Przewidywanie produktów reakcji

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
michaloesos00
Posty: 1
Rejestracja: 25 lut 2020, o 13:18

Przewidywanie produktów reakcji

Post autor: michaloesos00 »

W jednym z zadań ze zbioru Biomedici pojawia się zadanie, w którym na podstawie tekstu należy napisać równanie reakcji. Według tekstu zachodzi reakcja Li[AlH4] + 4H2O i powstają w niej bezbarwny gaz oraz "dwa związki o różnych charakterach chemicznych". O ile wodór i LiOH jako dwa pierwsze produkty są oczywiste, to określenie związku glinu sprawia mi kłopot. Nie umiem zdecydować czy będzie to Al2O3 czy Al(OH)3. Oba te związki posiadają właściwości amfoteryczne czyli pasują do treści zadania. Według odpowiedzi jest to Al(OH)3, tu nasuwa się jednak moje pytanie. W jaki sposób mogę przewidzieć czy w reakcji powstanie tlenek czy wodorotlenek. Dodam, że po uzgodnieniu obu hipotetycznych reakcji z tlenkiem i wodorotlenkiem jako produktem wszystko można stechiometrycznie uzgodnić, a Al2O3 nie ulega reakcji z wodą. Pomocy :beczy:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości