Łączenie się pęcherzyków cytoplazmatycznych z odpowiednimi przedziałami docelowych komórek zależy od białej v-SNARE

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
czytowazne
Posty: 266
Rejestracja: 10 lip 2012, o 20:20

Łączenie się pęcherzyków cytoplazmatycznych z odpowiednimi przedziałami docelowych komórek zależy od białej v-SNARE

Post autor: czytowazne »

Przygotowując się do kolokwium z histologii, natknęłam się na pewne pytanie. Nie jestem pewna odpowiedzi, więc proszę o pomoc. Oto pytanie:
Łączenie się pęcherzyków cytoplazmatycznych z odpowiednimi przedziałami docelowych komórek zależy od białej v-SNARE
, ponieważ białka te rozpoznają receptory w błonach przedziałów docelowych. Określić czy to zdanie
W obu członach jest prawdziwe, a człony pozostają w związku przyczyną-skutek
- jest prawdziwe bez związku przyczyna skutek
Tylko pierwszy człon prawdziwy
Tylko drugi człon prawdziwy
Żaden człon nie jest prawdziwy

Kolejne zadanie: w macierzy mitochondrium nie występują cząsteczki tRNA, bo translacja genów mitochondrialnego DNA odbywa się na rybosomach cytoplazmatycznyc. Kombinacja odpowiedzi jak wyżej.

Z góry dziękuję za pomoc
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: pytania

Post autor: AnnaWP »

Pierwsze zdanie - jedyne co mi nie pasuje to określenie receptor. Nie spotkałam się z takim określeniem w odniesieniu do v-SNARE, odpowiadają im t-SNARE. Receptor działa jako przenośnik sygnału, a t-SNARE tego nie robią, umożliwiają jedynie lokowanie pęcherzyka.
Więc druga część zdania mi nie leży, ale nie wiem czy nie weszłam za głęboko, sama oceń.
Drugie proste - oba człony nieprawdziwe - sama powinnaś to wiedzieć, to banalne.
Wszystkie tRNA i rRNA mitochondrium ulega transkrypcji na terenie macierzy. W przypadku białek trochę trudniej, bo jedynie 13 białek ludzkich mitochondriów ulega ekspresji w mitochondriach, ale większość (rzeczywiście) w jądrze i cytozolu odpowiednio.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości