problematyczne zadania xD

Pomoc w przygotowaniu do matury z fizyki, rozwiązywanie zadań maturalnych oraz wykaz arkuszy maturalnych z fizyki
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

problematyczne zadania xD

Post autor: Piotrr »

jako ze trafila do mnie sila argumentow zakladam taki watek w dziale fizyka bo nie ma.
Ciało o masie m plywa w cieczy zanurzone do 1/3 swojej objetosci. jaka sila podzialac na dol aby je zanurzyc?
W końcu lekarz
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: problematyczne zadania xD

Post autor: goodman »

Przy pierwotnym zanurzeniu siła wyporu jest równa co do wartości sile ciężkości. Przy całkowitym zanurzeniu wartość siły wyporu wzrośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu objętości tej części ciała jaka została zanurzona i będzie równa co do wartosci sumie siły ciężkosci i siły jaką należy podziałać aby to ciało zanurzyć. Aby obliczyć wartosc tej siły należy odjąć od wartości siły wyporu przy całkowitym zanurzeniu siłę ciężkości.
F=Fwyp-Fg

Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: problematyczne zadania xD

Post autor: Piotrr »

mam problem z zadankiem nastepujacej tresci. na bank bardzo latwe ale znowu musze ogarnac schemat liczenia zeby ruszec z caloscia. W połozeniu rownowagi kulka ma predkosc 4m/s. Jesli jej okres wynosi 3s, to po uplywie 0,5s jej predkosc wyniesie?
wychodze ze v=omegaAcos(omega*t)
no i widze ze zeby to policzyc potrzebuje tej calej amplitudy a ta z koleji musze pewnie wyliczyc przy uzyciu tej predkosci poczatkowej tyle ze nie do konca wiem jak mam to zrobic( bardzo mozliwe ze moje braki matematyczne mi to w znacznym stopniu utrudniaja )
mam predkosc poczatkowa, mam omege no i te cos(omega*t) z tym ze widze ze t=0s bo w tym momencie ten ruch tak jakby sie zaczyna. no i wychodzi ze mamy cos0 a ten jest 1 ale mowie ze mam braki z matmy i nie wiem co tu sie dzieje. a wynk i tak mi nie wychodzi
W końcu lekarz
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: problematyczne zadania xD

Post autor: Piotrr »

no coz juz dalem rade, ale znowu mam problem.
Ciezarek zawieszony na sprezynie wykonuje drgania harmoniczne. dla fazy pi/6 sila zwracajaca wynosi 10n. dla fazy pi/3 ma ona wartosc?
wychodze ze wzoru na sile
F=m omega kwadrat*A sin(pi/6)
za te omega kwadrat*m moge sobie wstawic stala sprezystosci
F=k*A*sin(pi/6). wyliczylbym sobie z tego z checia wartos stalej ale nie mam tej amplitudy. znajoma powiedziala ze policzyla ze wzoru na sile F=omega kwadram*m*sin faza. A gdzie ta amplituta znikla? nie rozumiem.
Anyone please
W końcu lekarz
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: problematyczne zadania xD

Post autor: Piotrr »

musze was poprosic o pomoc bo zaraz chyba padne normalnie.
Siatka dyfrakcyjna ma 100 rys na 8mm. na ekranie oddalonym od niej o 2m powstal prozek jasny w odleglosci 1cm od prazka centralnego. oblicz dlugosc tego swiatła.
wyliczam stała siatki i wychodzi ze d=0,08mm zamieniam na metry i wychodzi 0,00008m. wstawiam do wzoru
dlugosc fali=da^2/pierwiastek l^2+a^2
gdzie a odległość prazka od prazka centralnego, natomiast l to odleglosc siatki od ekranu. W odpowiedzi jest 0,4 mikrometra a mi za cholere nie chce i wychodzi 4 nanometry. ktos wie o co moze chodzic?
W końcu lekarz
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: problematyczne zadania xD

Post autor: goodman »

Piotrr pisze: wyliczam stała siatki i wychodzi ze d=0,08mm zamieniam na metry i wychodzi 0,00008m. wstawiam do wzoru
dlugosc fali=da^2/pierwiastek l^2+a^2
gdzie a odległość prazka od prazka centralnego, natomiast l to odleglosc siatki od ekranu. W odpowiedzi jest 0,4 mikrometra a mi za cholere nie chce i wychodzi 4 nanometry. ktos wie o co moze chodzic?
bez a^2 tylko a, sinus to stosunek długości przyprostokątnej (czyli a) leżącej naprzeciw kąta i długości przeciwprostokątnej (czyli pierwiastek l^2+a^2).
sin = a/pierwiastek l^2+a^2
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: problematyczne zadania xD

Post autor: Piotrr »

o Bosz no pewnie że tak. nie wiem jakim cudem wpisałem tam a^2 a potem sprawdzałem to 25 razy szukając błędu i nie zauważyłem tego. no comments. Dzieki za odpowiedz.
W końcu lekarz
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: problematyczne zadania xD

Post autor: Piotrr »

robiac powoli powtórki materiału natknąłem sie na zadanko które ostatnio rozwiazałem bez wiekszego myślenia i dało wynik taki jaki jest w odpowiedzi ale teraz mysle sobie ze zle je zrobilem i odpowiedz tez jest zla.
Jezeli dlugosc przewodnika zmniejszymy 2-krotnie, jednoczesnie dwukrotnie zwiekszajac jego srednice, to jego opor: odpowiedz ze zmaleje 8 razy
Uzylem wzoru ze R=&L/S ( gdzie to stała, L- dlugosc, S-pole powierzchni przewodnika wzor z reszta w kartach) wszystkie dane sa, w tym ze za pole powierzchni stawilem s=pi*r^2 gdzie za r wstawiłem 2r zeby ta srednice 2x zwiekszyc.
Ale dzisiaj siedze i patrze i moje przemyslenia to:
-po pierwsze kabel/przewodnik nie ma podstaw(chodzi mi o pi*r^2)
- po drugie polem powierzchni jest ta sciana boczna ktora policze w zasadzie ze wzoru 2pi*r*l
po wstawieniu do wzoru wychodzi ze dlugosc przewodnika faktycznie ulega skróceniu ale pole powierzchni kabla juz sie nie zmienia. wiec ostatecznie wychodzi ze R2=1/2 R1 czyli opor zmaleje 2 a nie 8 razy. co o ty sadzicie?
W końcu lekarz
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: problematyczne zadania xD

Post autor: goodman »

Piotrr pisze:Uzylem wzoru ze R=&L/S ( gdzie to stała, L- dlugosc, S-pole powierzchni przewodnika wzor z reszta w kartach) wszystkie dane sa, w tym ze za pole powierzchni stawilem s=pi*r^2 gdzie za r wstawiłem 2r zeby ta srednice 2x zwiekszyc.Ale dzisiaj siedze i patrze i moje przemyslenia to:-po pierwsze kabel/przewodnik nie ma podstaw(chodzi mi o pi*r^2)- po drugie polem powierzchni jest ta sciana boczna ktora policze w zasadzie ze wzoru 2pi*r*lpo wstawieniu do wzoru wychodzi ze dlugosc przewodnika faktycznie ulega skróceniu ale pole powierzchni kabla juz sie nie zmienia. wiec ostatecznie wychodzi ze R2=1/2 R1 czyli opor zmaleje 2 a nie 8 razy. co o ty sadzicie?
S - to pole powierzchni PRZEKROJU przewodnika. Pole boczne nie ma nic do tego, bo elektrony płyną wzdłuż przewodnika prostopadle do jego przekroju poprzecznego.
Łopatologiczna analogia dla przewodników z tego samego materiału: mamy np. ileśtam litrów wody pod stałym, wysokim ciśnieniem, szeroki wąż strażacki i 2 razy dłuższy od niego cieńki wąż ogrodowy. Przez który szybciej ta woda przepłynie?
Albo: łatwiej ci przejsc przez długi i wąski zatłoczony korytarz, czy może krótki, a szeroki?
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: problematyczne zadania xD

Post autor: Piotrr »

dzieki
W końcu lekarz
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: problematyczne zadania xD

Post autor: Piotrr »

dobry dzien dory mam problem z kilkoma zadaniami z optyki i cos czuje ze moze byc tego wiecej w dalszych etapach.

Powiekszenia dawane pzez soczewke p1=8. ile wyniesie p2 gdy odleglosc przedmiotu od soczewki wzrosnie 2 razy.

Tutaj nie mam zadnej koncepcji. wychodze ze wzoru p=y/x. chcialem porownac p1 z p2 i powstawiac odpowiednie zaleznosci za x(odleglosc przedmiotu od soczewki), ale to bez sensu bo y tez jest zmienna. nie mam koncepcji na zadanie.

Ogniskowa soczewki o n=3/2 w powietrzu wynosi f=12 cm. Ile wynosi jej ogniskowa w wodzie o nw= 4/3?
Znowu nie mam pojecia.

Przedmiot jest w odleglosci 5 cm przed ogniskiem soczewki o f=20cm. Ile wynosi powiekszenie. Niby wszystko sie zgadza mam ogniskowa a odleglosc x wynosi f-5cm czyli 15 cm. Podstawiam do 1/f=1/x+1/y i chce wyliczyc y no i wychodzi mi ze y jest liczba ujemna. wiem ze jak x<f to obraz jest pozorny ale nie umiem tego odniesc do zadan. koles na kursie dal zadania, nie przerobił przykładowych zadań i kazal rozwiazac w domu. te podstawowe porobie ale trudniejsze juz nie bardzo. Jeśli to0 mozliwe to poprosze o rozwiazanie zadanka krok po kroku, bo po prostu najszybciej sie ucze analizujac ) dzieki z góry
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Re: problematyczne zadania xD

Post autor: gej »

Tylko na 1., bo idę spać

Ano ogniskowa się nie zmienia:
1/f=1/x+1/y i p=y/h
Dalej sobie poradzisz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości