Przysłona irysowa - jak rozruszać?

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Agrest
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2014, o 17:29

Przysłona irysowa - jak rozruszać?

Post autor: Agrest »

Witam!
1. Mam problem z przysłoną kondensora - dosyć ciężko chodzi, a przy szybkim zamknięciu cała się wybrzusza. Czy kapnięcie odrobiny oliwy do maszyn rozrzedziłoby smar i przesłona chodziłaby płynnie? Ktoś już rozwiązał taki problem w ten lub inny sposób?

2. Mam oświetlacz do MST-130 z całkowicie nieruchomą przysłoną. Da się ją jakoś rozruszać czy pozostaje rozmontowanie i wymiana smaru? Po poprzedniej naprawie przysłony nie uśmiecha mi się ponowne układanie listewek /:
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Przysłona irysowa - jak rozruszać?

Post autor: planapo »

Stary smar warto najpierw usunac, a potem dopiero naniesc nowy. Do czyszczenia dobrze sprawdza sie WD 40, mozna potem przemyc jeszcze benzyna, osuszyc i na koncu nasmarowac czym trzeba.
JohnyM

Re: Przysłona irysowa - jak rozruszać?

Post autor: JohnyM »

Zależy od stanu. Najlepiej jednak rozebrać, ale czasem wystarczy zamknąć maksymalnie przysłonę, psiknąć kilka razy rozpuszczalnikiem do smaru, poruszać przysłoną i delikatnie wyszorować. Potem jeszcze przemywam chloroformem i nanoszę obficie nowy smar, kilkakrotnie otwieram i zamykam i na koniec usuwam nadmiar smaru.
Agrest
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2014, o 17:29

Re: Przysłona irysowa - jak rozruszać?

Post autor: Agrest »

Dzięki za wskazówki.
Jeszcze takie pytanie: czy smar do przysłony i do mikroskopoów ogólnie to musi być jakiś specjalny smar czy taki zwyczajny jakiego się używa do smarowania maszyn?
JohnyM

Re: Przysłona irysowa - jak rozruszać?

Post autor: JohnyM »

Zwykły
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości