Przyrost na grubość niektórych roślin jednoliściennych

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Przyrost na grubość niektórych roślin jednoliściennych

Post autor: Jakusz »

Grzyb. no co tym piszesz. rozwazalismy przez 4 dni czy one sa koncentryczne leptocentryczne czy kolateralne zakmniete - wniosek byl ze te drugie a ty teraz mieszasz wszystko. Poczytaj ten wątek dokladnie jeszcze raz, bo nie masz racji teraz.

Wiazki sa KOLATERALNE ZAMKNIETE i odkladane sa do srodka przez kambium na obrzezach pnia, wzrasta ich ilosc. KONIEC KROPKA
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Przyrost na grubość niektórych roślin jednoliściennych

Post autor: grzyb_m »

JakubikF - ej nie chce się sprzeczać z Tobą, ale w tym momencie to głupio gadasz:

1.Wiązki są odkładane do środka, nie na zewnątrz - kambium które tam występuje (poza wiązkami) na zewnątrz odkłada niewielkie ilości komórek miękiszowych i żadnych wiązek.
2.Wiązki są leptocentryczne.
3.Przeczytaj sobie co to jest typ kambialny, a wszystko Ci się wyjaśni
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Przyrost na grubość niektórych roślin jednoliściennych

Post autor: Jakusz »

"Różnicują się one w nowe zamknięte wiązki łykodrzewne i otaczający je miękisz.
- to twój cytat wzięty ze szwejowskich. Dalej nie wiem o co ci chodzi z tymi wiązkami leptocentrycznymi.

Piszesz, że:
grzyb_m pisze:1.Wiązki są odkładane do środka, nie na zewnątrz - kambium które tam występuje (poza wiązkami) na zewnątrz odkłada niewielkie ilości komórek miękiszowych i żadnych wiązek.
a co ja w poście powyżej napisałem innego?
Wiazki sa KOLATERALNE ZAMKNIETE i odkladane sa do srodka przez kambium na obrzezach pnia


[ Dodano: Pon Lut 05, 2007 15:58 ]
Chciałbym zamieścić sprostowanie. Po dogłębnej analizie razem z kolegą grzybem_m, jakże nurtującego nas wszystkich tematu przyrostu wtórnego roślin jednoliściennych, ze szczególnych uwzględnieniem Dracena i Yucca, zostałem bezkompromisowo przekonany, że u obu w/w rodzajów tworzone są wiązki leptocentryczne (a nie jak twierdziłem kolateralne zamknięte). Ten drugi rodzaj wiązek owszem jest tworzony w trakcie przyrostu wtórnego na grubość, ale u wiekszości roślin jednoliściennych właśnie z wyjątkiem: Dracenae i Yucca.

Rzeczą ludzką jest się mylić. Przyznaje się bez bicia do błędu i proszę o łaskę
malamo
Posty: 21
Rejestracja: 29 mar 2010, o 22:27

Re: Przyrost na grubość niektórych roślin jednoliściennych

Post autor: malamo »

Chciałabym prosić o ostateczne wyjaśnienie:

Czyli u większości roślin jednoliściennych kambium wywodzi się z merystemu wierzchołkowego i odkłada wiązki kolateralne do wewnątrz? A tylko u juk, dracen, palm kokosowych, aloesu - kambium (również powstałe z merystemu wierzchołkowego) odkłada do środka wiązki leptocentryczne?

Przepraszam, że znów rozgrzebuję ten temat, ale chciałabym już mieć 100% pewności co do tego zagadnienia:)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przyrost na grubość niektórych roślin jednoliściennych

Post autor: AnnaWP »

Kambium jednoliściennych nigdy nie wywodzi się bezpośrednio z prokambium - czyli bezpośrednio z merystemu wierzchołkowego.
Zawsze powstaje na zewnątrz wiązek przewodzących, przez odróżnicowanie komórek miękiszowych, tworząc pierścień.

Nota bene - wiązki pierwotne, czyli powstałe w wyniku aktywności merystemu, są kolateralne. Wiązki wtórne są leptocentryczne, czyli obaj panowie mieli rację. To jedna z podstaw rozpoznawania tkanek pierwotnych i wtórnych u tych roślin. Ale dracena i juka to przykłady roślin wyjątkowych wśród jednoliściennych - normalnie nie mają one kambium.

U roślin dwuliściennych kambium nie odkłada wiązek przewodzących, a całe pokłady komórek, które różnicują w elementy ksylemu wtórnego do wnętrza cylindra kambium, a na zewnątrz - w elementy floemu wtórnego. W takiej sytuacji nie mówi się już o wiązkach przewodzących - ten termin zarezerwowany jest wtedy dla budowy pierwotnej.

Przyrost wtórny jednoliściennych jest wyjątkiem.
malamo
Posty: 21
Rejestracja: 29 mar 2010, o 22:27

Re: Przyrost na grubość niektórych roślin jednoliściennych

Post autor: malamo »

Dzięki wielkie, że podjęłaś temat:)) Tylko niestety nie odpowiedziałaś konkretnie na moje pytanie, czyli nie wyłożyłaś czarno na białym przyrostu wtórnego u jednoliściennych, a więcej napisałaś o dwuliściennych.

Ja już nic nie rozumiem z tego przyrostu. Z tego co piszesz wynika, że kambium u jednoliściennych tworzy pierścień wokół wiązek przewodzących, czyli w środku jest i drewno i łyko, więc czemu piszesz, że jest to wiązka leptocentryczna?

I czy mogłabyś w takim razie wyjaśnić jak odbywa się przyrost wtórny u dracen i juk?

Pozdrawiam:)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przyrost na grubość niektórych roślin jednoliściennych

Post autor: AnnaWP »

malamo pisze:Dzięki wielkie, że podjęłaś temat:)) Tylko niestety nie odpowiedziałaś konkretnie na moje pytanie, czyli nie wyłożyłaś czarno na białym przyrostu wtórnego u jednoliściennych, a więcej napisałaś o dwuliściennych.
Więcej napisałam o jednoliściennych. Pierwsze dwa akapity dotyczą jednoliściennych, jedynie trzeci dotyczy dwuliściennych - stąd na początku napisałam, że teraz piszę o dwuliściennych.
malamo pisze:Ja już nic nie rozumiem z tego przyrostu. Z tego co piszesz wynika, że kambium u jednoliściennych tworzy pierścień wokół wiązek przewodzących, czyli w środku jest i drewno i łyko, więc czemu piszesz, że jest to wiązka leptocentryczna?
Nie - z tego to wcale nie wynika.

Kierunek odkładania pochodnych a typ wiązki to dwie różne sprawy. Kambium tworzy cylinder i dzieli się, odkładając komórki na zewnątrz, albo do środka cylindra.

U jednoliściennych odbywa się to głównie do wnętrza. I pochodne kambium wcale nie muszą tworzyć wiązek (jak u dwuliściennych), ale u jednoliściennych akurat tworzą. Każda wiązka powstaje do wnętrza cylindra kambium. Jednak wiązki te różnią się od wiązek pierwotnych, bowiem są leptocentryczne, a nie kolateralne, jak wiązki pierwotne.

Kambium nie zakłada się wokół wybranej wiązki, a wokół całego organu, zamykając w sobie wszystkie pierwotne wiązki kolateralne. I to nie dotyczy budowy samych wiązek, bowiem to zupełnie inna sprawa.

Wiązka leptocentryczna oznacza, że w pojedynczej wiązce ksylem otacza floem, ale nie odnosi się to w żaden sposób do kambium (takie wiązki są chyba zawsze zamknięte).

No i nie mylmy takiej wiązki z budową wtórną dwuliściennych, bo to nie jest to samo. Z faktu, że mówimy o budowie wtórnej dwuliściennych, że na zewnątrz łyko a w środku drewno, a o wiązce wtórnej juki, że jest leptocentryczna, czyli ma w środku łyko a na zewnątrz drewno, nie wynika, że to są jakieś odpowiadające sobie struktury.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Przyrost na grubość niektórych roślin jednoliściennych

Post autor: karteczka88 »

a jaka jest istota wzrostu wtórnego u niektórych jednoliściennych (np. dracena)?
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przyrost na grubość niektórych roślin jednoliściennych

Post autor: AnnaWP »

Istota czyli co?

O mechanizmie jest dość szeroko pisane w tym temacie.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Przyrost na grubość niektórych roślin jednoliściennych

Post autor: karteczka88 »

no właśnie nie wiem o co tu chodzi z tą istotą
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości