Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
manka10
Posty: 13
Rejestracja: 3 sty 2014, o 08:28

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Post autor: manka10 »

randomlogin pisze:potrafi sie na przyklad trafic dziewcze, ktorego trzech facetow nie jest w stanie przewrocic na brzuch.
No oczywiście, że takie przypadki się zdarzają, jednak ty przypuszczam, że jesteś studentem/lekarzem i tak się zastanawiam jaką specjalizację ty masz hmm? Może zamiast straszyc mnie grubymi dzieciakami dołącz do jakiejś kampanii promującej zdrowy tryb życia, może dzięki temu przyczynisz się że bedę miała lekką pracę hmm? A zresztą sama chyba tam nie będę lekarzem więc jak okaże się że jestem zbyt słaba, co oczywiście nie jest powodem do tego zeby zrezygnowac ze swoich planów, mogę poprosic o pomoc.
A tak na marginesie, nie przesądzajmy jeszcze na jaką speckę sobie pójdę, szczególnie biorąc fakt że jestem w liceum, więc o czym tu mówic.
A ortopedia ot fajny kierunek i biorąc pod uwagę tyle komentarzy postanowiłam wejśc na strony kilku szpitali ortopedii dziecięcej i nie uwierzysz ! Ale uważaj, bo tutaj cię zdziwię, prawie połowa lekarzy to kobiety.
A najwyżej jak z ortopedią sobie dam spokój to pójdę sobie na ratownictwo medyczne Jak myślisz, dam sobie radę czy to też jak dla mnie za wysoka poprzeczka ? Hmm pomyślmy, będzie pożar- będą ranni. Ważący nawet ponad 100kg i co wtedy , ktoś mi pomoże? Także wiesz, jak jeszcze zmienię zadnie, to pójdę na rachunkowośc i będę wredną babą na poczcie
Kacperek
Posty: 274
Rejestracja: 23 mar 2013, o 18:05

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Post autor: Kacperek »

No akurat ratowniczki raczej pracy nie mają, bo to ile mogą dźwigać jest unormowane prawnie. Jeśli dobrze się przyjrzysz to zauważysz na ulicy, że jak kobieta z RM to zwykle u prywaciarzy


P.S W Lo myśleć już o specjalizacji to GRUBA przesada, chociaż gruba nie oddaje tego tak jak powinna.
sygilaria
Posty: 319
Rejestracja: 13 maja 2013, o 12:45

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Post autor: sygilaria »

manka10, a można wiedzieć skąd Ci się wzięła ta ortopedia? miałaś z tym styczność, widziałaś jak wygląda praca ortopedy, czy tak po prostu podoba Ci się?
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Post autor: Korczaszko »

Teraz powie wam coś baba.
Jak szukałam dentysty do wyrwania ósemki to szukałam chłopa. Oczywiście wiem, że liczy się technika, ale. połączenie techniki i siły wydawało mi się najlepsze wiem kobieta też by to zrobiła, pewnie dobrze, ale dłużej. Nie chciałam się męczyć, po co?
Ze zwichniętym barkiem przed kobietą ortopedą bym uciekła pewnie by go nastawiła, ale po co mam się męczyć?
Statystyki nie kłamią - mężczyźni są silniejsi od kobiet. Takie życie. Nie jest mi wstyd, jeśli mężczyzna poniesie za mnie coś ciężkiego czy odkręci mi butelkę. Tak mogę się z tym pałować - ale po co? Wiadomo są wyjątki, są faceci delikatni jak mimozy, kobiety Helgi (ta z Chirurgów nie wygląda na delikatną kobietkę ), ale dziewczę ze sporą niedowagą nie pasuje do tego opisu D
A co do masy i rzeźby, jeśli chcesz bawić się w ortopedię to zacznij już lepiej trenować

Z ludzką ortopedią miałam niewiele styczności (mój kręgosłup składał mężczyzna, a odesłała mnie do niego kobieta-ortopeda z CZD), natomiast w weterynarii (gdzie jeśli pies osiągnie 50kg to jest bydle ) chirurgią kostną zwykle zajmują się faceci i fajnie mają czasem proste zabiegi, ale są momenty kiedy facetom pot spływa z głowy i radzą sobie z czymś tylko przy dużym nakładzie siły

W ogóle śmieszy mnie to, że dziedziny którymi zajmują faceci są niby od razu lepsze. Właściwie dlaczego? Kobiety same stwarzają atmosferę, że ich praca jest gorsza O.o Też mam koleżanki, które chcą robić chirurgię i to oczywiście ortopedię, bo interna to nuda i w ogóle dla debili. w ogóle się z tym nie zgadzam i nie widzę ujmy na honorze w tym, że nie będę ortopedą (pomijając fakt, że dla mnie ortopedia jest w ciul nudna).

Film motywator. Fajnie, że nakręcił go Amerykanin. Teraz niech jedzie do Somalii i powie dzieciom, że wystarczy chcieć i pracować to się osiągnie sukces, bo nic innego się nie liczy ^^
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Post autor: Padre Morf »

tłumaczyła to tym że coraz więcej zabiegów wykonuje się laparoskopowo ,endoskopowo stosowane są coraz nowsze metody mniej inwazyjne i nie wymagające wielkiej siły.
Osteosynteza kości przy pomocy gwoździ ryglowanych jest małoinwazyjna, ale ktoś musi ten gwóźdź do jamy szpikowej wsadzić Tak samo złamanie czy zwichnięcie samo się nie nastawi, miejsce pod trzpień endoprotezy też ktoś musi zrobić.

_Samira_, medycyny sportowej się to nie tyczy - można ją robić np. po pediatrii czy internie. Generalnie lekarz medycyny sportowej wystawia zaświadczenia o możlwości uprawiania sportu - w razie wątpliwości zleca stosowne badania i wystawia zaświadczenie na ich podstawie. Oczywiście to tylko jedna z wielu działalności, którą lekarz med. sportowej może się zajmować, ale ta jest generalnie najczęstsza.
O tym jak sie robi te specki za granicami sie nie wypowiadam.
To zależy od konkretnego programu rezydenckiego, ale rotacje z traumatologii są jak najbardziej.

Po zrobieniu ortopedii można zrobić dodatkową specjalizację i zawęzić dziedzinę - mają tam m.in. specjalizację z ortopedii stopy i kostki, chirurgii ręki, onkologii układu mięsniowo-szkieletowego czy chirurgii rdzenia.

Zresztą wystarczy sobie zerknąć na strony www różnych programów - kobiet nie ma wcale, ew jest ich niewiele.
ortopedia jest domeną mężczyzn ale są kobiety które pracują w tym fachu i sobie dobrze radzą chociaż teoretycznie nie powinny.
A i owszem - sam znam kilka pań robiących specjalizację w klinice - robią drobnicę i papiery. Szanse na zatrudnienie gdzieś poza kliniką mają raczej marne.
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Post autor: _Samira_ »

random, Padre, dzięki za odpowiedzi. Mnie zdarzyło się widzieć lekarzy sportowych - siedzieli za biurkiem i pieczątkowali zgody na udział w zawodach. Więc zastanawia mnie właśnie, po co właściwie specjalizować się dalej. Ortopedzi przynajmniej coś robią.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Post autor: Padre Morf »

random, Padre, dzięki za odpowiedzi. Mnie zdarzyło się widzieć lekarzy sportowych - siedzieli za biurkiem i pieczątkowali zgody na udział w zawodach. Więc zastanawia mnie właśnie, po co właściwie specjalizować się dalej. Ortopedzi przynajmniej coś robią.
Jak pisałem wyżej właśnie przede wszystkim tym się tacy lekarze zajmują. Oczywiście oprócz orzecznictwa mogą oni np. ustalać wydolność fizyczną różnymi metodami, diagnozować i leczyć urazy sportowe oraz stany przetrenowania, ustalać program odnowy biologicznej, planować rehabilitację i tak dalej. Do tego dochodzi też ew. udzielanie doraźnej pomocy podczas zawodów czy zajęć sportowych. Tak to wygląda w teorii - w praktyce jak wiadomo bywa z tym bardzo różnie.
manka10
Posty: 13
Rejestracja: 3 sty 2014, o 08:28

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Post autor: manka10 »

sygilaria pisze:a można wiedzieć skąd Ci się wzięła ta ortopedia? miałaś z tym styczność, widziałaś jak wygląda praca ortopedy, czy tak po prostu podoba Ci się?
Kiedyś miałam takie można rzec małe złamanie, więc mniej więcej mam obczajony oddział ortopedii. Dalej. mój kuzyn jest na 6 roku i wybiera się na ortopedię, ma również siostrę w moim wieku, także często w wakacje były wypady nad jeziorka itp. no i jak nie było o czym gadac to zaczynał nawijac o złamaniach, skręceniach, urazach.
No i w sumie to nie było jakieś przynudzanie. A z lekcji biologi to najbardziej lubiłam lekcje z panem Mietkiem (jest to nasz szkielet) .
W sumie to nie mam pojęcia dlaczego mnie naszło na ortopedię ale zauważyłam że ogólnie jakoś tak jest że jak przychodzą tematy złamań i ogólnie kości, cały ten szkielecik, to nie są dla mnie nudy i ogólnie to jeden z najlepszych działów biologii jak dla mnie. A to ze jest mało kobiet na ortopedii i doszły mnie plotki że tak powinno byc, a ja lubię przełamywac stereotypy i dążyc do celów, to pomyślałam, że warto spróbowac.
Kacperek pisze: P.S W Lo myśleć już o specjalizacji to GRUBA przesada, chociaż gruba nie oddaje tego tak jak powinna.
Ja nie myślałam o specjalizacji tak serio poważnie bo kobieta zmienną bywa jak to mówią, i skąd mam miec pewnośc że za rok nie będę chciała byc dajmy na to ze chirurgiem. A jak już pisałam tematy kości i urazów są mi bliskie nie tyle z książek co z własnego doświadczenia. A jak się czymś ktoś interesuje to czemu nie warto pogłębiac wiedzy? A tak propo ja nawet nie ma pewności czy się na medycynę dostanę, bo każdy wie że można miec gorszy dziec, może powinąc się noga na maturze więc, nie macie się o co bac, może i nie będę nikomu kości sklładac )
Korczaszko pisze:Film motywator. Fajnie, że nakręcił go Amerykanin. Teraz niech jedzie do Somalii i powie dzieciom, że wystarczy chcieć i pracować to się osiągnie sukces, bo nic innego się nie liczy ^^
Korczaszko jakieś wątpliwości co do słów którwe padły w tym filmie? One nie są skierowane do ludzi żyjących w somalii, ale do nas ludzi którzy mają możliwości na wyciągnięcie ręki, a jednak nie chce im się tej ręki wyciągnąc. Właśnie taka postawa skazuje na to co jest, bo większośc myśli żeby iśc do technikum albo zawodówki i do pracy. Nikt nie ma pasji w tym co robi, a uwierz że nawet pani z warzywniaka powinna z pasją sprzedawac jajka czy mleko . Wiem , że to brzmi śmiesznie, ale taka prawda, nikt nie mysli o tym aby sięgnośc wyżej. A uwierz że 2/3 polaków naprawdę nie realizuje się w takim stopniu na jakim poziomie mają inteligencję. I nie chodzi mi tutaj o pracę ale o np. studia.
Tak się rozpisałam że tego i tak chyba nie przeczyta
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Post autor: avis »

Kobiety radza sobie znosnie a nie dobrze (podobnie jak w paru innych specjalizacjach niemal nie uswiadczysz nowych, rewolucyjnych pomyslow wprowadzanych przez kobiety, nie uswiadczysz kobiet kierujacych czy chocby bedacych czescia najlepszych zespolow i tak dalej)
Wiesz dlaczego ? Bo od panów się zbyt dużo nie wymaga i maja czas na wymyślanie rewolucyjnych pomysłów i brania udziału w super projektach.
radza sobie w waskich fragmentach a nie w calej szerokiej specjalizacji
Co w tym złego? I tak się ktoś musi tym zajmować a przecież mężczyźni składaniem kolan nie będą się parać bo to nie prestiżowe zajęcie jest a prawda jest taka że sporo na tym można zarobić.
Sama mam kolano do poprawy termin na nfz rok 2015 więc prywatny zabieg się kłania taki os. jak ja jest mnóstwo.

przyklad pani z filmu dokumentalnego z USA nie zrobi na mnie wrazenia. Jesli juz to pokaze jak wielkim ewenementem (zeby nie uzywac pejoratywnego okreslenia anomalia, choc przeszlo mi ono przez mysl) sa takie przypadki, jezeli doczekuja sie az filmow dokumentalnych na swoj temat - nawet tam. (to tak pol-zartem, ale jednak)
Myślę że na nikim nie zrobiłby wrażenia, filmów dokumentalnych o pracy lekarzy jest w pizdu i jeszcze trochę, ten akurat był o kobietach w chirurgii.
Chociaz musze przyznac, ze chetnie bym zobaczyl dziewczyne skladajaca mnie - takiego wlasnie faceta z wzrostem +2SD i stosowna do tego masa. Moze jednak kiedys sie skusze. Tylko najpierw musze znalezc taka, ktora to robi - a moze byc o to bardzo trudno.
Rozumiem że chodzi Ci o siłę fizyczną ale weź pod uwagę że nie każdy facet ma 1.8 m i 90 kg
Znam facetów kruszynki i kobiety helgi, można powiedzieć zatem że na orto powinien się wybrać osobnik o dobrze rozwiniętym układzie kostno -mięśniowym i w miarę ogarnięty by te kości w całość poskładać a nie tylko facet.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Post autor: Medycyna Lwów »

kolejna dyskusja bez sensu z ludźmi, którzy nie mają nic mądrego do powiedzenia.

Chcesz iść na ortopedię to idź, nie zgodzę się że kobiety się nie nadają, ale jak na SORze siedziałem z rezydentką to złamania nastawiałem ja wg jej instrukcji, bo ona nie miała na tyle siły. Ale to nie problem, bo operowała więcej i lepiej niż koledzy rezydenci, a jak był problem siłowy to od tego miała drugiego operatora - faceta.

Poza tym ortopedia jest mega nudna i mało medyczna - to dla tych co się nią podniecają nic o niej nie wiedząc niech sobie to wezmą pod uwagę, albo i nie bo mówienie o spec. przed studiami czy na ich wczesnej fazie jest równie bez sensu jak ta dyskusja.
manka10
Posty: 13
Rejestracja: 3 sty 2014, o 08:28

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Post autor: manka10 »

Kaamil pisze:to dla tych co się nią podniecają nic o niej nie wiedząc
Jak byś uważniej poczytał to byś się dowiedizał że stycznośc z ortop. miałam i mniej więcej wiem jak wygląda ich praca. Więc na przyszłośc radze uważnie czytacwcześniejsze posty.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Post autor: Medycyna Lwów »

czytałem niestety, taką samą styczność ja miałem z lotnictwem. latałem parę razy samolotem.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące medycyny!!!!

Post autor: randomlogin »

Kaamil pisze:operowała więcej i lepiej niż koledzy rezydenci, a jak był problem siłowy to od tego miała drugiego operatora - faceta.
A jak, nie daj panie, w takiej sytuacji to ona bedzie juz specjalista, i trafi sie jej rezydentka, tez kobieta? To nie jest czysto hipotetyczna sytuacja przeciez - a wyobrazenie jej sobie rozbawilo mnie na dobry poczatek dnia.

A calej reszty za duzo sie zrobilo zeby odpowiadac po kolei.


EDIT:
Kaamil pisze:czytałem niestety, taką samą styczność ja miałem z lotnictwem. latałem parę razy samolotem.
Jak zapewne wiesz z przykladu z gory jak bedziesz mial karte frequent flyer to zostaniesz ekspertem w dziedzinie lotnictwa, moze cie jakas komisja zatrudni, wiec jest o co walczyc!
Ostatnio zmieniony 5 sty 2014, o 11:29 przez randomlogin, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości