Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i zadaj

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: paatixx3 »

Jakie konsekwencje mogą wynikać z utrzymującego się zbyt wysokiego hormonu juwenilnego u owadów?
- Może spowodować to wydłużenie stadium larwalnego owada.

1. Wymień trzy cechy budowy szkieletu ptaków, będące przystosowaniem do lotu oraz określ, jakie znaczenie adaptacyjne ma każda z wymienionych cech.
2. Podaj dwie różnice budowy jaszczurek i krokodyli związanych ze środowiskiem ich życia.
3. Określ znaczenie pobranej krwi ssaka dla samicy komara.
chemistry123
Posty: 94
Rejestracja: 11 maja 2012, o 18:23

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: chemistry123 »

Jakie konsekwencje mogą wynikać z utrzymującego się zbyt wysokiego hormonu juwenilnego u owadów?

Nie dojdzie do przepoczwarzenia. Będą następować kolejne linienia tylko.


1. Wymień trzy cechy budowy szkieletu ptaków, będące przystosowaniem do lotu oraz określ, jakie znaczenie adaptacyjne ma każda z wymienionych cech.
2. Podaj dwie różnice budowy jaszczurek i krokodyli związanych ze środowiskiem ich życia.
3. Określ znaczenie pobranej krwi ssaka dla samicy komara.

1.
kości pneumatyczne zmiejszenie ciezaru aktywny lot
KOSĆ skokowa prawidłowe wybicie do lotu
konczyny przednie przekształcone w skrzydła powierzchnia lotna do latania

2.TEGO NIE WIEM tzn, krokodyl np. ma przeponę i całkowita przegrodę serca ale nie wiem jak sie osniesc do tego Chyba,że ta przegroda zapewni krokodylowi stałocieplność? niby jest ona od ptaków hmm.Przec co będzie mógł zyć również w srodowiskach trochę zimniejszych nisz jaszczurki, jego temperatura nie będzie uzalezniona od otoczenia To tylko takie przypuszczenia . pROSZĘ MNIE USWIADOMIC JAK SIĘ TO MA. Przepona umożliwi sprawną wymianę gazową na zasadzie jej skurczu i rozkurczu, czy ma on mięsnie międżebrowe to sczerze nie mam zielonego pojęcia, no ale na pewno ta przepona umożliwi mu to,że sprawienj będzie zachodzić wymiana gazowa co będzie miało odniesienie w metabolizmie? ? Hmm tylko jak się to ma terz do srodowiska. Musiałbym trochę dłuzej pomysleć.
3.Krew bogata w składniki odżywcze umożliwi rozwój jaj samicy komara.

Moje pytania. 1.Struś,emu, kiwi nie maja zdolności do lotu, napisz jaka częsć szkieletu osiowego im to uniemożliwia. Uzasadnij swoją odpowiedz.
2.Przedstaw po jednym przystosowaniu anatomicznym,morfologicznym,fizjologicznym owadów do lotu. Napisz czym jest homologia i wykaż,ze skrzydła ptaka sa homologiczne do skrzydeł owada. wYMIEN WSZYSTKI INNE HOMOLOGIE JAKIE ZNASZ.
3.Wymień częsći zołądka roslinozernych ssaków i napisz znaczenia kazdgo elementu.
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: paatixx3 »

2. Podaj dwie różnice budowy jaszczurek i krokodyli związanych ze środowiskiem ich życia. - już podaje odpowiedź - jest ona dużo prostsza:)
-Krokodyle posiadają błonę pławną, która ułatwia im pływanie w środowisku wodny, a jaszczurki jej nie posiadają, ponieważ żyją na lądzie.
-Jaszczurki żyją na lądzie i muszą prowadzić oszczędną gospodarkę wodną dlatego wydalają kwas moczowy, a krokodyle nie muszą oszczędzać wody dlatego wydzielają amoniak i mocznik.
Troszkę źle sformułowałam pytanie bo druga różnica nie odnosiła się do budowy, sorki
Krokodyl raczej nie jest stałocieplny, jak to gady, a z przeponą też nie widzę odniesienia do środowiska życia
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: chemik1212 »

chemistry123 pisze: 2.TEGO NIE WIEM tzn, krokodyl np. ma przeponę i całkowita przegrodę serca ale nie wiem jak sie osniesc do tego Chyba,że ta przegroda zapewni krokodylowi stałocieplność? niby jest ona od ptaków hmm.Przec co będzie mógł zyć również w srodowiskach trochę zimniejszych nisz jaszczurki, jego temperatura nie będzie uzalezniona od otoczenia To tylko takie przypuszczenia . pROSZĘ MNIE USWIADOMIC JAK SIĘ TO MA. Przepona umożliwi sprawną wymianę gazową na zasadzie jej skurczu i rozkurczu, czy ma on mięsnie międżebrowe to sczerze nie mam zielonego pojęcia, no ale na pewno ta przepona umożliwi mu to,że sprawienj będzie zachodzić.
U krokodyla i tak dochodzi do mieszania się krwi natlenowanej i odtlenowanej. On nie ma przepony i nawet nie można tego słowa użyć. Krokodyl ma tłocznię wątrobową ( ona nawet nie jest homologiczna z przeponą). Brak stałocieplności. Można dodać to że zatrzymuje mocznik i staje się izotoniczny z wodą ze środowiska.Oczy wystawione ponad łeb do widzenia będąc znużonym, i chyba najważniejsze to pojawienie się wtórnego podniebienia- oddychanie pod wodą przez nozdrza a w gębie może mieć pełno wody
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: paatixx3 »

chemik1212 pisze:
chemistry123 pisze: 2.TEGO NIE WIEM tzn, krokodyl np. ma przeponę i całkowita przegrodę serca ale nie wiem jak sie osniesc do tego Chyba,że ta przegroda zapewni krokodylowi stałocieplność? niby jest ona od ptaków hmm.Przec co będzie mógł zyć również w srodowiskach trochę zimniejszych nisz jaszczurki, jego temperatura nie będzie uzalezniona od otoczenia To tylko takie przypuszczenia . pROSZĘ MNIE USWIADOMIC JAK SIĘ TO MA. Przepona umożliwi sprawną wymianę gazową na zasadzie jej skurczu i rozkurczu, czy ma on mięsnie międżebrowe to sczerze nie mam zielonego pojęcia, no ale na pewno ta przepona umożliwi mu to,że sprawienj będzie zachodzić.
U krokodyla i tak dochodzi do mieszania się krwi natlenowanej i odtlenowanej. On nie ma przepony i nawet nie można tego słowa użyć. Krokodyl ma tłocznię wątrobową ( ona nawet nie jest homologiczna z przeponą). Brak stałocieplności. Można dodać to że zatrzymuje mocznik i staje się izotoniczny z wodą ze środowiska.Oczy wystawione ponad łeb do widzenia będąc znużonym, i chyba najważniejsze to pojawienie się wtórnego podniebienia- oddychanie pod wodą przez nozdrza a w gębie może mieć pełno wody
Nie wiem czy można powiedzieć, że krokodyl oddycha pod wodą? Wydaje mi się, że nie .
Awatar użytkownika
fluoksetyna
Posty: 212
Rejestracja: 14 sty 2014, o 23:05

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: fluoksetyna »

Podaj dwie różnice budowy jaszczurek i krokodyli związanych ze środowiskiem ich życia.
U krokodyli ze względu na wodny tryb życia w celu usprawnienia wymiany gazowej występuje pełna przegroda międzykomorowa oraz otwór między aortą lewą i prawą umożliwiający wyłączenie krwiobiegu płucnego podczas nurkowania. U jaszczurek ze względy na naziemny tryb życia występuję niepełna przegroda międzykomorowa.

Struś,emu, kiwi nie maja zdolności do lotu, napisz jaka cześć szkieletu osiowego im to uniemożliwia. Uzasadnij swoją odpowiedz.
Struś, emu i kiwi nie posiadają grzebienia na mostku czyli miejsca przyczepu mięśni koniecznych do poruszania skrzydłami stąd ich niezdolność do lotu.

Przedstaw po jednym przystosowaniu anatomicznym,morfologicznym,fizjologicznym owadów do lotu.Napisz czym jest homologia i wykaż,ze skrzydła ptaka sa homologiczne do skrzydeł owada. wYMIEN WSZYSTKI INNE HOMOLOGIE JAKIE ZNASZ.
Przystosowanie anatomiczne: obecność skrzydeł
Przystosowanie morfologiczne: obecność prostowników i zginaczy umożliwiających poruszanie skrzydłami
Przystosowanie fizjologiczne: obecność w skrzydłach licznych żyłek usztywniających ich powierzchnię

Skrzydło ptaka i skrzydło owada są narządami analogicznymi, ponieważ upodobniły się do siebie poprzez pełnienie takiej samej funkcji ale mają różne pochodzenie embrionalne i różny plan budowy.
Przykładami narządów analogicznych są :
1. oko ryby i oko głowonoga (np. ośmiornicy)
2. odnóża owada i kończyny kręgowców
3. skrzydło owada i skrzydło ptaka
4. skrzela ryb i skrzela skorupiaków
5, cierń tarniny i kolec róży

Wymień częsći zołądka roslinozernych ssaków i napisz znaczenia kazdgo elementu.
żwacz- trawienie symbiotyczne pokarmu przez bakterie i orzęski
czepiec
księgi
trawieniec- zachodzi tutaj właściwe trawienie
Nie znam funkcji tych dwóch i nie znalazłam nawet na wiki.

1. Podaj 2 cechy przystosowawcze ptaków do życia w środowisku wodnym i 2 cechy do odżywiania się pokarmem roślinnym
2. Na czym polega zjawisko neotenii? Podając jaki hormon zwierzęcy można wywołać przeobrażenie? Podaj przykład organizmu, u którego występuje neotenia.
3. Wyjaśnij znaczenie terminu : ryby katadromiczne.
chemistry123
Posty: 94
Rejestracja: 11 maja 2012, o 18:23

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: chemistry123 »

paatixx3 pisze:
chemik1212 pisze:
chemistry123 pisze: 2.TEGO NIE WIEM tzn, krokodyl np. ma przeponę i całkowita przegrodę serca ale nie wiem jak sie osniesc do tego Chyba,że ta przegroda zapewni krokodylowi stałocieplność? niby jest ona od ptaków hmm.Przec co będzie mógł zyć również w srodowiskach trochę zimniejszych nisz jaszczurki, jego temperatura nie będzie uzalezniona od otoczenia To tylko takie przypuszczenia . pROSZĘ MNIE USWIADOMIC JAK SIĘ TO MA. Przepona umożliwi sprawną wymianę gazową na zasadzie jej skurczu i rozkurczu, czy ma on mięsnie międżebrowe to sczerze nie mam zielonego pojęcia, no ale na pewno ta przepona umożliwi mu to,że sprawienj będzie zachodzić.
U krokodyla i tak dochodzi do mieszania się krwi natlenowanej i odtlenowanej. On nie ma przepony i nawet nie można tego słowa użyć. Krokodyl ma tłocznię wątrobową ( ona nawet nie jest homologiczna z przeponą). Brak stałocieplności. Można dodać to że zatrzymuje mocznik i staje się izotoniczny z wodą ze środowiska.Oczy wystawione ponad łeb do widzenia będąc znużonym, i chyba najważniejsze to pojawienie się wtórnego podniebienia- oddychanie pod wodą przez nozdrza a w gębie może mieć pełno wody
Nie wiem czy można powiedzieć, że krokodyl oddycha pod wodą? Wydaje mi się, że nie .

na 100 albo nawet 200% nie można tak powiedzieć tylko użyc określenia wymiana gazowa bo na maturze od razu 0 pkt.
chemistry123
Posty: 94
Rejestracja: 11 maja 2012, o 18:23

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: chemistry123 »

1. Podaj 2 cechy przystosowawcze ptaków do życia w środowisku wodnym i 2 cechy do odżywiania się pokarmem roślinnym
2. Na czym polega zjawisko neotenii? Podając jaki hormon zwierzęcy można wywołać przeobrażenie? Podaj przykład organizmu, u którego występuje neotenia.
3. Wyjaśnij znaczenie terminu : ryby katadromiczne.


1. gruczoł kuprowy chroniący przed utonięciem, które mogłoby być spowodowane nadmiernym wchłonięciem wody,
Pokarm roślinny- brak zębów, odpowiednio wykształcony dziób ( dokładnie jaki nie mam bladego pojęcia xd )
w konczynie tylnej obecność błon pławnych umożliwiających pływanie
2.U askolotla. Z tego co pamietam to hormony tarczycy. Neotenia polega na zdolości rozmnazania przy zachowaniu cech larwalnych.
3. To ryby które płyną z rzek do morza na tarło z tego co pamiętam. Przykłądem jest węgorz,.

1. Różnice między wtóroustymi i pierwoustymi i przykłady organizmów.
2. To czego nie lubię blee organogeneza- pochodzenie endo,ekto,mezodermalne. Macie jakiś sposób na to czy tylko wykucie? Wymień tkanki tkanki pochodzenia ekto,mezo i endodermalnego.
3.Wytłumacz jaka jest zasada dotycząca metabolizmu u osobników o względnie większej powierchni ciała oraz określ zależność między względną utratą ciepła przez powierzchnię ciała ssaków a stosunkiem powierzchni do objętośći.
Awatar użytkownika
ada-czekolada
Posty: 15
Rejestracja: 17 cze 2013, o 16:49

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: ada-czekolada »

1. Pierwouste - pragęba przekształca się w otwór gębowy: płazińce, nicieni, mięczakibezkręgowce.

Wtórouste - pragęba przekształca się w odbyt bądź zarasta, otwór gębowy usytuowany przeważnie naprzeciw pragęby. Ryby, płazy, człowiek

2. EKTO - narządy zmysłów, nabłonki wyścielające przednią i końcową część układu pokarmowego, wytwory naskórka, uklad nerwowy

ENDO - nablonek srodkowej czesci pokarmowego, gruczoly trawienne, nablonek ukladu oddechowego - pęcherzyki plucne

MEZO - uklad: krwionosny, rozrodczy, miesniowy.

3. Wraz ze wzrostem powierzchni względnej - wzrost powierzchni co do objetosci, organizm wykazuje wieksza utrate cieplaregula Bergmanna. dotyczy to takze m.in. wystajacych czesci ciala, np. uszu (regula Allena). Większa pow. ciaławięcej traconego cieplakoniecznosc wytworzenia wiekszej ilosci energii, stąd bardziej intensywny metabolizm. Wyczerpująco i w miare zrozumiale?
Awatar użytkownika
ada-czekolada
Posty: 15
Rejestracja: 17 cze 2013, o 16:49

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: ada-czekolada »

1. Dlaczego w pomieszczeniu, w którym zepsuł się piecyk gazowy (wydziela się tlenek węgla II) człowiek umiera po kilku minutach, zaś mucha lata bezkarnie?

2. Czy metageneza jest źródłem zmienności genetycznej dla potomnych? u kogo występuje?

3. Jakie hormony regulują metamorfozę u płazów, a jakie np. u gąsienicy?

+ proponuję utworzenie mini grupy, np. na facebooku lub skypie, zeby kazdy mogł kazdego mobilizowac!
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: paatixx3 »

1. Tlenek węgla(II) dwa blokuje aktywność hemoglobiny, która jest barwnikiem oddechowym tranpostującym tlen. U człowieka występuje właśnie ten barwnik dlatego czad jest dla niego trujący. U muchy występują inne barwniki oddechowe, na które tlenek węgla(II) tak nie wpływa.
2. Metageneza to przemiana pokoleń u zwierząt polegająca na występowaniu po sobie na przemian pokolenia rozmnażającego się płciowo i bezpłciowo. Jest ona źródłem zmienności genetycznej dla potomnych, ponieważ w wyniku rozmnażania płciowego występuje połączenie materiału genetycznego dwóch różnych osobników co prowadzi do powstania nowych cech u potomnych. Metageneza występuje u parzydełkowców.
3. Nie mam pojęcia

1. Wymień 2 cechy wspólne dla wszystkich stawonogów
2. Wymień cechy wspólne dla szkarłupni i strunowców.
3. Jakie hormony regulują metamorfozę u płazów, a jakie np. u gąsienicy?
Awatar użytkownika
ada-czekolada
Posty: 15
Rejestracja: 17 cze 2013, o 16:49

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: ada-czekolada »

Niestety, co do metagenezy błąd. Następują po sobie stadia 2n, nie dochodzi do rekombinacji mat genet.
3: owady ekdyzon, płazy tyroksyna

1.wyst. ruchomych połączeń kości - stawów
występowanie chitynowego oskórka
2. yyyy heterotrofia, tkankowa budowa ciała, zwierzęta wtórouste
Awatar użytkownika
ada-czekolada
Posty: 15
Rejestracja: 17 cze 2013, o 16:49

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: ada-czekolada »

+ u muchy tlen transportowany jest do wszystkich kom. ciała poprzez rozgałęzienia tchawek - tracheole
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości