Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: dmnunited »

stopień dysocjacji, z definicji jest to stosunek ilości moli cząsteczek zdysocjowanych do ilości moli wszystkich cząsteczek w roztworze (danej substancji, dla której obliczamy stopień) im większe rozcieńczenie tym mniejsze stężenie, a co za tym idzie wyższy stopień dysocjacji.
nie, nie każdy elektrolit w dużym rozcieńczeniu jest całkowicie zdysocjowany, ba, w całkowite zdysocjowanie tyczy się mocnych elektrolitów. jeśli elektrolit jest słaby, np. CH3COOH to nigdy nie osiągnie a = 100%
Awatar użytkownika
MagdalenaFH
Posty: 4
Rejestracja: 2 paź 2013, o 10:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: MagdalenaFH »

Cześć wszystkim!
Mam takie zadanko, które mi nie wychodzi. Nie mam konkretnego pomysłu, na to jak je zrobić, więc proszę o pomoc.
Oblicz stężenie procentowe jodu w płynie Lugola, jesli do otrzymania 50cm3 roztworu o gęstości d=1,25g/cm3 zuzyto 5g jodu i 15 g jodku potasu. Jak wyliczyć masę substancji? Tu mam problem.

aha- jeszcze jedno:Rozpuszczalność jodku potasu w temperaturze 313K jest równa 160g/100g wody, natomiast w temperaturze 283K przyjmuje 135g/100g wody. Na podstawie danych zamieszczonych powyzej oblicz masę KI jaka wykrystalizuje z 200g nasyconego roztworu o temperaturze 313K po ochłodzeniu go do temperatury 283K.
Wyszło mi 19,24 g, ale w odp. jest aż 108,3. Moja pomyłka czy błąd w odp?
Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Neuf
Posty: 132
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 20:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Neuf »

Hej

mam problem z tym zadaniem:

zmieszano roztwory zawierające jednakowe ilości moli azotanu V srebra i chlorku magnezu. Jakie jony znajdowaly sie w ukladzie po reakcji?


Jak sie robi tego typu zadania?
Kariii101
Posty: 43
Rejestracja: 23 sty 2011, o 12:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Kariii101 »

Hej wszystkim!
Mam problem z pewnym zadaniem z genetyki.

Posługując się podanymi niżej symbolami skonstruuj rodowód rodziny Zbyszka na podstawie poniższego opisu (moze niech tu symbole bd takie: kCH - kobieta chora, kN - kobieta nosicielka, kZ - kobieta zdrowa i analogicznie do mężczyzny: mCH - męzczyzna chory itd.)

Pradziadek Zbyszka chorował na albinizm, mial biale wlosy i jasna skore. Prababcia byla zdrowa. Mleli czworo dzieci- dwie corki i dwoch synow z ktorych jeden byl zbyszka dziadkiem. Zona dziadka byla ciemnooka brunetka. Babcia i dziadek mieli troje dzieci - 2 corki i syna - ojca zbyszka. Rodzice nie mieli zadnych objawow albinizmu, ale jedna z dwoch jego siostr byla typowa albinoska. Zbyszek i jego brat nie sa chorzy. Zbyszek, jego brat i zdrowa siostra poddali sie badaniom genetycznym. Okazało sie, ze tylko brat Zbyszka ma zmutowany gen odpowiadajacy za wytwarzanie barwnika.

Więc wg mnie:
1 pokolenie: mCH i kZ
2 pokolenie: kN, kN, mN, mN (dziadek Zbyszka)
dziadek Zbyszka mN + babcia Zbyszka - no właśnie, przecież ciemnooka brunetka może byc zarówno hetero- jak i homozygotą recesywną?
3 pokolenie: jakie są 2 siostry ojca Zbyszka? bo ojciec Zbyszka - to nosiciel, i jego żona jest zdrowa/nosicielka?
Ostatnie pokolenie: kCH, kZ, mN i mZ (Zbyszek)

Proszę o rozjaśnienie wątpliwości
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

Kariii101 To jest wątek z zadaniami z chemii!
Neuf pisze:Hej

mam problem z tym zadaniem:

zmieszano roztwory zawierające jednakowe ilości moli azotanu V srebra i chlorku magnezu. Jakie jony znajdowaly sie w ukladzie po reakcji?

Jak sie robi tego typu zadania?
Piszesz reakcję: 2AgNO3+MgCl22AgCl(osad)+Mg(NO3)2
Forma skrócona tej reakcji: 2Ag++2Cl-2AgCl (osad). Widać, że jony Ag+ i Cl- reagują tworząc osad, a reszta jonów pozostaje w roztworze. Są to: NO3- i Mg2+
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Seeba »

szymon0099, tak będzie, jeżeli jony Ag+ i Cl- zareagują w odpowiednim stosunku molowym.
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: dmnunited »

Seeba: nawet jeśli będzie 100:1, to i tak część osadu się wytrąci, z tym, że te jony, które są w nadmiarze pozostaną w środowisku.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Seeba »

Dokładni. Szymon0099 zwrócił uwagę tylko na równanie reakcji, a to za mało. Trzeba patrzeć też na ilość moli wprowadzonych substratów, to ona będzie miała wpływ na to czy całość jonów przereaguje czy tylko część, i je trzeba będzie uwzględnić jako te, które są w roztworze.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

No czyli w tej sytuacji w roztworze oprócz jonów magnezu i azotanowych pozostaną jony chlorkowe, bo były w nadmiarze w stosunku do jonów srebra i nie przereagowały w całości.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Seeba »

Tak, będą jony magnezowe, azotanowe i chlorkowe. Jonów chlorów prowadziliśmy więcej niż srebra.
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

Seeba Sam już nie rozumiem? Dlaczego jonów chlorkowych jest nadmiar?
Manwe
Posty: 128
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 21:39

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Manwe »

Jaki jest poprawny zapis hydrolizy aminy? CH3NH2 + H2O= CH3NH3+OH-, tak jest w odpowiedziach, jednak na moje oko, to OH- bym wpisał jako osobny jon a nie przyłączony do aminy? I jeszcze hydroliza mocznika, czy można zapisać w równaniu jonowym skróconym jon amonowy normalnie jako NH4+, czy trzeba NH3xH2O?
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Seeba »

szymon0099, wprowadziliśmy jeden mol AgNO3, a tym samym wprowadziliśmy jeden mol jonów srebra, wprowadzając MgCl2 prowadziliśmy dwa mole jonów chlorkowych. One zaś reagują ze sobą w stosunku 1:1 - jony srebra przereagowały całkowicie z połową jonów chlorkowych. Druga ich część nie miała już z czym reagować, bo jony srebra wyczerpały się.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości