Trznadel - Ptaki do identyfikacji

WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Dziwny ptak

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Jest też w Polsce ptak ,którego z daleka możemy pomylić z kosem.Aczkolwiek spotkamy go w naszym kraju tylko w górach .Nazywa się drozd obrożny Turdus torquatus jednak z bliska odróżnimy go po białej pół obroży na piersi.No i tym ,że jest mieszkańcem lasów ,a nie miast .
Właśnie poza okresem godowym może sprawić trochę kłopotu odróżnienie obu gatunków. Tylko tego typu problemy nie powinny pojawiać się masowo, gdyż drozda obrożnego spotkamy wyłącznie w górach, a kosa można obserwować na terenie całego kraju na prawie każdy zadrzewionym terenie

Tak dla porównania: Samiec Drozda obrożnego (Turdus torquatus) w szacie godowej oraz samiec Kosa (Turdus merula)
1.jpg
Trochę szczegółów:

Kod: Zaznacz cały

ptaki.info/index_ptaki.php?dzial=2&kat=12&art=36
Drozd obrożny (Turdus torquatus)

Kod: Zaznacz cały

ptaki.info/index_ptaki.php?dzial=2&kat=12&art=24
Kos (Turdus merula)
Detektyw Monk

Re: Dziwny ptak

Post autor: Detektyw Monk »

Drozdowate to w ogóle bardzo ciekawa rodzina ptaków .Ja kiedyś miałem wielką przyjemność obserwacji paszkota Turdus viscivorus ,śpiewaka Turdus philomelos jak rozbijał muszlę ślimaka .Jednak najmilej wspominam spotkanie z grupą kwiczołów Turdus pilaris .Co ciekawe słowiki dawniej zaliczane do drozdów ,dziś naukowcy je zaliczają do muchołówek.W USA takim najbardziej znanym drozdem jest słynny drozd wędrowny Turdus migratorius .Wróćmy na nasze tereny.Na północnym-wschodzie obserwator przyrody ma szanse spotkania droździka Turdus iliacus ptaka typowego dla brzezin,lasów mieszanych i iglastych .
Awatar użytkownika
Aga.S
Posty: 81
Rejestracja: 21 wrz 2008, o 17:49

Re: Dziwny ptak

Post autor: Aga.S »

U mnie w lublinie kosów jest niewiele. Za to są duże stada szpaków. Kilka lat temu była inwazja kwiczołów na drzewa jarzębiny, po dwóch dniach nie było już ani jednej Teraz latają w nielicznych stadach, albo widzę je pojedyńczo jak zajadają się rajskimi jabuszkami przed moim oknem
BodekSTM
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2009, o 16:24

Co to za ptak?

Post autor: BodekSTM »

Zdjęciam nie posiadam niestety

Wleciał mi do domu przed chwilą ptaszek. Mały kroju wróbelka z czerwonawym ogonem. CO to mogło być?gt
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Co to za ptak?

Post autor: WojtekB »

BodekSTM pisze:Zdjęciam nie posiadam niestety

Wleciał mi do domu przed chwilą ptaszek. Mały kroju wróbelka z czerwonawym ogonem. CO to mogło być?gt
Według mnie najprawdopodobniej to był kopciuszek (Phoenicurus ochruros)
Detektyw Monk

Re: Co to za ptak?

Post autor: Detektyw Monk »

WojtekB pisze:
BodekSTM pisze:Zdjęciam nie posiadam niestety

Wleciał mi do domu przed chwilą ptaszek. Mały kroju wróbelka z czerwonawym ogonem. CO to mogło być?gt
Według mnie najprawdopodobniej to był kopciuszek (Phoenicurus ochruros)
Jednak jest też inny gatunek ptaka o Czerwonym ogonku ,jest nim pleszka Phoenicurus phoenicurus .
Ima
Posty: 31
Rejestracja: 23 mar 2007, o 13:44

Jaki to ptak?

Post autor: Ima »

Czy ktoś mógłby zasugerować jaki to gatunek ptaka? Pojawia się razem z sikorkami, dzwońcami itp. przy karmiku. Myślałam że to zięba, ale mam wątpliwości. Mam nadzieję, że komuś uda się rozpoznać ze zdjęcia. Dzięki za pomoc!
Pzdr.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Jaki to ptak?

Post autor: WojtekB »

Samce zięby głównie one zimują w środkowej Europie (samice mają zwyczaj wędrować dalej na południe).
Ima
Posty: 31
Rejestracja: 23 mar 2007, o 13:44

Re: Jaki to ptak?

Post autor: Ima »

Dzięki! Czy można powiedzieć, że są to nasze samce, które nie odleciały na południe na zimowiska?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Jaki to ptak?

Post autor: WojtekB »

Ima pisze:Dzięki! Czy można powiedzieć, że są to nasze samce, które nie odleciały na południe na zimowiska?
Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można tak powiedzieć
Ima
Posty: 31
Rejestracja: 23 mar 2007, o 13:44

Re: Jaki to ptak?

Post autor: Ima »

Serdeczne dzięki za rozwianie wątpliwości Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Co to za ptak?

Post autor: malwka »

Czy jest jakaś szansa na rozpoznanie? Niestety tylko takie foty mam
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Co to za ptak?

Post autor: WojtekB »

Może myszołów zależy gdzie zdjęcia były robione ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości