Przygotowanie do konkursu przedmiotowego i OCh.

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Mikkello
Posty: 18
Rejestracja: 2 lip 2017, o 13:48

Przygotowanie do konkursu przedmiotowego i OCh.

Post autor: Mikkello »

Może nakreślę swoją sytuację: w tym roku idę do klasy III gimnazjum i chciałbym zostać laueratem z Konkursu Przedmiotowego, a w LO może i laueratem Olimpiady Chemicznej. Wiem, że będzie wymagało to ode mnie dużego nakładu pracy, ale jestem na to gotowy.

Aktualnie potrafię chemię ogólną i nieograniczoną na poziomie gimnazjum, zaś organiczną na poziomie gimnazjum mam zamiar przerobić w trakcie wakacji.

Mam parę pytań, dot. głównie nauki do KP i nauki materiału rozszerzonego z chemii ( od czegoś muszę zacząć przygotowania do OCh ):

1. Czy możecie polecić jeszcze inne typowo gimnazjalne publikacje, które byłyby w stanie mi pomóc w nauce? Posiadam następujące materiały:

· Testy z ubiegłych lat,
· Vademecum 2014 OPERONU z chemii dla gimnazjów,
· Repetytorium z chemii GREGa,
· Chemia w zadaniach i przykładach NOWEJ ERY,
· Chemia Nowej Ery, podręcznik dla gimnazjum klasa 3

Myślę jeszcze nad zakupem zbioru WSiPu, aby mieć co robić przez ten rok na lekcjach chemii

2. Jaka seria podręczników będzie dobra do nauki chemii rozszerzonej? Myślę nad zakupem serii podręczników Pazdry, nowej ery lub OPERONU, ale nie wiem która z tych serii będzie najlepsza.

Myślę, że to na razie wszystko, w razie kolejnych pytań zadam je niżej

Dziękuję za odpowiedzi!
amviix00
Posty: 8
Rejestracja: 26 lut 2017, o 13:54

Re: Przygotowanie do konkursu przedmiotowego i OCh.

Post autor: amviix00 »

Dla mnie kluczem do uzyskania tytułu laureata było rozwiązywanie arkuszy z poprzednich lat ze WSZYSTKICH województw (polecam śląskie) Oczywiście wiedzę podręcznikową trzeba mieć w małym palcu, jeśli masz podręczniki z Nowej Ery to każde Wiem więcej czy jakkolwiek to jest tam zatytułowane, też do ogarnięcia. Na początek też warto machnąć wszystkie zadania z gwiazdką W Chemia w zadaniach i przykładach Nowej Ery na końcu jest spoko przygotowanie do konkursów, warto skorzystać. Poza tym zbiór zadań dla szkół ponadgimnazjalnych z zakresu podstawowego od Pazdry (zielone). Ogólnie co Ci tylko wpadnie w ręce, korzystaj, bo jeśli lubisz na tyle chemię, to nie sprawi Ci to problemu, a może akurat się przyda Na początku roku szkolnego powinien być podany zakres materiału i lepiej porządnie przygotować się z podanych zagadnień, a dopiero przed kolejnym etapem brać się za kolejne, no chyba, że planujesz zrobić to w wakacje, to będzie dużo czasu. Ogólnie zadania ze stężeniami procentowymi i molowymi, rozpuszczalnością, hydratami, przemiany jądrowe, mieszanie roztworów (reguła krzyża), wydajność reakcji, utlenianie-redukcja - to się zwykle pojawia na konkursach przedmiotowych, ale wszystko zależy od podanego zakresu. W zbiorze od Pazdry jest też parę zadanek z zanieczyszczeniami w próbkach (rozdział 2 - stechiometria mieszanin), u mnie większość poległa na takim zadaniu, bo nie wiedziała jak się za to zabrać. Życzę wytrwałości
Bartoszzz
Posty: 3
Rejestracja: 5 lip 2017, o 17:46

Re: Przygotowanie do konkursu przedmiotowego i OCh.

Post autor: Bartoszzz »

Witam!
Ja również po wakacjach idę do trzeciej klasy gimnazjum, z tym że tytuł laureata udało mi się zdobyć już w drugiej klasie Co do posiadanych przez Ciebie ćwiczeń/podręczników to wydaje mi się, że powinno to wystarczyć. Ewentualnie gdybyś jeszcze raz chciał coś przejrzeć/uzupełnić ciekawostki to pożycz od nauczycielki/nauczyciela chemii podręcznik z tej pierwszej i drugiej klasy lub wypożycz z biblioteki, bo mamy te darmowe(o ile w klasie młodszej od twojej klasy nie ma więcej osób, bo zapewne nie mają jakiegoś zapasowego). Co do drugiego pytania to bardzo polecam zbiór zadań od Pazdry z zakresu rozszerzonego, ale nie ma tam zadań typowo maturalnych, bardziej złożonych. Podręczniki Nowej Ery przeglądałem i są dosyć dobre, ale też nie ma dosłownie wszystkiego co mogło by być na maturze. Myślę że więcej na ten temat mogliby wypowiedzieć się maturzyści.
A teraz kilka wskazówek i pytanie ode mnie. Z jakiego jesteś województwa? Jeżeli ze Śląska to było by fajnie bo ja stąd jestem i mogę najwięcej się wypowiedzieć na ten temat.
W moim województwie na stronie kuratorium są wypisane wymagania do poszczególnych etapów. Podejrzewam, że w innych woj. jest tak samo. Należy bardzo skupiać się na tym co tam piszą, bo zapewne będzie wszystko, a z tego co nie napisali to raczej nic nie będzie Jak nic nie wspominali o np. wydajności reakcji to bez sensu jest to ćwiczyć. Ja nie rozwiązywałem arkuszy z innych województw, bo było tam właśnie dużo takich zagadnień, których musiałbym dodatkowo się uczyć, a w niczym raczej by mi to nie pomogło. (Np. reakcje utleniania-redukcji, reguła Markownikowa). A i koniecznie tak jak napisała osoba wyżej czytaj ciekawostki z podręcznika, może zapamiętaj nazwy stopów metali itp.
Jeżeli masz jakieś pytania to pisz śmiało
Mikkello
Posty: 18
Rejestracja: 2 lip 2017, o 13:48

Re: Przygotowanie do konkursu przedmiotowego i OCh.

Post autor: Mikkello »

[at]

Jestem z województwa lubuskiego, więc no. :p

Jakby kogoś to interesowało:
- do matury kupiłem podręcznik Nowej Ery ( do końca wakacji planuję skończyć chemię ogólną i nieorganiczną, chyba nawet język będzie mi odpowiadał bo zrozumiałem te podstawy mechaniki kwantowej ).

Mój plan wyglada następująco:

1. To jest chemia 1, zakres rozszerzony, chemia ogólna i nieorganiczna.

Zaczynam od tego, tylko i wyłącznie dlatego, że nie mam przy sobie w tym momencie dostępu do podręcznika do chemii organicznej z gimnazjum

2. Chemia Nowej Ery 3

Powrót do gimnazjum, z tego co czytałem to nie będzie to zbyt trudne do ogarnięcia.

3. Chemia w zadaniach i przykładach

Została mi organiczna + te zadania do konkursów

4. To jest chemia 2, zakres rozszerzony, chemia organiczna.

Takie rozszerzenie tej organicznej.

5. Brązowy PAZDRO

Na sam koniec Pazdro, aby zwieńczyć pracę

Dodatkowo 2 tygodnie przed danym etapem zacznę rozwiązywać po parę testów odpowiednich dla etapu.
W trakcie będę doczytywał sobie rzeczy z matematyki licealnej ( podstawowej, bo chyba rozszerzenie mi się nie przyda do nauki chemii licealnej ).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość