Pytanie o karczowanie

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
ma³go¶ka

Pytanie o karczowanie

Post autor: ma³go¶ka »

witam,
ja tutaj pierwszy raz w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie,
moŻe banalne
dlaczego karczowane są krzewy i niska roślinnośc w lasach , między drzewami :?:

nie dziekuję z góry,
z uprzejmościami poczekam :)


-
miło tutaj u Was -)
Tom
Posty: 64
Rejestracja: 1 lip 2007, o 15:39

Re: pytanie o karczowanie

Post autor: Tom »

Może to być podyktowane tym że w niskich partiach lasu (runo leśne i podszyt) gromadzą się owady które atakują drzewa w różnym celu np: pożywienie. Nie znam racjonalnego wytłumaczenia na to zagadnienie ani nie przychodzi mi do głowy jaki to może być owad
ma³go¶ka

Re: pytanie o karczowanie

Post autor: ma³go¶ka »

dziękuję, to ma sens,
a gdzie mogę to sprawdzic dokładnie,
moŻe jakis pomysł ? :)
Tom
Posty: 64
Rejestracja: 1 lip 2007, o 15:39

Re: pytanie o karczowanie

Post autor: Tom »

Trzeba penetrować ale nie w necie tylko w książkach. Ja poszukam czegoś u siebie. tak naprawdę pierwszy raz siuę z tym spotkałem ale poszukam.
ma³go¶ka

Re: pytanie o karczowanie

Post autor: ma³go¶ka »

problem w tym, Że ja ksiąŻek na ten temat nie posiadam,
jestem z innej branŻy -)
zainteresowało mnie to, bo w taki sposób został posprzątany las w moim sąsiedztwie,
liczyłam na szybką odpowiedź, bo z natury jestem niecierpliwa :)

pozdrawiam
Tom
Posty: 64
Rejestracja: 1 lip 2007, o 15:39

Re: pytanie o karczowanie

Post autor: Tom »

Ja studiuję ochronę środowiska i tego jeszcze nie mieliśmy ale teraz na 2 rok obrałem kierunek: ochrona przyrody i zasobów leśnych. Po takich wykładach na pewno będzie powiedziane na ten temat. A w jakim rejonie jest ta wycinka?
ma³go¶ka

Re: pytanie o karczowanie

Post autor: ma³go¶ka »

śląskie, częstochowa dokładniej
Tom
Posty: 64
Rejestracja: 1 lip 2007, o 15:39

Re: pytanie o karczowanie

Post autor: Tom »

A to nie. Największe zagrożenie lasów Polski przez owady jest w części zachodniej

[ Dodano: Pią Sie 10, 2007 23:38 ]
Poniżej podaję przykład popierający (nie w pełni) moją teorii:
Jeśli jeden osobnik szkodnika sosny w celu zrealizowania pełnego cyklu rozwojowego musi zjeść 200 igieł sosny, a na danym stanowisku rośnie 300 drzew, na których znajduje się po 100000 igieł, to zasób pokarmowy wynosi 30 000 000 igieł i stwarza to możliwość rozwoju 150000 owadów. Całkowite wykorzystanie tych zasobów w danym roku powoduje uszkodzenie drzew, które nie będą w stanie w następnym roku odtworzyć zasobów. Taka sytuacja zmniejsza możliwość występowania populacji szkodnika.

Źródło: Banaszak J., Wiśniewski H., 2005: Podstawy ekologii. Wyd. Adam Marszałek, Toruń
ziza
Posty: 9
Rejestracja: 11 sie 2007, o 18:08

Re: pytanie o karczowanie

Post autor: ziza »

wydaje mi sie ze to karczowanie krzewów zamiast wysokich drzew moze miec tez cos wspolnego z manipulowaniem dostepem swiatla do najnizszych warstw. jesli przykladowo wytniemy wysokie drzewa wzrosnie penetracja przez promienie sloneczne (relatywnie bardziej niz w przypadku wyciecia krzewów) co poskutkuje wysuszeniem runa lesnego i zanikiem charakterystycznej biocenozy.
Tom
Posty: 64
Rejestracja: 1 lip 2007, o 15:39

Re: pytanie o karczowanie

Post autor: Tom »

ziza pisze:zanikiem charakterystycznej biocenozy.
Ale właśnie jest pytanie jaka populacja zamieszkuję ten habitat?
ziza
Posty: 9
Rejestracja: 11 sie 2007, o 18:08

Re: pytanie o karczowanie

Post autor: ziza »

a moze jesli to byloporzadkowanie lasu w sasiedztwie to chodzilo o to ze nie dostali pozwolenia na wycinke starszych drzew i wycinali tylko krzewy.
Tom
Posty: 64
Rejestracja: 1 lip 2007, o 15:39

Re: pytanie o karczowanie

Post autor: Tom »

Jeszcze mi się przypomniało, że (runo leśne i podszyt) może być chore i temu służy wycinaka
ma³go¶ka

Re: pytanie o karczowanie

Post autor: ma³go¶ka »

ziza pisze:a moze jesli to byloporzadkowanie lasu w sasiedztwie to chodzilo o to ze nie dostali pozwolenia na wycinke starszych drzew i wycinali tylko krzewy.
na pewno nie chodziło tu o pozwolenie na wycinkę, bo moje sąsiedztwo to wielki las :)
wątpię, Żeby chcieli sie go pozbyć
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości