Produkty ekologiczne - prawda czy fałasz ?

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
emmaxyz
Posty: 2
Rejestracja: 20 sie 2009, o 08:14

Ekologiczny telefon

Post autor: emmaxyz »

Firma LG otrzymała ostatnio nagrodę od EISA za posiadanie najbardziej ekologicznego telefonu. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
deborah83
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2009, o 17:55

Produkty ekologiczne

Post autor: deborah83 »

Może zrobimy sobie w tym wątku listę takich produktów? Żywnościowych, codziennego użytku, wszystkich, jakie Wam przychodzą do głowy.

Ja zaczynam: materiałowa torba na zakupy.
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: Produkty ekologiczne

Post autor: eszel »

biopaliwa. Są w necie fajne gadżety ekologiczne, np. naturalne mydło o zapachu zielonej herbaty czy drewniany długopis
Awatar użytkownika
Karmal
Posty: 87
Rejestracja: 24 wrz 2009, o 20:00

Re: Produkty ekologiczne

Post autor: Karmal »

papierowa torba z jednej strony łatwiej się rozkłada, ale z drugiej do jej produkcji trzeba zciąć drzewo. Nie wiem więc czy można nazwać ją ekologiczną
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Produkty ekologiczne

Post autor: lith »

-Użyta kilka razy i oddana do recyklingu torba foliowa
-biodegradowalne polskie drogi (tak, demoty)
-takie śmieszne orzeszki piorące. a jak nie to ludwik. chociaż w sumie i tak wszystkie metody dokarmiania glonów są uznane za nieekologiczne
-wszelkiego rodzaju złom , na wolności, przynajmniej u nas nie uświadczysz- sam znika, to samo z puszkami, butelkami


.myślę dalej.
roksia
Posty: 1
Rejestracja: 1 lut 2010, o 19:57

Szkodliwe materiały

Post autor: roksia »

Witam i, tak jak w temacie, czy ktoś mógłby podać mi materiały szkodliwe dla środowiska?
Już wyjaśniam o co chodzi. A więc mam a myśli materiały jako elementy ubrań. Jak poliester czy bawełna.

I drugie: Co sądzą ekolodzy, czyli prawdopodobnie wy o eko-skórze?


Ps.: Witam wszystkich, bo jestem nowa
mAnka
Posty: 57
Rejestracja: 17 sty 2012, o 08:38

Re: Czy ekologiczne kosmetyki ratują środowisko?

Post autor: mAnka »

Czy pomagamy? Chyba nie bardzo. Do wyprodukowania każdego produktu zużywa się wodę, energię itp. co niesie za sobą pewne straty.
Cała ekologiczność w cudzysłowiu oczywiście, polega raczej na tym,że składniki kremów, balsamów itp. pochodzą ze specjalnych upraw, gdzie nie używa się szkodliwych nawozów,środowisko nie zostaje zdegradowane,a rośliny nie są zbierane z niewiadomo skąd
Dlatego raczej nazwałabym to raczej mniejszym złem.

Ale dla buzi jest to na pewno zdrowsze niż pakowanie w skórę parabenów i innych śmieci.
Awatar użytkownika
mariola2608
Posty: 97
Rejestracja: 19 sty 2012, o 12:07

Re: Czy ekologiczne kosmetyki ratują środowisko?

Post autor: mariola2608 »

Ta `EKOLOGIA` polega głównie na tym, że tych kosmetyków nie testuje się na zwierzętach producenci błędnie to nazywają kosmetykami ekologicznymi.
To tak jak w wypadku skór/futer ekologicznych (ale sztucznych - wytworzonych z ropy) - kompletny paradoks - animalsi mówią, że to `ekologiczne` bo nie robi krzywdy zwierzaczkom. Tak samo jest w przypadku tych kosmetyków. Jeśli jestem w błędzie to proszę o poprawę. ale ja nie słyszałam o eko-kosmetykach jako takich, co ratują środowisko.
mAnka
Posty: 57
Rejestracja: 17 sty 2012, o 08:38

Re: Czy ekologiczne kosmetyki ratują środowisko?

Post autor: mAnka »

Zauważ ,że jest wiele kosmetyków ,które nie są testowane na zwierzątkach (słynne logo z króliczkiem na tyle opakowania kosmetyku) natomiast nie są zaliczane do eko kosmetyków.

Więc myślę ,że to w sumie dwie odrębne sprawy - kosmetyki bez szkodliwych dla skóry składników, konserwantów, a kremy itp. ,które nie zostały wypróbowane na zwierzętach.

Zadałam sobie trochę trudu i znalazłam składy dwóch kosmetyków. jeden jest eko a drugi nie. Oba z jednej firmy, dla tego samego typu skóry.
Oba mialy porównywalne substraty.

Magia?
Chyba sloganów i reklamy.
Dlatego proponuje raczej racjonalne spojrzenie na sprawę.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Czy ekologiczne kosmetyki ratują środowisko?

Post autor: AnnaWP »

Ogólnie jest spora dowolność w szastaniu słowem ekologiczne".

Ekologiczne są zarówno krzesła plastikowe, bo nie wycięto na nie drzew, i drewniane, bo plastik się nie gromadzi. Plastiki powiedzą, że stosują recykling, drewna - że naturalny produkt.

Tak samo jest z kosmetykami, szczerze mówiąc to dla mnie nic nie znaczący slogan. Większość kosmetyków nie jest testowana na zwierzętach, to staje się standardem. A co do tych w pełni naturalnych produktów - muchomor sromotnikowy też jest naturalny i jakoś nie próbujemy go nakładać na skórę.

To, czy krem zrobiony jest z naturalnego zielska nie daje gwarancji ani na skuteczność, ani na nieszkodliwość. A może właśnie przyczyniamy się do wytępienia jakiegoś zielska z naturalnych siedlisk, bo kto wie w jaki sposób pozyskiwane są surowce?
Awatar użytkownika
mariola2608
Posty: 97
Rejestracja: 19 sty 2012, o 12:07

Re: Czy ekologiczne kosmetyki ratują środowisko?

Post autor: mariola2608 »

[quote="AnnaW_UO"]

Ekologiczne są zarówno krzesła plastikowe, bo nie wycięto na nie drzew, i drewniane, bo plastik się nie gromadzi. Plastiki powiedzą, że stosują recykling, drewna - że naturalny produkt.


I oto mi chodziło
storeko
Posty: 1
Rejestracja: 20 lut 2012, o 19:39

Re: Czy ekologiczne kosmetyki ratują środowisko?

Post autor: storeko »

Aby być pewnym że kosmetyk nie tylko jest ekologicznym z nazwy należy sprawdzić jego producenta pod względem certyfikatów (np. ecocert, BDIH, Demeter). Nie należy zakładać, jak nazywa się bio, eko czy naturalny a do tego ma zielone opakowanie lub elementy roślinne w grafice to producent będzie bardziej o środowisko jak i o nas.

Prawdą jest, że nadrzędnym argumentem certyfikowanych kosmetyków ekologicznych jest czystość produktu dla konsumenta jednak wiele uznanych, certyfikowanych marek, dzięki wymogom organizacji certyfikujących odnośnie składników i procesu produkcji jak i poprzez filozofię marki jest o wiele bardziej przyjazna środowisku niż marki konwencjonalne.

W Polsce temat certyfikowanych kosmetyków jest wciąż w powijakach i należy uważać co się kupuje, gdyż niektórzy producenci stosują zabiegi marketingowe aby produkt wydawał się bardziej eko (np. tylko jeden składnik jest certyfikowany a informacja o certyfikacie jest mocno wyeksponowana na opakowaniu) a klienci dają się na to nabrać. Warto zatem zagłębić temat certyfikatów kosmetyków ekologicznych by móc zrozumieć na czym dokładnie polegają i samodzielnie osądzić czy produkt jest eko czy nie.
fantin

Re: Czy ekologiczne kosmetyki ratują środowisko?

Post autor: fantin »

Zgadzam się z Przedmówcą. Jako, że nie ma żadnych restrykcji dany Producent może reklamować swój produkt jako ekologiczny, bo ma na przykład w składzie aloes (wow). Bywa, że w produkcie oznaczonym jako ekologiczny jest zaledwie kilka procent składników pochodzenia naturalnego czy organicznego. Dlatego tak ważne są wspomniane również przez storeko certyfikaty. Oczywiście przydatna jest również znajomość czarnej listy szkodliwych składników chemicznych bardzo często występujących w znacznej większości tradycyjnych kosmetyków. Spokojnie można dziś znaleźć całe listy wspomnianych składników na wielu stronach internetowych. Potem wystarczy zerknąć na skład danego eko kosmetyku i już wiemy wszystko.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości