Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
-Michau-
Posty: 57
Rejestracja: 28 lis 2012, o 13:47

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: -Michau- »

Czyli darować sobie wprawkę w postać podręczników LO do organicznej ?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Smile_Forever »

Możesz sobie robić np. rozdział z podręcznika i rozdział dotyczący tego samego zagadnienia z McMurryego
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Nitrogenium32 »

Witajcie, jestem na tym forum nowy, aczkolwiek już wcześniej zaglądałem tu z ciekawości. Skończyłem I klasę na profilu biol-chem-fiz i zamierzam startować w Olchemie. Nie wiem tylko, od czego zacząć. Wypożyczyłem już sobie z biblioteki fizyczną Atkinsa, nieorganiczą Bielańskiego (obydwie części), fizyczną Pigonia (obydwie części) oraz Biochemię Stryera.

Nie wiem, czy mam tracić czas na tę ostatnią cegłę, a ogólnie fizyczna jest okropna - pełno tam całek, różniczek i logarytmów (przede wszystkim u Pigonia). Czy dużo trzeba ogarnąć z matematyki? Miałem w szkole do tej pory z rzeczy, które mogą się przydać na olimpiadzie, tylko równania kwadratowe i proste logarytmy. Czy oprócz tego oraz całek/różniczek/trudniejszych logarytmów coś jest niezbędne do olimpiady

W gimnazjum sporo czasu poświęciłem na chemię i nie wiem, czy powinienem jeszcze zaglądać do podręczników licealnych (te do biologii też są potrzebne?) - miałem wtedy już pewien kontakt z elektrolizą, hydrolizą etc. Staram się na chwilę obecną ogarnąć jakieś podstawy z Bielańskiego i całą nieorganiczną, potem fizyczną (razem z jakimiś korkami z matmy), a potem zabiorę się za organiczną. Czy mogę sobie darować biochemię i nat. zw. org.? Czy można też pominąć kilka innych lektur?

Jak wygląda sytuacja z chemią analityczną i laborkami? Na którym etapie trzeba mieć z tego przynajmniej elementarną wiedzę? Czy polecacie jakieś zbiory do olimpiady (nieorg, org, fiz, analit)?

Przepraszam, że aż tyle pytań. Po prostu jestem tu nowy, a z olchemem tak naprawdę dopiero teraz zaczynam przygodę.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Smile_Forever »

Nitrogenium32, Biochemię Stryera sobie odpuść pod kątem olchema Z Pigonia nie korzystałam podczas nauki do Olimpiady, wystarczył mi Atkins (tzn. wypisałam sobie z niego przydatne wzory) i zadania z zeszłych lat (fizycznej dobrze jest się uczyć właśnie na ich podstawie) Całki i różniczki możesz sobie z pewnością odpuścić, ja się ich nie uczyłam (też byłam na biol-chemie) i nigdy z tego powodu nie straciłam żadnych punktów na olchemie Logarytmy sobie przerób na poziomie licealnym, np. dodawanie i odejmowanie ich, ale wykresy i takie trudniejsze rzeczy pod rozszerzoną matmę też możesz pominąć Zbiorków zadań pod olchema nie ma, bo zadania olimpijskie są dość specyficzne, ale pokaźną ich kolekcję masz na stronie olchem.edu.pl i stamtąd sobie przerób, najważniejsze są z jakichś 10 lat wstecz, ale ja przerobiłam wszystkie, bo mi bardzo zależało na tej olimpiadzie elementarna wiedza laboratoryjna przyda się nawet pod kątem I etapu, np. kolory związków czy reakcje specyficzne, ale dopiero na 2 etap trzeba posiadać umiejętności praktyczne i oczywiście znać dużo reakcji (związki typu dimetyloglioksym czy tetrafenyloboran etc.) Do analitycznej najlepsza jest pozycja Marczenki i Minczewskiego, Lipca Szmala też czytałam, ale w zasadzie pod kątem szukania reakcji, których jeszcze nie znałam
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Nitrogenium32 »

Glikoproteina, dzięki a czy można sobie darować jakieś lektury z tych podanych na stronie olchemu?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Smile_Forever »

Nitrogenium32, a propos lektur:
1) Podręczniki CHEMII i BIOLOGII do L.O. - chemia Operona, biologia - niekoniecznie, chyba, że z biochemii aminokwasy
2) A. Bielański, “Podstawy chemii nieorganicznej” - część o poszczególnych pierwiastkach, fizycznej nie polecam
3) J. McMurry, “Chemia organiczna” - zdecydowanie tak, bardzo ważne
4) S. McMurry, “Chemia organiczna - rozwiązania problemów” - odpowiedzi do zadanek z McMurryego, przydają się
5) R.T. Morrison, R.N. Boyd Chemia organiczna - można się nauczyć reakcji, których nie ma McMurry
6) P. W. Atkins, “Podstawy chemii fizycznej” - wypisz sobie wzory, odpuść sobie rozdziały o budowie atomu etc., z rozdziału o spektroskopii ważna jest absorbancja
7) Z. Galus (red.), ”Ćwiczenia rachunkowe z chemii analitycznej” PWN - rozdział 4
A. Hulanicki, Reakcje kwasów i zasad w chemii analitycznej” - ciekawa pozycja, można przeglądnąć
9) Polskie Towarzystwo Chem., “Nomenklatura związków nieorganicznych” - można sobie odpuścić
10) Z. Szmal, T. Lipiec, “Chemia analityczna z elementami analizy instrumentalnej” - warto poszukać ciekawych reakcji
11) J. Woliński, J. Terpiński, “Organiczna analiza jakościowa” - brzmi ciekawie, nie miałam tego w rękach
12) A. Vogel, „Preparatyka Organiczna” - można sobie odpuścić
13) S.T. Stryer, Biochemia PWN 2002, lub 2005
14) B. Filipowicz, W. Więckowski Biochemia"- można sobie odpuścić
15) „Obliczenia chemiczne. Zbiór zadań z chemii ogólnej i analitycznej nieorganicznej”- można sobie odpuścić albo porobić te zadanka
16) J. Minczewski, Z.Marczenko, „Chemia Analityczna”- zdecydowanie tak, bardzo ważne
17) A. Kołodziejczyk, „Naturalne Związki Organiczne” - można odpuścić
18) K. Pigoń, Z. Ruziewicz, „Chemia Fizyczna” - można odpuścić
19) Clayden, Greeves, Warren, Wothers, Chemia organiczna - nowość, dobra przed finałem, bo są tam ciekawe reakcje
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Nitrogenium32 »

Glikoproteina, bardzo, ale to bardzo dziękuję!
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Hipstęł »

Cześć,
ja także chciałbym w tym roku wystartować w olimpiadzie. I jak nie trudno się domyślić ma do osób doświadczonych pytanie. Czy jeśli do I etapu opanuję materiał z Bielańskiego, Boyda, McMurryego oraz „Chemii Analitycznej” Mińczewskiego i Marczeni to wystarczy do napisania czegoś czy raczej nie będę miał żadnych szans?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Smile_Forever »

Hipstęł, jak opanujesz materiał z tych książek, to masz szanse bardzo dobrze napisać 1 etap, a nawet przejść na finał (jeszcze musisz troszkę poćwiczyć praktyczną laborkę), ale nie zapomnij przerobić też zadań z zeszłych lat, bo to jest bardzo ważne
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Hipstęł »

Zadania z olimpiad też na pewno zrobię, ale wcześniej warto nabyć wiedzę potrzebną do ich rozwiązania. xd
Wielkie dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Nitrogenium32 »

A z czego najbardziej maglują na etapach 0 i 1? Z tego, co widziałem w tegorocznych zadaniach, to dużo jest fizycznej i organicznej.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Smile_Forever »

Nitrogenium32, etap zerowy to mix różnych działów nie ma tam określonych proporcji, natomiast na 1 etapie jest jedno zadanie z roztworów (obliczenia, reakcje etc.), jedno z nieorganicznej, jedno z fizycznej i dwa z organicznej
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Nitrogenium32 »

Dzięki. A ty, Glikoproteina, bierzesz udział w tym roku?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości