Prosba w wybraniu barwnikow mikroskopowych

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Franeek
Posty: 4
Rejestracja: 14 lis 2011, o 12:57

Prosba w wybraniu barwnikow mikroskopowych

Post autor: Franeek »

Witam!
Mam pytanie czy mogli bycie napisać jakie barwniki do czego się używa, gdzie można kupić. Pytam bo mam zamiar po wybarwiać preparaty. Czytałem dużo na forum o barwnikach ale nigdzie tak szczegółowo nie było napisane. Z góry dzięki
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Prosba w wybraniu barwnikow mikroskopowych

Post autor: AnnaWP »

Można wybarwiać niespecyficznie białka i specyficznie skrobię jodyną, którą należy rozcieńczyć silnie wodą.

Fiolet gencjany w roztworze wodnym wybarwia niespecyficznie wszystko.

Powyższe do kupienia w aptece.

W sklepie z odczynnikami chemicznymi można kupić więcej, ale nie wiem, czy osobie prywatnej sprzedadzą. Safranina barwi jądro i ścianę, to barwnik przyżyciowy, roztwór wodny, może się udać. Nigrozyna barwi chromatynę, ale to już trudniej chyba zdobyć.
Franeek
Posty: 4
Rejestracja: 14 lis 2011, o 12:57

Re: Prosba w wybraniu barwnikow mikroskopowych

Post autor: Franeek »

Bardzo dziękuje za informacje, bardzo mi pomogłaś. Jak by ktoś coś jeszcze wiedział to proszę pisać
Franeek
Posty: 4
Rejestracja: 14 lis 2011, o 12:57

Re: Prosba w wybraniu barwnikow mikroskopowych

Post autor: Franeek »

czy ktoś może mi napisać jak się barwi jodyna np. skrobię
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Prosba w wybraniu barwnikow mikroskopowych

Post autor: AnnaWP »

Nierozcienczona jest za mocna. Trzeba ją dość mocno rozcienczyć wodą. Jak mocno, wyjdzie w praniu. I po prostu zamykasz w barwniku. Jak jest za mocny to barwisz chwilę i wypłukujesz, ale ja wolę słabszy roztwór i nie płukać.

Franeek
Posty: 4
Rejestracja: 14 lis 2011, o 12:57

Re: Prosba w wybraniu barwnikow mikroskopowych

Post autor: Franeek »

Mam jeszcze pytanie czy mogli byście mi opisać przebieg barwienia oraz jakich naczyń i przedmiotów używacie do jakiego barwienia.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Prosba w wybraniu barwnikow mikroskopowych

Post autor: AnnaWP »

Robisz preparat, zalewasz płynem, nakrywasz szkiełkiem nakrywkowym.
Barwienie preparatu zwykle robi się na szkiełku podstawowym. Jeśli barwnik należy przepłukać wodą, to czeka się stosowny czas i przepłukuje, uważając, żeby nie zmyć na bibułkę preparatu. Jeśli można zamknąć w barwniku, to po prostu się zamyka, jak w przypadku Lugola.

Jedno wiem - jodynę przechowuje się w szklanej butelce, bo jeśli rozrobisz ją wodą i przechowujesz w plastikowej, to jod wsiąka w plastik. To jedyna istotna rada co do pojemników.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości