pytanie z fizjologii człowieka

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Pstysia
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2007, o 16:45

pytanie z fizjologii człowieka

Post autor: Pstysia »

Dlaczego po uciśnięciu paznokciem palca następuje jego zblednięcie? Proszę o uzasadnienie
arek(z)
Posty: 136
Rejestracja: 30 lis 2006, o 16:07

Re: pytanie z fizjologii człowieka

Post autor: arek(z) »

Wydaje mi się, że to nie paznokieć blednie, lecz ciało znajdujące sie pod nim. Po prostu przy uciśnięciu odpływa krew z naczyń krwionośnych i ciało pod paznokciem traci lekko różową barwę.
Jeśli sie mylę, proszę kogoś mądrego by mnie poprawił
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: pytanie z fizjologii człowieka

Post autor: tin »

Nie mylisz się. Poprostu krew z naczyń krwionośnych pod paznokciem odpływa(a raczej nie dopływa).
W ten sposób sprawdza się czy opatrunek nie jest zbyt mocno założony. Jesli palec nie bletnie to znaczy że ucisk na naczynia jest zbyt duży i trzeba poluzowac opatrunek.
Pstysia
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2007, o 16:45

Re: pytanie z fizjologii człowieka

Post autor: Pstysia »

zgadza się, chodziło mi o zblednięcie palca a nie paznokcia Dziękuję za odpowiedź ale wgłębiając się w fizjologię: ma to jakiś związek z serotoniną?
biolog84
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2007, o 22:43

Re: pytanie z fizjologii człowieka

Post autor: biolog84 »

Nie ma to żadnego związku z serotoniną. Serotonina jest pół-produktem na drodze syntezy melatoniny. Powstaje ona gdy na serotoninę podziałamy enzymam N-acetylotransferazą serotoninową.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości