Projekcja Hawortha

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
qwoot
Posty: 18
Rejestracja: 9 sty 2016, o 17:31

Projekcja Hawortha

Post autor: qwoot »

Chciałbym zapytać się jak to jest z określaniem czy dana projekcja jest alfa czy beta - jaka zasada to precyzyjnie określa "co jest co" by nie robić błędów w przyszłości na nieszablonowych przykładach.
Mi tłumaczono, że jeżeli wodór przy anomerycznym atomie c jest na górze to jest to alfa, jak na dole to beta. Odwrotnie z grupą wodorotlenową...
Jednak widziałem a-L glukopiranoze - tam w wersji alfa OH jest na górze więc ta reguła jaką sporo ludzi (w tym ja) się kieruje leży. Czy serio trzeba wyznaczać najpierw wersję D a następnie poodwracać wszystkie podstawniki w płaszczyźnie było ok jak chcemy mieć wersję L?
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Projekcja Hawortha

Post autor: 00000000000000000000 »

DL.jpg
Jeżeli grupa -OH przy anomerycznym węglu jest po tej samej stronie co -CH2OH to mamy anomer beta, jeżeli po przeciwnej to anomer alfa.
qwoot
Posty: 18
Rejestracja: 9 sty 2016, o 17:31

Re: Projekcja Hawortha

Post autor: qwoot »

Aha, czyli jest to zależne od położenia CH2OH - tej wiedzy mi zabrakło, dzięki:)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość