Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Smile_Forever »

McMurry to jest baza, najlepiej go sobie dokładnie powtórz, a potem przerób zadanka z zeszłych lat z etapów 0, 1 i 2 na razie, jako uzupełniającą literaturę polecam Claydena (ale wybrane zagadnienia) i Boyda (te reakcje, których nie ma w McMurrym, żeby nie dublować treści)
Midnight095
Posty: 14
Rejestracja: 27 paź 2013, o 19:07

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Midnight095 »

Jest sens powtarzać sobie materiał do olimpiady czytając Chemię ogólną Atkinsa? Jestem po organice, fizycznej i zaraz będę po analitycznej. Chciałbym uporządkować sobie tą wiedzę, przypomnieć to co już zapomniałem. Wspomniana książka się do tego nadaje, czy jest tam zdecydowanie za mało materiału i lepiej nie tracić na nią czasu (w końcu to jest ponad 1000 stron)?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Smile_Forever »

Midnight095, osobiście z Atkinsa wypisałam sobie wzory, oczywiście oprócz tych dotyczących chemii kwantowej etc., bo często w olimpijskich zadaniach wymagają na przykład znajomości równania Arrheniusa. Nie czytałam dokładnie Atkinsa, jedynie te fragmenty, gdzie wyjaśniali coś, czego jeszcze nie dowiedziałam się z licealnej chemii fizycznej lub w trakcie rozwiązywania zadań z olimpiad. Generalnie Atkins się przydaje, nie jest to książka typu McMurry, gdzie wszystkie informacje mogą okazać się istotne, najważniejsze jest, aby znać te zagadnienia z chemii fizycznej i umieć zastosować je w praktyce. Co do zadań z Atkinsa - rozwiązywałam je sobie, ale najpierw polecałabym dokładnie przerobić olimpijskie, żeby poznać ten olchemowy tok myślenia i rozumowania, a zadania z Atkinsa traktować jako ćwiczenie
Midnight095
Posty: 14
Rejestracja: 27 paź 2013, o 19:07

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Midnight095 »

Glikoproteina, a Ty nie piszesz czasem o fizycznej Atkinsa? Mi chodziło o ogólną
Awatar użytkownika
cytozyna
Posty: 58
Rejestracja: 1 lis 2013, o 21:15

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: cytozyna »

Jak myślicie, lepiej zapoznać się z całym materiałem z liceum (oczywiście stopniowo), czy czytać jakoś działami i od razu rozszerzać? Bo na razie pod kątem olimpiady nie uczyłam się jeszcze nic, dopiero nauczycielka ma mi dać jakieś materiały, ale i tak chciałabym już się coś zacząć uczyć
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Smile_Forever »

Midnight095, racja, patrząc na nazwę Atkins skojarzyłam z fizyczną oczywiście Chemii ogólnej nie czytałam przygotowując się do olchema, ale z tego co słyszałam, przydaje się
cytozyna, osobiście najpierw przerobiłam materiał licealny i na bazie tego poszerzałam pod kątem olchema, ale wiadomo, że każdemu odpowiada inny system nauki O tyle niewygodnie może być rozszerzać po kolei każdy dział, że nie mając np. podstaw z chemii nieorganicznej można sobie nie poradzić z zadaniami olimpijskimi z roztworów, w których trzeba wziąć pod uwagę takie czy inne reakcje zachodzące w układzie
Awatar użytkownika
cytozyna
Posty: 58
Rejestracja: 1 lis 2013, o 21:15

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: cytozyna »

No właśnie. na razie przerabiamy podstawę w szkole, ale już niedługo zaczynamy dodawać rozszerzenie. Także jak tylko będę miała książkę, postaram się uczyć i spytam jeszcze nauczycielki ogólnie co i jak )
Midnight095
Posty: 14
Rejestracja: 27 paź 2013, o 19:07

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Midnight095 »

Jeszcze jedno pytanko dot. analitycznej na Olchemie
Jest sens przerabiać analizę spektrofotometryczną z Minczewskiego? Czasu nie zostało dużo do 2 etapu (zakładając, że się dostanę) i wolałbym nie poświęcać czasu na coś, co mi się na olimpiadzie nie przyda.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Smile_Forever »

Midnight095, z tego rozdziału warto sobie poczytać o poszczególnych barwnikach, bo zdarzają się na olimpiadzie tego typu barwniki dające reakcje z określonymi jonami (inna jest sprawa, że często w treści zadania podpowiadają wtedy, jaki jon zareaguje). Z czystej analizy warto przyswoić sobie wzory na absorbancję, bo może się to trafić na teorii, ale wnikliwie o praktycznym aspekcie nie trzeba czytać
Midnight095
Posty: 14
Rejestracja: 27 paź 2013, o 19:07

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Midnight095 »

Glikoproteina, jesteś wielka.
Mało jest tak pomocnych ludzi
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Smile_Forever »

Dzięki za miłe słowa
Kajmel
Posty: 74
Rejestracja: 23 lis 2013, o 19:42

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: Kajmel »

Siemka, też mam pytanie co do tego drugiego etapu. Jakie są zależności między zadaniami z części B z etapu wstępnego a II i ew. III etapem. Bo słyszałem że zadania są podobnego typu?
Awatar użytkownika
cytozyna
Posty: 58
Rejestracja: 1 lis 2013, o 21:15

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej

Post autor: cytozyna »

Hej, poleci ktoś jakąś dobrą książkę szkielet do nauki na Olchem? Po prostu żeby przerabiać sobie materiał z książek szkolnych + właśnie coś innego tak pod kątem olimpiady?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości