Przygotowania do matury - rok szkolny 2012/2013

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: Przygotowania do matury - rok szkolny 2010/2011

Post autor: wojtak »

[at] podziwiam Cię, mi ledwo wystarczy czasu na wciśnięcie przygotowywań z fizyki (podstawowej) do mojego harmonogramu, a co dopiero jakbym miał ją rozszerzoną zdawać
Awatar użytkownika
withi_as
Posty: 465
Rejestracja: 25 sie 2010, o 06:00

Re: Przygotowania do matury - rok szkolny 2010/2011

Post autor: withi_as »

A ja mam lekko podzielone zdanie. Tzn tak - z jednej strony Doktorek ma rację, bo jeżeli ktoś umie angielski, to naprawdę nie musi się do niego przygotowywać. Tak naprawdę wystarczy spojrzeć na arkusz z rozszerzenia . co to jest? 15 pkt za słuchanie (masz zamiar się przygotowywać? lepiej w celu rozrywki połączonej z nauką oglądnąć sobie wiadomości na BBC), 15 pkt za czytanie (a tutaj to jak niby mamy się przygotowywać? to samo co wyżej - poczytać ciekawostki na stronie BBC czy choćby portal plotkarki, strony o modzie, jedzeniu czy o sporcie w języku angielskim). Jeżeli chodzi o konkretne przygotowania to można tylko robić zadania z gramatyki, jednak gramatyka stanowi tam tylko 5 pkt. Jest mnóstwo zbiorów z wszystkimi typami zadań, które mogą się w tych dwóch na maturze pojawić, i szczerze mówiąc dla mnie te zadania są jak krzyżówki - siadasz i rozwiązujesz. No i pisanie . jeżeli ktoś ma problemy z gramatyką i składaniem i budowaniem zdań to tu może mieć ewentualnie jakieś zawahania i musi dłużej nad tym posiedzieć, np pisząc różne zadania (ale wtedy polecam sobie wybrać dwie formy np rozprawkę i opowiadanie i skupić się na nich, a recenzje i opis odstawić - już mniej). Także reasumując jeżeli ktoś się dobrze czuje w tym przedmiocie, uczy się już jakiś czas to bez problemu może wstać, zjeść śniadanie i iść napisać, bez wcześniejszych przygotowań. A jak już komuś jest ten przedmiot totalnie zbędny przy rekrutacji to tym bardziej jest w cudownej sytuacji - zero stresu, dwie godziny w tył, ale jakieś tam samozadowolenie na pewno. (powiem tylko od siebie, że po tylu latach nauki czułabym się co najmniej głupio nie pisząc rozszerzenia)

Wszystko sprowadza się do jednego - jak się czujesz w danym przedmiocie. Jeżeli uczysz się już jakiś czas (a nie np rok temu opanowałeś/aś present simple, continuous i past simple) to nie widzę przeciwwskazań

A ja zaczynam powtórkę ze zwierzaków *.*

bananek pisze:tak, z wrażenia aż pojechałem do szkoły i chodzi o jakiś pilotaż OKE. Czyli ja z tego nawet wyniku nie będę znać?
Ostatnio spytałam się na lekcji mojej nauczycielki i powiedziała właśnie coś takiego (szczerze to nie pamiętam dokładnie, bo chyba się zamyśliłam i nie usłyszałam ). Ogólnie chyba chodzi o to że oni biorą to dla siebie, na pewno nie poprawiają tego nauczyciele z Twojej szkoły. Nie wiem, może robią później jakieś statystyki czy coś . nie mam pojęcia na jakiej zasadzie to działa.
Awatar użytkownika
chevelle
Posty: 1240
Rejestracja: 21 paź 2009, o 16:47

Re: Przygotowania do matury - rok szkolny 2010/2011

Post autor: chevelle »

Sprawdzają, czy polecenia do pytań są zrozumiałe i takie tam Statystyki pewnie też robią.
Awatar użytkownika
bananek
Posty: 21
Rejestracja: 30 cze 2010, o 20:02

Re: Przygotowania do matury - rok szkolny 2010/2011

Post autor: bananek »

withi_as pisze: Ostatnio spytałam się na lekcji mojej nauczycielki i powiedziała właśnie coś takiego (szczerze to nie pamiętam dokładnie, bo chyba się zamyśliłam i nie usłyszałam ). Ogólnie chyba chodzi o to że oni biorą to dla siebie, na pewno nie poprawiają tego nauczyciele z Twojej szkoły. Nie wiem, może robią później jakieś statystyki czy coś . nie mam pojęcia na jakiej zasadzie to działa.
przyjechał dziś jakiś gość z OKE i rozdał arkusze (a właściwie to było kilkanaście zadań 1-2pktowych). Podobno to jest dla jakiś statystyk, weryfikacji zadań (każde zadanie musi przejść jakiś proces zanim trafi na arkusz maturalny, blabla), ustalenia poziomu trudności matury (to dotyczy roczników, które będą pisać maturę za rok, 2 lata.)

Zastanawia mnie tylko dlaczego większość tych zadań była stosunkowo łatwa
max_m
Posty: 1074
Rejestracja: 3 gru 2010, o 21:40

Re: Przygotowania do matury - rok szkolny 2010/2011

Post autor: max_m »

bo matura w tym roku bedzie zajebiscie latwa
Awatar użytkownika
Haku
Posty: 426
Rejestracja: 31 lip 2010, o 22:55

Re: Przygotowania do matury - rok szkolny 2010/2011

Post autor: Haku »

Kurcze a myślałam, że nie będę musiała zaliczać sprawdzianu z ewolucjonizmu a nauczycielka dziś wyskakuje że jutro mam go napisać -.-
max_m
Posty: 1074
Rejestracja: 3 gru 2010, o 21:40

Re: Przygotowania do matury - rok szkolny 2010/2011

Post autor: max_m »

przed sprawiedliwoscia nie uciekniesz
Awatar użytkownika
olciaaaa
Posty: 973
Rejestracja: 13 paź 2009, o 20:37

Re: Przygotowania do matury - rok szkolny 2010/2011

Post autor: olciaaaa »

ewolucjonizm najgorszy dział biologii także życzę powodzenia i wytrwałości w uczeniu się tego D
nxxx
Posty: 450
Rejestracja: 8 mar 2008, o 15:54

Re: Przygotowania do matury - rok szkolny 2010/2011

Post autor: nxxx »

Ludzie, no co Wy, ewolucjonizm jest megaciekawy! Ja dzis robie powtorke z ekologii i ochrony srodowiska, a jutro wlasnie ewolucjonizm
Awatar użytkownika
olciaaaa
Posty: 973
Rejestracja: 13 paź 2009, o 20:37

Re: Przygotowania do matury - rok szkolny 2010/2011

Post autor: olciaaaa »

właśnie wymieniłeś 3 najgorsze działy jak dla mnie. NUDA NUDA NUDA no ale niestety umieć trzeba bo z pewnością trafią się 2,3 pytania z tego jak nie więcej. kto wie czym nas zaskoczą w tym roku
Awatar użytkownika
maninblack
Posty: 415
Rejestracja: 2 maja 2010, o 11:15

Re: Przygotowania do matury - rok szkolny 2010/2011

Post autor: maninblack »

Ekologia i ochrona środowiska jest super Ja chcę jak najwięcej eko! No i genetyka też jest spoko. Oby roślinek i zwierzątek kochanych nie było, czego sobie i Wam życzę

Btw. korzystacie z 2. zbioru witowskiego z biol? czy to samo można znaleźć w arkuszach z poprzednich lat?
Awatar użytkownika
paulina_47
Posty: 1092
Rejestracja: 1 lut 2009, o 14:52

Re: Przygotowania do matury - rok szkolny 2010/2011

Post autor: paulina_47 »

Ja korzystam, ale głownie robię zadania z arkuszy:)
Ewolucjonizm jest taki. mało sprecyzowany. No, ale sprawdzian już zaliczony, umiem dział, więc już z głowy. Uff.
Awatar użytkownika
withi_as
Posty: 465
Rejestracja: 25 sie 2010, o 06:00

Re: Przygotowania do matury - rok szkolny 2010/2011

Post autor: withi_as »

derchampion pisze:Btw. korzystacie z 2. zbioru witowskiego z biol? czy to samo można znaleźć w arkuszach z poprzednich lat?
Ja ewolucjonizm mam jeszcze przed sobą, więc w tym temacie się nie wypowiem, ale ekologia jest całkiem przyjemna - tzn nie trzeba posiadać jakiejś większej wiedzy, a zadania są tak życiowe, że bardziej się już chyba nie da, co jest ewidentnie plusem.

A co do zbioru, ja posiadam oba i bardzo lubię je rozwiązywać. Jeżeli o drugą częśc chodzi, zawiera oczywiście zadania z matur z poprzednich lat, ale nie tylko. Co ciekawsze, doszłam dzisiaj, że Witowski układając ten zbiór musiał robić to z książką Nowej Ery przed oczkami. (swoją drogą te pytania, które nie są z matur to on wymyśla, tudzież układa?) A dlaczego? Robię sobie teraz takie powtórki, że zaczynam od przeczytania i przeglądnięcia notatek, które całe są na podstawie Nowej Ery, a później robię z konkretnego działu zadania i mam wrażenie że odpowiedzi (w momencie w którym sprawdzam) są słowo w słowo jakby wydarte z mojego zeszytu *.* Ale ogólnie lubię te zbiory, wszystko jest fajnie posegregowane i poukładane. Natomiast zbiór Persony już dawno odstawiłam na bok, czasami robię tylko zadania otwarte - te zamknięte mnie jakoś odstraszają - /

I jestem zła, bo głupią prezentację z polskiego mam dzień po biologii Super termin, wypada więc to ogarnąć jakiś tydzień wcześniej, bo jakoś nie widzę siebie 9 maja, uczącą się na polski . No chyba że 10 po biologii *.*
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość