Przygotowania do matury 2013

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Cherry57847
Posty: 195
Rejestracja: 22 sty 2012, o 11:49

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: Cherry57847 »

slayer9, może w podręczniku Operonu. Nowa Era też w większości mnie nie zadowala.
Co bardziej polecacie.przerobienie całej 2 części Witka z chemii ,została mi tam sama obliczeniówka. Czy też przerobienie Persony? Zostało mało czasu więc obu zbiorów zrobić nie zdążę.
pomarancza93
Posty: 199
Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:24

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: pomarancza93 »

Teraz chyba pojade, bo pytanie mam proste, ale sie pogubilam juz strasznie Gdy tworzone sa wiazania wodorowe, to lotnosc maleje? I np kwas mrowkowy je tworzy tak? To dlaczego ma duza lotnosc?oO

Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: _Samira_ »

Tak, wiązania wodorowe powodują że lotność się zmniejsza.
Mój nauczyciel porównywał cząsteczki połączone wiązaniami do dużej ilości małych magnesików - trzymają się wzajemnie i trudniej oderwać pojedynczy.
Dlatego woda, chociaż jest relatywnie lekka, ma wysoką temperaturę wrzenia.
Kwas mrówkowy też jest lekki, ale różnica elektroujemności nie jest tak duża jak w wodzie: słabsze wiązania większa lotność.
pomarancza93
Posty: 199
Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:24

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: pomarancza93 »

Czyli na roznice elektroujemnosci tez musze patrzec jezeli chodzi o lotnosc?:)

Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: _Samira_ »

Tak - efekt dipol - dipol. Im bardziej spolaryzowane [i im cięższe] cząsteczki tym mniejsza lotność.
Siarkowodór jest cięższy od wody a wrze w -60 st C, bo ma mniejszą różnicę elektroujemności.
pomarancza93
Posty: 199
Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:24

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: pomarancza93 »

Ok,dzieki:) a jeszcze jedno pytanko, gdy z ketonu powstaja dwa kwasy i szukam wzoru ketonu to jest na to jakas regula?

Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: Wendigo »

_Samira_ pisze:Kwas mrówkowy też jest lekki, ale różnica elektroujemności nie jest tak duża jak w wodzie: słabsze wiązania większa lotność.
Nie rozumiem porównania, przecież kwas mrówkowy ma wyższą temperaturę topnienia
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: skface »

agas93 pisze:Ok,dzieki:) a jeszcze jedno pytanko, gdy z ketonu powstaja dwa kwasy i szukam wzoru ketonu to jest na to jakas regula?

Co masz dokładnie na myśli z tym rozpadaniem się ketonów na kwasy ?
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: _Samira_ »

Nie chodziło mi o większą lotność od wody, tylko o ogólną prawidłowość. Jeśli wyszło niezrozumiale to przepraszam
Z ketonami może ktoś inny pomoże, moja wiedza o organicznej to dno i dwa metry mułu
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: goodman »

agas93 pisze:Ok,dzieki:) a jeszcze jedno pytanko, gdy z ketonu powstaja dwa kwasy i szukam wzoru ketonu to jest na to jakas regula?
utlenianie silnym utleniaczem powoduje rozerwanie łańcucha przy grupie karbonylowej i powstanie mieszaniny kwasów karboksylowych, w cząsteczkach których łączna liczba atomów jest taka sama jak w cząsteczce utlenianego ketonu.
pomarancza93
Posty: 199
Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:24

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: pomarancza93 »

Dokladnie o to,dzieki wielkie D

Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: Piotrr »

mam pytanie odnosnie jednostek w hydrostatyce. jesli mam obliczyc cisnienie w Pascalach i mam gestosc, wysokosc slupa cieczy to na jakich jednostkach mam pracowac? kg/m3, m/s2, m? pytam bo nie wychodza mi odpowiednie przecinki w zadaniach i sie wkurzam nie ukrywam ze pytanie kieruje glownie do naszego forumowego magika goodmana
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
MsHannah
Posty: 294
Rejestracja: 18 lis 2011, o 20:33

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: MsHannah »

Pascal to w ukladzie SI kg / m * s^2 , czyli uzywasz normalnie jednostek podstawowych (gestosc kg/m^3 , wysokosc w m).

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości