pytanie o bład kardynalny

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
ymk

Re: pytanie o bład kardynalny

Post autor: ymk »

A czy pyszne to to samo co wyśmienite, czy może wyśmienite jest pyszniejsze? abstrakcja
z niczego nie miałem większej polewki w liceum niż jak ktos rzucił hasło błąd kardynalny". Nie wiem, kojarzy mi się z jakimś prawem kanonicznym.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: pytanie o bład kardynalny

Post autor: randomlogin »

gej, zaproponuj cioci zatrudnienie sie w PWN, bo tam sie wyraznie nie znaja i wydaja SJP z bledami:

Kod: Zaznacz cały

sjp.pwn.pl/slownik/2469668/

Kod: Zaznacz cały

sjp.pwn.pl/slownik/2518591/
ymk

Re: pytanie o bład kardynalny

Post autor: ymk »

evidence not evident enough jeśli pytał nie o przymiotnik a wyrażenie
czy ktoś słyszał o błędzie kardynalnym w kontekscie innym niż matura z polskiego?
Jannx
Posty: 368
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:15

Re: pytanie o bład kardynalny

Post autor: Jannx »

może błąd kardynała

a tak serio. Chyba kiedyś zdarzyło mi się na lekcji usłyszeć. A że liceum raczej humanistyczne to często się słyszy zbyt górnolotne słowa
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: pytanie o bład kardynalny

Post autor: randomlogin »

No ale to dopytalem czy chodzi o mature z polskiego, czy o znaczenie slow. Co robi z tym jakas komisja to jest jej sprawa, ale w jezyku polskim blad kardynalny to nie to samo co blad rzeczowy, nawet jako wyrazenia. Tak samo kardynalny blad rzeczowy nie jest pleonazmem.

I tak, slyszalem, od wielu profesorow pomstujacych na to, ze studenci popelniaja na egzaminach kardynalne bledy. To jest normalne slowo przeciez, zwyczajny przymiotnik normalnie laczacy sie z rzeczownikami, nie zmieniajac przy tym swojego znaczenia. Po prostu brzmi ladniej, niz uznanie, ze praca zostanie zdyskwalfikowana, jesli uczen pierdolnie totalna glupote, wiec CKE woli to nazywac w ten sposob.
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Re: pytanie o bład kardynalny

Post autor: gej »

radnomlogin, sjp się nie myli, ale Twoja zbytnia pewność zawodzi, bo udowadnianie że moja ciocia znalazła się nie na tym miejscu co powinna jest nie śmieszne, nie smutne, ale smętne
vae victis
ymk

Re: pytanie o bład kardynalny

Post autor: ymk »

randomlogin pisze:No ale to dopytalem czy chodzi o mature z polskiego, czy o znaczenie slow. Co robi z tym jakas komisja to jest jej sprawa, ale w jezyku polskim blad kardynalny to nie to samo co blad rzeczowy, nawet jako wyrazenia. Tak samo kardynalny blad rzeczowy nie jest pleonazmem.

I tak, slyszalem, od wielu profesorow pomstujacych na to, ze studenci popelniaja na egzaminach kardynalne bledy. To jest normalne slowo przeciez, zwyczajny przymiotnik normalnie laczacy sie z rzeczownikami, nie zmieniajac przy tym swojego znaczenia. Po prostu brzmi ladniej, niz uznanie, ze praca zostanie zdyskwalfikowana, jesli uczen pierdolnie totalna glupote, wiec CKE woli to nazywac w ten sposob.
spoko, to mnie przekonuje, myślałem, że to cke wymyśliła to unheard of pojęcie i to im chciałem dać prawo do definicji.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: pytanie o bład kardynalny

Post autor: randomlogin »

gej, Moja pewnosc siebie? To ty uznales, ze dyskusje konczy to, ze zapytales ciocie.
I nie sugerowalem, ze twoja ciocia znalazla sie nie tam gdzie powinna - co najwyzej, ze wyraznie powinna znalezc sie gdzies jeszcze dodatkowo. I mysle, ze ironia byla tu dosc czytelna?
Awatar użytkownika
Edenista
Posty: 270
Rejestracja: 22 sty 2013, o 20:07

Re: pytanie o bład kardynalny

Post autor: Edenista »

gej pisze:o znaczenie słów
zadzwoniłem do ciotki, wykłada na UW, potwierdza moją wersję
basta!
Geju twoja ciotka chyba uczy w moim liceum,bo mamy taką samą babke co nie rozróżnia błędu rzeczowego i kardynalnego.Nie dziwota ze dopca miałem na koniec
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Re: pytanie o bład kardynalny

Post autor: gej »

Edenisto, to świadczy o jakości Twojej wiedzy, a raczej nie-wiedzy. Całuski!
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: pytanie o bład kardynalny

Post autor: Padre Morf »

Edenisto, to świadczy o jakości Twojej wiedzy, a raczej nie-wiedzy.
albo o mierności nauczyciela - niestety. Z drugiej strony dzisiaj to nic dziwnego
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości