przystosowania szkieletu

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

przystosowania szkieletu

Post autor: anik »

witam
Mam nadzieję, że mi pomożecie
Jakie są bezpośrednie, a jakie pośrednie przystosowanie szkieletu ptaków do lotu, a jakie przystosowania nie są w ogóle przydatne podczas lotu?
Jakie są przystosowania czaszki ssaków drapieżnych, świadczące o owej drapieżności?
Trochę zakręciłam, ale chyba rozumiecie
Pozdrawiam.
ziomalka
Posty: 155
Rejestracja: 10 mar 2006, o 17:18

Re: przystosowania szkieletu

Post autor: ziomalka »

kości pneumatyczne ułatwiją wzbicie sie do lotu i powodują, ze szkielet jest lżejszy
dziób jest w kształcie opływowym, co sprawia zmiejszenie opotu powietrza podczas lotu
co do czaszki drapieżników, jedyne, co przychodzi mi do głowy, to fakt, ze mają oni zęby hzróżnicowane na wiadomo jakie rodzaje, i najbardziej wykształcone są kły, aby móc zabić ofiare
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: przystosowania szkieletu

Post autor: Vinci »

-przednie konczyny przekształcone w skrzydła
-tylne umozliwiają start i ladowanie (cześci dystalne dlugie i wysmukłe zawierają tylko kości i ścięgna bardzo wydłuzone, palce i skok ptaka są lekkie- przystosowanie do szybkiego startu)
-czaszka mała, lekka (zrośniete kośi czaszki- jednolite sklepienie) pozbawiona szwów
-szczki bezzębne- lekkośc
żebra złozone z 2 częsci - kręgowej i mostkowej- połączonych ruchomym szwem pod katem prostym (umozliwienie ruchów oddechowych)
-duzy mostek zaoparzony w grzebień- zwększenie powierzchni przyczepu mięśni
-obojczyki zrośniete dolnymi końcami (widełki), ochrona klatki piersiowej przed zgnieceniem podczas lotu
-worki powietrzne- dostarczenie odpowiedniej ilosci tlenu pracujacym podczas lotu miesniom
-odcinek piersiowy kregoslupa zrosniety (kość grzbietowa)- nieruchoma klatka piersiowa stanowi podparcie dla dzwigni, ktrej ramionami sa skrzydła, odcinek ogonowy:ostatnie 4 kregi zrosniete tworzac pygostyl w ktorym znajduja sie sterówki

co do tego nieprzystosowani do lotu to moze być na przykład:
- niezrośnięte kości łonowe
-ruchliwy odcinek szyjny kregoslupa itp

[ Dodano: Nie Maj 21, 2006 20:56 ]
co do zebów drapieznych to ja dodam ze trzonowe (łamacze) mają ostre guzki tnące -rozłupywanie kości,odcinanie twardych cześci pokarmu
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: przystosowania szkieletu

Post autor: anik »

O dzięki wam, dobrzy ludzie
Vinci, czy to, co napisałeś w drugim akapicie, to są przystosowania pośrednie, czy bezpośrednie?
Czy posrednim przystosowaniem będzie też występowanie na żebrach wyrostków haczykowatych?
Co do kości łonowych i ogólnie miednicy ptaków, to czym różni się ona od miednicy gadów i dlaczego (odpowiedź, że ptaki znoszą inne jaja niż gady wprawiła doktora w lekkie zakłopotanie i niemoc twórczą, więc nie wiem o co chodziło)?
Jeśli chodzi o ssaki to wymyśliłam dodatkowo:
-grzebień kostny na powierzchni czaszki
-3 wyrostki na żuchwie (tylko po co, przyczep mięśni?)
-coś mi się obiło o uszy z oczodołami, ale już nie pamiętam o co chodziło w tym przystosowaniu, może ktoś kojarzy?
Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: przystosowania szkieletu

Post autor: Vinci »

wiec tak gady: kośc łonowa do przodu i w dół
ptakikośc łonowa biegnie mniej wiecej rownolegle do kregoslupa, w tylnym odcinku przyrasta do kosci kulszowej, w przednim wolna, skierowana ku przodowi i w gorę
ola

Re: przystosowania szkieletu

Post autor: ola »

witam
mam nadzieję Że pomoŻecie mi
jakie jest przystosowanie ptaka do lotu czekam na odpowiedŻ :-D :-D :-D :) :)
Eklerka
Posty: 173
Rejestracja: 6 cze 2006, o 18:25

Re: przystosowania szkieletu

Post autor: Eklerka »

pióra zmiejszaja ciezar wlasciwy ciała
mała głowa w stosunku do ciałaltz litej czaszki
obojczyki nie sa zrosniete z klatka piersiowa co pozwala na zwiekszanie objetosci klatki piersiowej (wypełniona powietrzem zmniejsza ciezar wlasciwy)


a wiecej masz wyzej czytaj zanim zadasz pytanie
Paulina

Re: przystosowania szkieletu

Post autor: Paulina »

pomoŻecie mi o locie i przystosowaniu ptaków w locie plis :yahoo: :/ :mrgreen: :!: :evil:
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: przystosowania szkieletu

Post autor: Aniaww »

Nie łaska przeczytać powyższe posty?
Dorcia

Re: przystosowania szkieletu

Post autor: Dorcia »

Mam nadzieję Że pomoŻecie
Jakie sa przystosowania ptaków do lotu.Jutro mam sprawdzian z tego więc szybko odpisujcie.Proszę! :o
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: przystosowania szkieletu

Post autor: badger »

Dorcia czy z oczkami wszystko w porzadku Popatrz troche wyżej i nie zadawaj pytan na ktore odpowiedzi masz przed nosem
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości