Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

Detektyw Monk

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: Detektyw Monk »

Ja też dorzucę jeszcze o gatunkach obcych w faunie Europy .To gęsiówka egipska Alopochen aegyptiacus i wiewiórka szara Sciurus carolinensis.
Detektyw Monk

Re: Ptaki z lotniska .

Post autor: Detektyw Monk »

Przydałaby się na rynku w Krakowie .
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: pio91 »

Detektyw Monk pisze:Ja też dorzucę jeszcze o gatunkach obcych w faunie Europy .To gęsiówka egipska Alopochen aegyptiacus i wiewiórka szara Sciurus carolinensis.
Oby w Polsce nie było wiewiórki szarej, z łatwością ona wypiera naszą wiewiórkę, jak sie dzieje na wyspach brytyjskich.
W zachodniej części naszego kraju już się kręci szop pracz.
Coraz częściej widze ten nowy, grożny gatunek biedronki Harmonia axyridis.
Detektyw Monk

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: Detektyw Monk »

Podobno szopa pracza widziano w okolicach Szczecina .
Detektyw Monk

Zimowi goście .

Post autor: Detektyw Monk »

Zimą nad Bałtykiem można obserwować kilka gatunków kaczek. Kaczek ,które latem spotykane są daleko na północy . Skandynawia i Rosja to ich ojczyzna . To tych gatunków należy choćby lodówka Clangula hyemalis .Jej cechą charakterystyczną jest u samca długi ogon, to bardzo zwinna grążyca może nurkować do 30 metrów .Nad naszym morzem można też spotkać też dwa podobne do siebie gatunki to markaczka Melanitta nigra i uhla Melanita fusca . Markaczka ma 48 cm długości i mało pomarańczową plamkę n dziobie .Zaś uhla osiąga 56 cm i jej dziób jest w większości żółty .Jednak z dużej odległości trudno ją odróżnić . Nie można zapomnieć o edredonie Somateria mollissima .Znanego z bardzo charakterystycznego profilu głowy i doskonałego puchu .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Podobno szopa pracza widziano w okolicach Szczecina .
W PN Ujściu Warty też jest
Awatar użytkownika
Jarmo
Posty: 45
Rejestracja: 9 gru 2008, o 13:25

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: Jarmo »

Tak naprawdę ekspansja szopa pracza w Polsce jest nieunikniona ponieważ nie ma on naturalnych wrogów i na dodatek w jego przypadku występuję mała konkurencja o pokarm z innymi gatunkami. Jedyna metoda: strzelba na ramię i zrobić sobie czapkę.
Detektyw Monk

Dieta dzięcioła .

Post autor: Detektyw Monk »

Dzięcioł syryjski zwany też białoszyi Dendrocopus syriacus ,to stosunkowo młody gatunek w Polsce . Pierwszy lęg stwierdzono w roku 1979 .Ten dzięcioł zamieszkujący prześwietlone lasy .skąpo zalesione tereny z alejami i śródpolnymi zadrzewieniami . Także wsie,ogrody,cmentarze i sady .Ma on dość ciekawą dietę ,prócz owadów i ich larw ,je także dużo soczystych owoców .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Dieta dzięcioła .

Post autor: WojtekB »

Dzięcioł białoszyi (Dendrocopus syriacus)

Przybysz z Azji Mniejszej. Rzadkie występowanie dzięcioła białoszyjego w naszym kraju wynika z zupełnie innych przyczyn niż w wypadku większości omawianych tu gatunków ptaków. Dzięcioł ten pojawił się w Polsce dopiero w końcu lat 70., w wyniku postępującej ekspansji tego gatunku w Europie. Najpierw, na przełomie XIX i XX stulecia, przybył on z Azji Mniejszej (stąd jego inna nazwa - dzięcioł syryjski) na Bałkany, a następnie stopniowo rozprzestrzeniał się coraz bardziej na zachód i północ kontynentu. Można przypuszczać, że dotarł do nas od strony Ukrainy, omijając Karpaty od wschodu, na co wskazuje fakt, iż pierwszy raz odnotowano jego obecność w rejonie Przemyśla i Rzeszowa w latach 1978-80. Od tego czasu dzięcioł białoszyi zajął kolejne tereny i dzisiaj występuje w wielu miejscach południowo-wschodniej Polski, a koczujące ptaki docierają już do wybrzeża Bałtyku.

Mieszkaniec sadów. Dzięcioł białoszyi, w przeciwieństwie do bardzo podobnego dzięcioła dużego (Dendrocopos major), zamieszkuje stare sady owocowe, aleje drzew przydrożnych, niewielkie zadrzewienia i parki w pobliżu wsi i na obrzeżach miast. Ponieważ stale przebywa w pobliżu ludzi, nie jest płochliwy i łatwo go zauważyć, ale tylko do czasu, gdy rozpocznie lęgi, gdyż potem staje się bardziej skryty i łatwo go przeoczyć. Żyjąc w sadach chętnie korzysta z ich zasobów i jest wielkim amatorem czereśni, wiśni, śliwek czy jabłek. Rozkuwa też pestki tych owoców, a także orzechy włoskie i laskowe. Zjada także wiele owadów i ich gąsienice, których poszukuje nie tylko na drzewach, lecz również na ziemi, co inne dzięcioły czynią rzadko. Swą dziuplę dzięcioł białoszyi wykuwa stosunkowo nisko w drzewach o dość miękkim drewnie (wierzbach, orzechach włoskich, drzewach owocowych.

Długość ciała: 23 cm.
Rozpiętość skrzydeł: 34-30 cm.
Ciężar ciała: 70-80 g.
Fragment książki: Tajemnice zwierząt: Rzadkie ptaki Polski Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1994

Dzięcioł białoszyi (Dendrocopos syriacus)
1.jpg
Przybliżony zasięg występowania gatunku
1.png
Podczas zimy 2007-2008 miałem okazję kilka dni obserwować tego dzięcioła szukał pożywienia na orzechach włoskich i na starej śliwie. Po tamtej obserwacji nie miałem okazji go już spotkać.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Dzi%C4%99cio%C5%82_bia%C5%82oszyi
Dzięcioł białoszyi (Dendrocopos syriacus)
Detektyw Monk

Re: Dieta dzięcioła .

Post autor: Detektyw Monk »

Ja w naturze widziałem tylko dzięcioła dużego .
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Dieta dzięcioła .

Post autor: pio91 »

A ja dość często widzę czarnego.
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: pio91 »

Gdy byłem w Białowierzy, mówił, że w puszczy białowieskiej widziano szopa pracza , może nie jest zgodne z tematem, ale w rezerwacie ścisłym widziałem wiele niecierpków drobnokwiatowych .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: WojtekB »

Do najbardziej wyjątkowych ptaków można zaliczyć

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82onecznica_%28ptak%29
słonecznicę (Eurypyga helias), która żyje od Meksyku po Brazylię. Cechą szczególną tego ptaka jest ubarwienie skrzydeł widoczne dopiero po ich rozłożeniu.
1.jpg

Kod: Zaznacz cały

species.wikimedia.org/wiki/Eurypyga_helias
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość