Przerobiony materiał - biologia i chemia

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Yogi94
Posty: 176
Rejestracja: 14 lip 2012, o 10:04

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Yogi94 »

kalenthi pisze:
Powtórki z biologii zaczęłam już pod koniec II klasy, także materiał z pierwszej klasy mam opracowany. Jutro zaczynam klasę II : )

Łał no to rewelacja Ja postanowiłem powtórkę zacząć od II Klasy bo wydaje mi sie, że materiał jest znacznie trudniejszy.

Pytanie do goodmana : Jak Ci sie udało pogodzić treningi z nauką do matury? Ja niestety musiałem zakończyć trenowanie siatkówki bo nie dawałem rady/ (trochę żałuję ale czasu już nie cofnę)
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: goodman »

wojti1994 pisze:Jak Ci sie udało pogodzić treningi z nauką do matury? Ja niestety musiałem zakończyć trenowanie siatkówki bo nie dawałem rady/ (trochę żałuję ale czasu już nie cofnę)
No to było lekko hardocoreowe zadanie i sporo wyrzeczeń, ale czego nie robi sie dla osiagniecia załozenego celu .W 1 i 2kl LO nie uczyłem sie nic do matury tylko poswiecałem na same treningi(kolarstwo) 15-20h tygodniowo. Co moze było bledem, bo teraz musze siedziec rok w domu, ale przynajmniej jakies sukcesy były i bedzie co wspominac. W klasie maturalnej musiałem niestety nieco odpuscic, szczegolnie wiosną, ale na 6-10h treningu w tygodniu sie czasu znalazło. Trening na swiezym powietrzu przewietrza umysł, powoduje ze bol głowy i cale napiecie po ciezkim dniu szkoły znika, przez co wraca chec do nauki. Nie dałbym rady sie uczyc prosto po powrocie ze szkoły - wtedy wiedza w ogole nie wchodzi i brakuje koncentracji. Wole sie isc odstresowac i zapomniec o wszystkim na treningu. A moj plan był taki: wracam ze szkoły o godz 14, 14:30-16:30 trening, a potem do wieczora został czas zeby sie odrobic z zadaniami do szkoły i nauka do matury. Weekend jezeli nie miałem zadnych zawodow na drugim koncu Polski to przeznaczałem poprostu tylko na nauke, lub czasem jakas impreze. Najwazniejsza jest systematycznosc. Nie ukrywam tez, ze na nudnych lekcjach, ktorych było sporo w humanie - typu polski, hista, wos siadałem w ostatniej ławce wyciagałem ksiazke do biologii albo robiłem arkusze maturalne. A no i do tego dochodzi wyzsza szkoła kombinatorstwa i umiejetnosci selekcjonowania potrzebnej wiedzy z danego przedmiotu - tym sposobem udało mi sie uzyskac srednią 4.94 w klasie maturalnej
Także przy braku czasu trzeba szukac okazji na nauke do matury tam gdzie wydawałby sie ze ich nie ma. W szkole, na przerwie, w autobusie, w podrozy itd. Jednak najlepiej ustawic sobie tak plan dnia zeby znalezc te 2-3h na spokojne szlifowanie wiedzy z interesujacego nas przedmiotu. Odpoczynek tez jest wazny. Nie mozna caly dzien siedziec nad ksiazkami bo mozg naraz tego nadmiaru informacji nie pochłonie! Moje założenie było takie: Uczyc sie jak najmniej, ale jak najbardziej efektywnie - i to wg mnie sie sprawdza. ) Przydatna jest jeszcze w miare zdrowa dieta, odpowiednia ilosc snu i unikanie/radzenie sobie ze stresem. )
Yogi94
Posty: 176
Rejestracja: 14 lip 2012, o 10:04

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Yogi94 »

TO się powtórzę ale naprawdę Cię podziwiam ^^

Ja wracając po 3h treningu a miałem (4razy w tygodniu) nie miałem na nic siły. Pierwsza myśl po powrocie to sen. I spałem też 2h czy czy 3h a później często do bardzo późnych godzin odrabiałem zadania czy uczyłem się do sprawdzianów. Także sobie postawiłem ultimatum : albo siatkówka albo matura. I padło na maturę i naukę.
Awatar użytkownika
Pani_M
Posty: 418
Rejestracja: 9 lip 2010, o 11:58

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Pani_M »

Mam pytanie. Lepiej zacząc od chemii czy biologii ?
ninka2510
Posty: 15
Rejestracja: 8 lip 2012, o 18:44

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: ninka2510 »

ja zaczynam od chemii .bo mi gorzej poszła
Kingu$ka
Posty: 356
Rejestracja: 22 lip 2007, o 12:11

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Kingu$ka »

A ja siadam raz do biologii raz do chemii, na co akurat mam ochotę
Z biologii od początku wakacji (czyli gdzieś od początku lipca) przerobiłam składniki chemiczne komórek, budowę komórki i jej rodzaje, metabolizm. Wirusy i bakterie przerabiam teraz Cykl komórkowy i oddychania zostawię na sam koniec, bo i tak zapomnę do maja
Z chemii przerobiłam ogólnie o atomach liczby masowe atomowe, izotopy, promieniotwórczość, bloki energetyczne spd, tlenki, wodorotlenki, sole, kwasy itp. Teraz zabieram się za wiązania Chemia idzie wolniej dlatego, że nie miałam poziomu R w szkole.
czarna żarówka
Posty: 78
Rejestracja: 30 cze 2012, o 01:35

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: czarna żarówka »

Widzę, że wątek się rozbudował. Dorzucę swoje 3 grosze". Jak na razie ustaliłam sobie plan działania i . to by było tyle w tym temacie. Do grudnia mam zaplanowaną powtórkę z I i II klasy. Myślę, że do marca wyrobię się z powtórką klasy III, a później to już tylko arkusze, arkusze i jeszcze raz arkusze. Podziwiam Wasz zapał do pracy, no ale też prawda, że duża część z Was jest jeszcze w klasie maturalnej i później będzie mieć mniej czasu na biologię i chemię. Ja, jak na razie, postanowiłam cieszyć się wakacjami Trzeba naładować akumulatory przed studiami biologicznym
Sofia
Posty: 585
Rejestracja: 3 sty 2012, o 15:11

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Sofia »

Ja do końca wakacji (a mam je do października ) mam zamiar zrobic sobie notatkę z całej chemii organicznej. Chce także kupic notatki persila, bo notatki w moim wykonaniu to głównie przepisywanie podręcznika i nie widze sensu w robieniu ich z całej takiej biologii na przykład . Muszę jednak zrobic je z fizyki, bo często lepiej mi sie z nich uczy, a materiał z podstawy to jestem w stanie wynotowac .
Na razie moje postępy to tylko ładne ułożenie sobie podręczników na półkach i czekanie na dostawę nowych , ale za niedługo zabiorę się do roboty i regularnie będę zamieszczałą tutaj swoje postępy.
Była też taka strona maturzaki, gdzie można było uzupełniac przerobione działy i widziałeś ile masz jeszcze materiału do przerobienia, świetny pomysł na uporządkowanie nauki.
Yogi94
Posty: 176
Rejestracja: 14 lip 2012, o 10:04

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Yogi94 »

Kibic93 - a jakie plany związane ze studiami ?

Ja robię sobie tak, że codziennie będę powtarzać to czego się już nauczyłem, aby weszło mi to w pamięć.
Coś dzisiaj przerobiliście ? Ja dziś nic się nic nie uczyłem(korzystałem z pięknej dzisiejszej pogody )
Abeille
Posty: 51
Rejestracja: 28 wrz 2011, o 12:14

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Abeille »

A ja mam pytanie co rozumiecie pod pojęciem przerobienie materiału"?
Umiecie już te działy w te i we wte i umiecie teorię zastosować w zadaniach?
Awatar użytkownika
Nighsat_
Posty: 117
Rejestracja: 4 gru 2010, o 22:46

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Nighsat_ »

Abeille pisze:A ja mam pytanie co rozumiecie pod pojęciem przerobienie materiału"?
Umiecie już te działy w te i we wte i umiecie teorię zastosować w zadaniach?
No własnie u mnie to średnio z tym umieniem, dlatego jeszcze raz powtarzam, doczytuje pewne informacje.
Abeille
Posty: 51
Rejestracja: 28 wrz 2011, o 12:14

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Abeille »

właśnie u mnie też coś średnio poczytałam troche, ale jakoś skupienia mi brakuje czy weny. Mam na myśli chemię, bo z tym chyba bedzie najgorzej
Awatar użytkownika
Oysho
Posty: 22
Rejestracja: 16 lip 2012, o 17:01

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Oysho »

To ja dołączę do tematu, bo też już zabrałam się za powtórkę do matury. Ostatnio nie mogę się w ogóle skupić na nauce więc może ten temat pomoże mi się zmobilizować!

Z biologii narazie przerobiłam wirusy, bakterie i protisty. No i po każdym dziale staram się robić zadania z Witowskiego i Persony.
A chemia jak leżała, tak leży.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości