Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
kurczakk
Posty: 234
Rejestracja: 1 wrz 2011, o 20:25

Re: Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Post autor: kurczakk »

Wygrzebałem ze śmietnika moje notatki robione w trakcie sprawdzania arkusza. Zanotowałem sobie moje odpowiedzi:

1. Zadanie 23 (z hipotezą badawczą). Moja odpowiedź: Transpiracja ma wpływ na transport wody w roślinie."
W kluczu: Transpiracja z powierzchni liści warunkuje przepływ wody w roślinie.

2. Zadanie 33 (z wykresem GMO). Moja odpowiedź: Tendencja rosnąca. Przyczyoną mogą być względy ekonomiczne - zwiększenie produktywności przy niskich kosztach". W kluczu odpowiedź jest dość obszerna, ale - moim zdaniem - treść merytoryczna taka sama: Jest to tendencja wzrastająca. Zwiększenie powierzchni upraw GMO wynika prawdopodobnie
ze względów ekonomicznych, ponieważ takie rośliny dają możliwość uzyskania większych
plonów przy mniejszych kosztach uprawy, gdyż nie wymagają, np. stosowania w dużych
ilościach chemicznych środków ochrony roślin"

Uznano mi tylko jedno z tych zadań. Uważam, że powinienem mieć uznane oba zadania. Chyba, że zauważycie gdzieś tutaj jakiś błąd (ja oraz moi znajomi nie widzą).
chel
Posty: 95
Rejestracja: 21 lis 2010, o 22:35

Re: Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Post autor: chel »

zobacz na klucz do 23
zobacz-ten-plik.pdf
(222.8 KiB) Pobrany 29 razy
jako przykład odpowiedzi ogólnej jest dokładnie to, co napisaliśmy. dlatego ja nie widziałam sensu się o to bić.
Awatar użytkownika
terrible_justyna
Posty: 630
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:41

Re: Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Post autor: terrible_justyna »

kurczakk, Twoja odpowiedź jest zbyt ogólna. Ty masz ma wpływ a w kluczu warunkuje". to spora różnica jednak
rozumiem Twoje rozgoryczenie, ale nic nie wygrasz. nawet jak się będziesz odwoływał kilkakrotnie.
enought
Posty: 13
Rejestracja: 3 lip 2012, o 11:49

Re: Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Post autor: enought »

jejq, ja nawet już nie pamiętam, jakie były pytania. Ale generalnie mnie uczono zasady- pisać precyzyjnie i dokładnie- tak, jak dla dziecka, które kompletnie nie rozumie o co chodzi.
kurczakk
Posty: 234
Rejestracja: 1 wrz 2011, o 20:25

Re: Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Post autor: kurczakk »

terrible_justyna, ze słownika j. polskiego:
"warunkować: «być warunkiem czegoś, wpływać decydująco na przebieg jakiegoś procesu"
Ja napisałem, że transpiracja ma wpływ", więc to raczej synonim do warunkuje". Oba określenia nie oznaczają zwiększenia/zmniejszenia, tylko fakt wywierania wpływu czegoś na coś.
Czasami zastanawiam się, czy nie odwoływać się jeszcze raz :p
Awatar użytkownika
indiana
Posty: 574
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 17:26

Re: Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Post autor: indiana »

Wydaje mi się, że jednak w tym zadaniu dobór słownictwa był bardzo ważny i w tym akurat przypadku ma wpływ nie równa się warunkuje". Bo ma wpływ to znaczy, że transport wody zachodzi niezależnie od transpiracji (czyli może ona zachodzić, a może i nie zachodzić), natomiast warunkuje oznacza, że transpiracja jest konieczna żeby zachodził transport. Ja tak to rozumiem.
Zresztą nawet w przytoczonej przez Ciebie definicji ze słownika jest napisane, że warunkować to wpływać", ale DECYDUJĄCO.
Poza tym - raczej nie masz szans wywalczyć za to punktu, bo dałeś identyczną odpowiedź, jaką klucz przewiduje za 0 pkt. I będą się tym zasłaniać, choćbyś i 100 razy się odwoływał. Takie jest moje zdanie, ale oczywiście możesz próbować. )
Hellades
Posty: 112
Rejestracja: 30 lip 2010, o 00:18

Re: Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Post autor: Hellades »

indiana pisze:Wydaje mi się, że jednak w tym zadaniu dobór słownictwa był bardzo ważny i w tym akurat przypadku ma wpływ nie równa się warunkuje". Bo ma wpływ to znaczy, że transport wody zachodzi niezależnie od transpiracji (czyli może ona zachodzić, a może i nie zachodzić), natomiast warunkuje oznacza, że transpiracja jest konieczna żeby zachodził transport. Ja tak to rozumiem.
Zgadzam się z tym w 100%.
Awatar użytkownika
norbi92
Posty: 1565
Rejestracja: 7 sie 2010, o 11:47

Re: Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Post autor: norbi92 »

terrible_justyna pisze:Ty masz ma wpływ a w kluczu warunkuje". to spora różnica jednak
No nie wierzę - no bzdura do n-tej potęgi
kurczakk
Posty: 234
Rejestracja: 1 wrz 2011, o 20:25

Re: Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Post autor: kurczakk »

indiana, masz rację, dzięki za rozjaśnienie Do tej pory warunkuje oznaczało dla mnie to samo co ma wpływ, teraz widzę zdecydowanie różnicę
Awatar użytkownika
terrible_justyna
Posty: 630
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:41

Re: Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Post autor: terrible_justyna »

indiana, o to samo mi chodziło :p
Spirit
Posty: 9
Rejestracja: 18 cze 2012, o 11:51

Re: Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Post autor: Spirit »

kalinka357 pisze:Mam pytanie, czy można się przenieść po roku z lek-dent na lek? Czy jest taka możliwość? Np. wysokie stopnie itp.? Albo chociaż po roku np. z Katowic lek-dent do Lublina na lek-dentOczywiście chodzi mi o lek i lek-dent na stacjonarnych.
Na CMUJ nie było z tym problemów. Osoba, która się przenosiła na inny kierunek musiała jednak nadrobić różnice programowe (kolokwia z anatomii, histologii itd. lub przedmioty stomatologiczne).
Nie wiem jednak, czy przy nowym programie studiów medycznych taka opcja będzie możliwa.
Canis92
Posty: 130
Rejestracja: 31 maja 2012, o 10:18

Re: Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Post autor: Canis92 »

Ale jaja, jakbym złożył papiery, wzięli by mnie do Poznania, a Lublin dalej mnie nie chce

Coś dziwnego się dzieje w tym roku z progami.
pm67
Posty: 37
Rejestracja: 30 lip 2012, o 14:05

Re: Progi punktowe na lekarsi 2012 - dyskusja

Post autor: pm67 »

Canis - nic się nie martw, założę się, że skoro jest spadek w Poznaniu to spokooooojnie spadnie w Lublinie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 69 gości