Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: yeast »

T, sikorki tez ulegają presji zycia w miescie i śpiewają coraz szybciejP.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: WojtekB »

No dopiero wróciłem z dwudniowego spływu kajakowego Brdą, który przyniósł fajne (jak dla mnie) obserwacje mianowicie: pierwszego dnia zauważyłem samice tracza nurogęsi z pisklakami (nie zdążyłem zrobić zdjęcia ), potem (prędzej wspomniany w temacie) kowalika, który zaskoczył mnie z jaką szybkością potrafi schodzić głową w dół z drzewa i potem pliszkę górską (aż się zdziwiłem, ale sprawdziłem zasięg występowania i rzeczywiście zasię jej występowania obejmuje nasz teren. Dzisiaj jedynie zauważyłem gągoły.
Wracając do tematu: nie wiem czy to jest możliwe takie zaburzenie tożsamości u krogulca, możliwe (ale znikomie możliwie), że jajo krogulca zostało podrzucone do gniazda bielika. Słyszałem o akcjachpodkładania jaj min: jaj sokoła do gniazd jastrzębia, ale poczekam na bardziej racjonalne wytłumaczenie tego przypadku.
skarabae pisze:I tak a propos bielika- to, że to niby orłan, a nie orzeł wiem, ale czym się orłany od orłów mają różnić to już nie za bardzo. Wiesz może coś więcej?
Porównaj staw skokowy bielika oraz orła przedniego i napiszesz mi czym się różnią. Wtedy dowiesz się czym różnią się orły od orłanów.
O tych sikorkach już prędzej czytałem i też ciekawe jak presja hałasu miejskiego wpływa na śpiew ptaków.
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: skarabae »

Tylko gągoł.
No dobra, orły są bardziej opierzone w tej okolicy
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: WojtekB »

skarabae pisze:Tylko gągoł.
Po ciężkiej nocy (ostatnia impreza klasowa i zimna noc w namiocie) i zmęczeniu, to tylko chciałem dopłynąć do celu. Jednak jakbym miał czas to bym tam trochę spędził dłużej.

[ Dodano: Sro Maj 21, 2008 20:39 ]
U orłów staw skokowy jest pokryty piórami aż do palców, a u orłanów staw ten nie jest pokryty piórami.

[ Dodano: Pią Maj 23, 2008 18:41 ]
Jeszcze widziałem dzięcioła dużego, myszołowa i kaczki krzyżówki, ale te mogę na co dzień obserwować.
TutajDaniel
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2008, o 10:57

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: TutajDaniel »

Najśmieszniejszy jest Skocz złotoczuby (czy jakoś tak - wojtas007 zdradził mi jego nazwę)
krzysiek j
Posty: 419
Rejestracja: 24 sty 2008, o 19:23

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: krzysiek j »

Super jest ten Skocz złotoczuby
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: WojtekB »

Też mi się podoba i ten podkład muzyczny pasuje do tego

[ Dodano: Wto Maj 27, 2008 13:05 ]
Kolejny ptak, który na pewno jest ciekawy to kiwi. Żyje on jedynie na Nowej Zelandii. Według jednych naukowców uważany jest za krewnego strusia, nandu i innych nielotów występujących na półkuli południowej, a inni sądzą, że stanowią oddzielną grupę ptaków.
Ptaki te posiadają następujące cechy:
* krępa budowa
* brak ogona
* długi, giętki dziób z otworami nosowymi na końcu
* czteropalczaste, stosunkowo krótkie, lecz silne nogi
* krótka, gruba szyja
* skrzydła szczątkowe, niewidoczne między piórami (nieloty)
* pióra włosokształtne
* słaby wzrok, silnie rozwinięty słuch i węch
* samice o 20% większe od samców
* 33-56 cm długości, masa do 3,5 kg
Żywią się zarówno bezkręgowcami jak i pokarmem roślinnym. Prowadzą nocny tryb życia. Składają jedno do dwóch jaj, które przez 75 do 80 dni wysiaduje samiec, który również opiekuje się młodymi (zachowuje się podobnie jak kura domowa, czyli wskazuje miejsca do żerowania, rozgrzebuje ściółkę itp.). Dojrzewają długo, co najmniej dwa lata.
Kiwi to płochliwe i nieśmiałe ptaki, blisko spokrewnione ze strusiami, nandu i innymi nielotami z półkuli południowej. Kiwi żyją w parach, w których pozostają przez całe życie. Samica składa olbrzymie jaja, które ważą 20% jej wagi ciała. To największe ptasie jajo, biorąc pod uwagę stosunek do masy ciała ptaka. Pomimo pokracznego wyglądu i niezdolności do latania, kiwi są bardzo zwinnymi stworzeniami. Potrafią przegonić człowieka. Mają bardzo ostre pazury, którymi mogą zranić napastnika. Kiwi są bardzo terytorialnymi ptakami, które łatwo się nie poddają i przepędzają intruzów. Liczba kiwi drastycznie się zmniejszyła wraz z pojawieniem się takich drapieżników jak koty, psy i gronostaje. Zniszczone zostały również naturalne siedliska tych ptaków. Wszystkim sześciu gatunkom kiwi grozi obecnie wymarcie.
Kiwi brunatny
1.jpg
1.jpg (38.25 KiB) Przejrzano 684 razy
Kiwi mały
2.jpg
2.jpg (13.14 KiB) Przejrzano 684 razy
Kiwi plamisty
TutajDaniel
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2008, o 10:57

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: TutajDaniel »

To mała, włochata kula! ciekawe, jak utrzymuje równowagę bez ogona na tak małych nogach.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: WojtekB »

TutajDaniel pisze:To mała, włochata kula! ciekawe, jak utrzymuje równowagę bez ogona na tak małych nogach.
Przepraszam małych Są wystarczająco duże żeby kiwi mogło utrzymać równowagę. A w ogóle ma bardzo silne nogi i może nawet nimi poranić człowieka, który go złapie w ręce.

[ Dodano: Pon Cze 02, 2008 14:01 ]
Ciconia pisze:Mozna by jeszcze wspomniec o kowaliku Jedyny ptak ktory potrafi chodzic po drzewach glowa w dol
I niestety znalazłem innego ptaka, który potrafi schodzić z drzewa głową w dół. A jest nim Dzierzbowiec długodzioby (Falculea palliata), który żyje na Madagaskarze. Na tej wyspie ptak ten w pewnym stopniu zastępuje dzięcioły. Choć nie potrafi przebić drewna, sprawdza znajdujące się w drzewie otwory i pęknięcia. Długim (7 cm) dziobem wydłubuje ze szczelin kory owady, pająki i inne bezkręgowce.
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: grzyb_m »

skarabae pisze:Ach, przydałby się ktoś zorientowany na spacery, bo ja nadal walczę z pierwszą dziesiątką
Od nas wymagano coś ponad 20. To tak w miarę. Mogę powiedzieć, że większość w terenie poznam. Ale pokrzewki czarnołbistej to do końca życia się nie nauczę rozpoznawać
Co do Ciekawych ptaków to śpiew Lirogonów jest świetny. Na Wikipedii są zaprezentowane możliwości tych ptaków:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Lirogony
- u dołu strony pierwszy link.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Film] Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: WojtekB »

grzyb_m pisze:Ach, przydałby się ktoś zorientowany na spacery, bo ja nadal walczę z pierwszą dziesiątką
Od nas wymagano coś ponad 20. To tak w miarę. Mogę powiedzieć, że większość w terenie poznam. Ale pokrzewki czarnołbistej to do końca życia się nie nauczę rozpoznawać
Też chciałbym tak trochę pod okiem specjalisty podszkolić się o ptakach, a nie tak jak teraz czysta amatorszczyzna.

Następnym ptakiem, którego chcę przedstawić jest Bąk (Botaurus stellaris), którego można prędzej usłyszeć niż zobaczyć w trzcinach




Nawet kiedy wieje silny wiatr potrafi poruszać szyją tak jak trzcina porusza się w wietrze by jak najlepiej wtopić się w szuwary.
ksycia
Posty: 1
Rejestracja: 4 cze 2009, o 12:55

ptaki i kokosy

Post autor: ksycia »

czy isnieja ptaki ktore w naturanym srodowisku odzywiaja sie kokosami? pomagajac sobie przy tym np dziobem?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: ptaki i kokosy

Post autor: WojtekB »

ksycia pisze:czy isnieja ptaki ktore w naturanym srodowisku odzywiaja sie kokosami? pomagajac sobie przy tym np dziobem?
Nie sądzę żeby jakiś ptak była na tyle zręczny i silny, aby rozerwać włókna i rozbić zdrewniałą skorupę Do tej pory nie słyszałem o gatunku ptaka zdolnym do rozbicia orzecha kokosowego
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości