Przerobiony materiał - biologia i chemia

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
terrible_justyna
Posty: 630
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:41

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: terrible_justyna »

goodman, to również.

chodziło mi o to, że samo przerzucanie się kto ile książek przerobił nic nie daje, ponieważ trzeba ćwiczyć umiejętność odpowiadania na pytania. ktoś kto przerobił 1 książkę może lepiej się wstrzelić w klucz niż ktoś kto przeczytał całą bibliotekę. tak samo ze stresem - na moim przykładzie: rok temu wiedzę miałam olbrzymią, ale spanikowałam, stres mnie zjadł w tym roku podchodziłam spokojnie, wiedza była podobna, ale napewno nie większa niż rok temu - a dużo lepiej napisałam maturę.
Awatar użytkownika
venduana
Posty: 138
Rejestracja: 27 cze 2012, o 10:06

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: venduana »

terrible_justyna nie chodzi o to, żeby mówić ile kto przeczytał książek czy ile zrobił zadań, skoro nic z tego nie wyniósł. Wiadomo, że chodzi raczej o mądre dysponowanie czasem i wykorzystanie go jak najbardziej wydajnie. Im większa wiedza tym stres jest mniejszy na pewno. Trzeba włączyć stanowczo myślenie na maturze (a najlepiej już trochę przed), opanować stres do minimum, który mimo wszystko się pojawi i działać. Ale samo logiczne myślenie bez żadnej wiedzy (czy tam nawet jakiejkolwiek) nic by w moim przypadku nie dało. Jak się więcej umie, to chyba jasne, że i z tym myśleniem jest łatwiej, szybciej się kojarzy pewne fakty i nie trzeba się długo zastanawiać nad rzeczami oczywistymi.

A tak w ogóle do tych którzy już mają jakieś doświadczenie w pisaniu matur - czy można wyrobić z taką ilością zadań jaka się pojawia, w tak krótkim czasie? Ja się właśnie tego boję, że nie wyrobię z czasem, bo nieraz muszę naprawdę dłuużej pomyśleć, żeby napisać coś sensownie.
Medyk 300

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Medyk 300 »

GOODMAN

Pisałeś notatki streszczałeś czy czytałeś Biologie zaznaczałeś ważne fragmenty? Z jednej strony notatki są okej a z drugiej zabierają dużo czasu.
Awatar użytkownika
terrible_justyna
Posty: 630
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:41

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: terrible_justyna »

venduana pisze:A tak w ogóle do tych którzy już mają jakieś doświadczenie w pisaniu matur - czy można wyrobić z taką ilością zadań jaka się pojawia, w tak krótkim czasie? Ja się właśnie tego boję, że nie wyrobię z czasem, bo nieraz muszę naprawdę dłuużej pomyśleć, żeby napisać coś sensownie.
sama matura jest układana tak, żeby się wyrobić. ale jak wiadomo, to czy komuś starczy czasu to zależy od zadań i wprawy piszącego. jeśli są zadania wymagajace dłuższej odpowiedzi lub namysłu to wiadomo, że czasu może braknąć.
paru moim znajomym brakło czasu, natomiast paru innym zostało sporo do końca. wszystko zależy od człowieka.
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: goodman »

Medyk 300,
Pierwsze czytałem temat a potem robilem notatki. Pisałem je streszczajac tekst, wypisujac z niego najwazniejsze informacje w punktach lub rownowaznikach zdań. Moje notatki byly dosyc obszerne, ale to moze dlatego ze ja najlepiej zapamietywałem pisząc i notujac. Kwestia indywidualna. Po raz a porzadnie zrobionych notatkach i powtorzeniu pamietałem wiecej niz po pieciokrotnym przeczytaniu tematu. Podczas pisania notatek jest sie cały czas skoncentrowanym na tekscie i informacje nie uciekaja tak z głowy jak przy zwyklym czytaniu. Moze jest to bardzo czasochlonne, ale w moim wypadku sie to oplaciło.
Rób jak wolisz, wazne zeby znalezc najbardziej efektywny sposob nauki dla siebie, bo kazdy jest inny i potrzebuje innych bodźców zeby sie nauczyc
Medyk 300

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: Medyk 300 »

GOODMAN

Słuszna racja , dzięki
Awatar użytkownika
mickey_mouse
Posty: 641
Rejestracja: 25 kwie 2012, o 07:59

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: mickey_mouse »

Hah, widzę, że nie tylko ja mam tu podejście na złość mamie odmrożę sobie uszy

terrible_justyna, masz rację, sama znam dziewczynę, która poszła wyluzowana na maturę i zdała bio i chem R na 85%, a fiz R na 72%. Zdziwiona była, że tak dobrze jej poszło Teraz jest na leku i ma się dobrze
aobuziaczek
Posty: 23
Rejestracja: 24 maja 2012, o 19:40

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: aobuziaczek »

jak udało Ci sie napisac chemię R na 93%
kalenthi
Posty: 38
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:07

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: kalenthi »

goodman pisze: Pierwsze czytałem temat a potem robilem notatki. Pisałem je streszczajac tekst, wypisujac z niego najwazniejsze informacje w punktach lub rownowaznikach zdań. Moje notatki byly dosyc obszerne, ale to moze dlatego ze ja najlepiej zapamietywałem pisząc i notujac.
Robię dokładnie tak samo. Otwieram 2 - 3 podręczniki i wypisuje wszystko co najważniejsze. Zajmuje to sporo czasu, ale efekty pracy są znaczące. Zagadnienia są rozpisane w jednym miejscu i nie trzeba później przy powtórce przeszukiwać ponownie książek i innych pomocy.
Awatar użytkownika
mickey_mouse
Posty: 641
Rejestracja: 25 kwie 2012, o 07:59

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: mickey_mouse »

aobuziaczek, wbrew pozorom to nie jest wcale trudne. Najpierw uczyłam się danego działu, potem robiłam z niego jakieś kontrolne zadania z Pazdro/Operonu, leciałam dalej. Tak naprawdę za porządną naukę zabrałam się miesiąc po studniówce, ale nie polecam tak robić zrobiłam Witka od dechy do dechy, przerzuciłam cały internet w poszukiwaniu arkuszy. Te czasem podrzucałam mojej nauczycielce do sprawdzenia. Jak miałam problem to pisałam na chemicalforum.eu - to imho daje więcej niż korki, zawsze ktoś tam pomoże. I już Na maturę poszłam wyspana i spokojna. Na początku zrobiłam wielkie oczy na ilość zadań, ale spięłam się w sobie i skończyłam przed czasem. Nie wiem za co straciłam aż 4 punkty, liczyłam, że obetną mi max 2, ale odwoływać się nie będę, bo to byłoby robienie wiochy xd

Ale fakt, dużo myślałam o zadaniach, przed samą maturą wręcz żyłam chemią ^^ Kluczem do sukcesu jest robienie zadań, bo jak się ich przerobi setki (ja przerobiłam 2 tomy witka + 500str. arkuszy obustronnie wydrukowanych, wiem, bo tata się śmiał, że wychlapałam całą ryzę papieru ) to potem na maturze wszystkie się wydają sztampowe i mało zaskakujące. Nadal mam wrażenie, że zadanie z entalpią już kiedyś wcześniej robiłam

Co do podręczników to ja czytałam tylko Operon i to sporadycznie, więc nie jestem zbyt obeznana który podręcznik jest najlepszy
Awatar użytkownika
terrible_justyna
Posty: 630
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:41

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: terrible_justyna »

mickey_mouse, zdawałaś bio czy skupiłaś się tylko na chem?
Awatar użytkownika
mickey_mouse
Posty: 641
Rejestracja: 25 kwie 2012, o 07:59

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: mickey_mouse »

terrible_justyna, zdawałam mat i chem na R, bo chciałam iść na biotech/tech chem na PW lub PWr ^^ myśl o medycynie pojawiła się dopiero w okolicach marca. Gdyby można było jeszcze wtedy zmienić deklarację, to oczywiście, że bym spróbowała z bio, choćby po to, żeby się zapoznać z formułą tego egzaminu, ale niestety, magiczny termin 7 lutego został przekroczony ]

Biologię zawsze lubiłam, w 1 klasie miałam nawet 6 ale to była tylko podstawa (profil mat-fiz-chem), więc rozszerzenia uczę się sama i podchodzę za rok. Mam czasem pesymistyczne myśli, że sama nie dam rady przygotować się należycie, ale staram się to odpędzać i robić coś konstruktywnego, czyli postępy

edit: gratuluję przyjęcia na studia, po roku czekania to chyba smakuje jeszcze lepiej, co?
Awatar użytkownika
terrible_justyna
Posty: 630
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:41

Re: Przerobiony materiał - biologia i chemia

Post autor: terrible_justyna »

mickey_mouse, myślę, że niezdawanie bio pomogło Ci osiągnąć taki wysoki wynik z chemii, bo nie musiałaś zarzynać się z oboma naraz jak to ma większość piszących tu maturzystów ale to w sumie dobre: skupiasz się na jednym, rozwalasz system wysokim wynikiem i dostajesz sie bez problemu. tak trzymaj i życzę Ci dużo samodyscypliny, bo nauka samemu to jednak duże poświęcenie i pokusa ("a, jutro sie pouczę )

rzeczywiście po roku czekania, poświęcenia się maturze w 99% (1% trzeba było zostawić na aktualne studia ) sukces smakuje lepiej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości