017 i próbnej Witowskiego 2017 prócz tego nad strzałką pojawia się też ciśnienie i temperatura
Chyba chciałeś powiedzieć addycji wodoru do węglowodorów nienasyconych. Tak naprawdę każda reakcja ma ściśle określone warunki pH, temperatury, czasami ciśnienia w której zachodzi najlepiej. My w liceum dla uproszczenia podajemy jeden albo dwa z tych czynników i to nie zawsze. W przypadku addycji wodoru wystarczy, że napiszesz nad strzałką albo Nikiel albo platynę.
lou582
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2017, o 15:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lou582 »

Dzięki lukasz471!
AdiXon
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2014, o 15:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: AdiXon »

1. Na podstawie położenia pierwiastków w układzie okresowym można
wywnioskować, że jon prosty manganu posiada elektrony rozlokowane na:

i odpowiedź poprawna jest na 3 powłokach, a czemu nie na 4 skoro w konfiguracji pojawia się 4s?

2. Substraty zmieszano stechiometrycznie. Po ustaleniu się stanu równowagi do układu dodano
0,2 mola/dm3 tlenku azotu (II). Ustalił się nowy stan równowagowy. Oblicz stałą równowagi powyższej reakcji.

NO2 + CO → NO + CO2

I wykres gdzie podane, że stęż. początkowe NO2 to 0,6M rozkładowi uległo 0,5M, czyli równowagowe 0,1M.

I teraz prosiłbym o sprawdzenie czy tabelke dobrze rozpisałem. W przypadku, gdyby np. K=1

NO2 CO NO CO2

0,1+x 0,1+x 0,7-x 0,5-x


Jeśli ktoś by nie zrozumiał, to matura z tego forum: MATURITA KWIECIEŃ 2016. Są to zadania 1 i 17.
Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Nojestem »

1. Mn 2+ to najprostoszy jon

2. Po co chcesz liczyć K jak T jest stałe?
AdiXon
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2014, o 15:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: AdiXon »

A jon prosty, to zagalopowałem sie.

A co do drugiego to chodzi mi tylko czy dobrze tabela jest rozpisana w sumie, już pal licho z meritum zadania. Chodzi mi tylko o ty czy jeśli dodajemy produktu to przy produktach -x a substratach +x
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

AdiXon pisze:Chodzi mi tylko o ty czy jeśli dodajemy produktu to przy produktach -x a substratach +x
Formalnie jest to bez znaczenia, czasami trudno z daleka dojrzeć, w którą stronę pójdzie reakcja jak się sprytnie wytrąci układ ze stanu równowagi (np. poprzez jednoczesne dodanie(usunięcie) substratu i produktu). Jakby co to x wyjdzie Ci mniejszy od zera i będziesz wiedział, że zamieniłeś znaki (a dodać ujemną to jak odjąć). Zresztą zrób sobie obie wersje to się przekonasz. Tak dla treningu mimo, że w tym prostym przykładzie wiadome w którą stronę przekorny pan popchnie równowagę reakcję.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

AdiXon pisze:A co do drugiego to chodzi mi tylko czy dobrze tabela jest rozpisana w sumie, już pal licho z meritum zadania. Chodzi mi tylko o ty czy jeśli dodajemy produktu to przy produktach -x a substratach +x
Nie ma znaczenia jak zapiszesz. Powiedzmy, że masz owe równanie jak w zadaniu:
NO2 + CO → NO + CO2
Jeżeli do takiego układu dodasz dodatkowo 0,2mol NO to wiemy, że zgodnie z regułą przekory równowaga reakcji przesunie się w lewo, a więc stężenie produktów zmaleje, a substratów wzrośnie. I teraz jeżeli dasz +x do produktów, a -x do substratów to wynik Ci wyjdzie ujemny, bo przecież stężenie produktów ma zmaleć. Natomiast jeżeli zrobisz układ równań i dasz do substratów +x, a do produktów -x, to wynik wyjdzie ci dodatni, bo stężenie substratów musi wzrosnąć. Te zadanie jest przewrotnie zrobione, bo tak naprawdę nie musisz liczyć stałej równowagi po dodaniu dodatkowego NO, ponieważ stała równowagi nie zależy od stężeń. Tak więc wystarczy, że wyliczysz stałą do stężeń które były na początku.
meridon123
Posty: 16
Rejestracja: 15 kwie 2016, o 19:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: meridon123 »

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego jest Zn + HNO3 Zn(NO3)2 + NH4NO3 + H2O, a nie normalnie Zn + 2HNO3Zn(NO3)2 + H2?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości