PZO Biolar vs ?

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
loko21
Posty: 15
Rejestracja: 1 maja 2012, o 23:44

PZO Biolar vs ?

Post autor: loko21 »

Witam wszystkich, to mój 1 post na tym forum

Trochę poczytałem na temat mikroskopów, ale jednak mam kilka pytań. Z góry chcę przeprosić, jak będą głupie

1) ile bym musiał orientacyjnie zapłacić za taki sprzęt
gdyby to nie był Biolar, tylko coś nowego? Nie chodzi o to, że Biolar jest zły, tylko czy opłaca się kupić coś takiego, czy warto dołożyć do czegoś nowego w podobnej specyfikacji?

2) Poczytałem na ten temat, ale chcę się upewnić: Canon 60D będzie się jakoś dogadywał z tym mikro, prawda?

3) Jestem przyzwyczajony do tych mikro: 16-optek-advanced-bino i jak się ma taki Biolar w stosunku do tego mikroskopu?

Z góry dziękuje za odp.
loko21
Posty: 15
Rejestracja: 1 maja 2012, o 23:44

Re: PZO Biolar vs ?

Post autor: loko21 »

I jeszcze jedno pytanie: co sądzicie o kupowaniu sprzętu z zagranicznych portali, np. ebay? Może ktoś rzucić okiem na tę ofertę:

ebay.com/itm/40X-2000X-Siedentopf-Trinocular-Compound-3W-LED-Microscope-10MP-Digital-Camera-/200750062372

, jakieś opinie?

dzięki
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: PZO Biolar vs ?

Post autor: planapo »

po pierwsze jesli chcesz sie zajac tym na powaznie to odpusc chinczyki, typu optek, delta, bresser bo i tak czeka Cie wymiana optyki chyba ze da sie dogadac np w delcie i kupic np EVO 100 bez obiektywow - to jest warte rozwazenia, spytaj z ciekawosci, ale szczerze mowiac watpie.

1 - uczciwa cena za biolara, czasem mozna kupic za mniej, ale przedzial 750-1100 zl jest niezmienny. nowego NIE OPLACA sie kupowac - dolozysz kase za gorszej jakosci sprzet. biolar to naprawde bardzo dobry sprzet. przy szczesciu w cenie nowego chinczyka mozna upolowac nikona labophota na ebayu, nawet niedawno linkowalem - byl za okolo 2000, jesli doliczyc wszystkie koszty.

ergonomia uzytkowania biolara jest watpliwa i tu ten optek/delta (bo to jest to samo tylko sie nazwa rozni - mikroskop-delta-optical-evolution-100-trino ma jednak mala przewage.

2 - zdecydowanie powinien - kwestia adapterow, canona 50d uzywalo bardzo wiele osob z genialnym skutkiem.

3 - kupowalem duzo na ebayu - dobre wrazenia. decydujac sie na kupowanie uzywanego sprzetu musisz liczyc sie z tym ze bedziesz musial na niektore rzeczy polowac co wymaga czasu, chyba ze dostaniesz kompletny mikroskop za jednym zamachem, co tez takie trudne nie jest, ale cierpliwopsci jednak wymaga. plusy - bardzo dobry sprzet za niska cene, minus - trzeba jednak sie nieco orientowac.
loko21
Posty: 15
Rejestracja: 1 maja 2012, o 23:44

Re: PZO Biolar vs ?

Post autor: loko21 »

Wielkie dzięki za odpowiedzi, bardzo pomocne

Czy wg. Ciebie opłaca się kupić tego Biolara z ogłoszenia?

Ile +/- musiał bym zapłacić za sprzęt w podobnej klasie gdybym nie zdecydował się na Biolara.

Sprzęt służył by głównie do robienia mikrofotek, jednak obiektów o dość małych rozmiarach, rzędu 5-10 um.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: PZO Biolar vs ?

Post autor: planapo »

ja bym bral tego Biolara, zwlaszcza ze sprzedajacy raczej sie zna i sprzet jest serwisowany.
Ile +/- musiał bym zapłacić za sprzęt w podobnej klasie gdybym nie zdecydował się na Biolara.
za nowy chinski (z tych lepszych) mikroskop z takimi mozliwosciami rozbudowy (DF, KF, DIC) to musialbys dac okolo 3000-5000 zl (chinski nie ma DIC, mozliwe sa tylko adaptacje), za nowy z takim potencjalem rozbudowy z firm z wielkiej czworki placisz dziesiatki tysiecy. za uzywany na ebayu roznie, od okazji rzedu 1500-2000 zl do kilku tysiecy.

Biolar ma wiec niesamowicie korzystny stosunek jakosc/cena, zwlaszcza ze dobrze chodzą na nim obiektywy wysokiej klasy - nikony, olympusy czy zeissy.

do robienia fotek przydalaby sie nasadka tri - w przypadku PZO jest niestety ciezka do zdobycia i jak sie trafi to jest dosc droga - byla raz na allegro 1400 zl.
loko21
Posty: 15
Rejestracja: 1 maja 2012, o 23:44

Re: PZO Biolar vs ?

Post autor: loko21 »

Dzięki

A jeśli chodzi o jakość obiektywów w Biolarze (a nie o możliwości rozbudowy) - rozumiem, że za podobną jakość u innych producentów (sprzęt używany) musiał bym zapłacić średnio ok. 700 zł więcej, tak?

ps. widziałem Twoje zdjęcia z pod mikro- mogę zapytać z jakiego sprzętu korzystasz?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: PZO Biolar vs ?

Post autor: planapo »

co do obiektywow PZO to obecnie nie ma dla nich alternatywy cenowo/jakosciowej: chinskie sa znacznie drozsze i wyraznie gorsze od nich. achromaty PZO to niezle obiektywy (na allegro uczciwe rynkowe ceny to 20-50zl), plany sa juz naprawde dobre, ale niestety bardzo rzadko spotykane. warto wiec polowac na podstawowe plany np. nikona, tzw. E Plan ich rozsadna cena na ebayu waha sie w granicach 100-300 zl sztuka. Jak bedziesz na etapie zmieniania obiektywow to daj znac, a poda sie szczegoly, na razie - w przypadku zakupu biolara - achromaty naprawde spokojnie mozna zostawic, a jesli potem wymieniac to zaczac od silnych powiekszen, bo do drobnych rzeczy to potrzebna bedzie dobra setka i 60tka.

obecnie uzywam planow PZO oraz achromatow 40x i 100x PZO, naprawde sa to dobre obiektywy. testowalem tez szereg innych, w tym najwyzszej klasy plan apo nikona wlacznie.

mikroskop Motic B3, z wymieniona optyka na PZO. np. kondensor ma spore znaczenie i PZO byl znacznie lepszy niz chinczyk i wyraznie poprawil jakosc obrazu.
Ostatnio zmieniony 2 maja 2012, o 12:20 przez planapo, łącznie zmieniany 1 raz.
leoo
Posty: 70
Rejestracja: 19 gru 2011, o 09:00

Re: PZO Biolar vs ?

Post autor: leoo »

Ja nie polece bitlaba. mial byc sprzet serwisowany a.
Zakurzony , brudny. Wymagal wiele czyszczenia. Zasilacz generalnie tez nie za dobry, caly czas plywa napiecie. Kontak bardzo kiespski po zakupie. Albo zero odzewu albo po dlugim czasie ( kilku dni ).
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: PZO Biolar vs ?

Post autor: planapo »

a to ciekawe, dzieki za info, ja co prawda u niego duzo nie kupowalem (1 obiektyw), ale wyslalem zapytanie o obiektywy. odpowiedz dostalem, ale jak poprosilem o szczegoly czy zdjecia (bo poszukuje konkretnych obiektywow i serii) to juz zostalo to olane.

poza tym moze to przyzwyczajenie z ebaya gdzie jak ktos pisze, ze serwisowany to tak rzeczywiscie jest.
loko21
Posty: 15
Rejestracja: 1 maja 2012, o 23:44

Re: PZO Biolar vs ?

Post autor: loko21 »

Wielkie dzięki

Biolar w porównianiu do tego: mikroskop-delta-optical-evolution-100-trino-plan jest 2 razy tańszy, ale w tym modelu nie trzeba już wymieniać optyki, bo są już planachromaty, dobrze rozumuje? Czy jakość jest porównywalna z Biolarem?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: PZO Biolar vs ?

Post autor: planapo »

chinskie planachromaty to jak achromaty PZO, nie kupuj ich - jesli sie wstrzymasz jakis czas to za niedlugo przekonasz sie naocznie bo planuje zrobic tu test porownawczy obiektywow chinskich i PZO - obecnie czekam na przesylke. jak chcesz koniecznie delte to bierz ten model, ale z tanimi achromatami (jesli sie da), a potem sobie zmienisz na nikony czy inne bardzo dobre obiektywy. chinskie planachromaty odsprzedasz za max 80-100 zl sztuka NIE OPLACA sie. przynajmniej ja za tyle sprzedalem kiedys swoje. jak kupisz chinskie plany i potem zmienisz to jestem na nie chetny - przydadza sie do testow (:

do tej delty dobrze pasuja akcesoria PZO - Pickul ma to swietnie sprawdzone. czasem wymagaja malych przerobek, ale wszystko dziala bardzo dobrze, a korpus mikroskopu jest wygodniejszy w uzytkowaniu niz biolar.
loko21
Posty: 15
Rejestracja: 1 maja 2012, o 23:44

Re: PZO Biolar vs ?

Post autor: loko21 »

I wszystko jasne:)

Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: PZO Biolar vs ?

Post autor: Pickul »

Jako wywołany do tablicy potwierdzam wypowiedź przedmówcy w całej rozciągłości, od siebie dodam że jeżeli uda Ci się kupić EV 100 bez obiektywów to od razu weź suchy kondensor do ciemnego pola i oświetlacz Kohlera i tyle z Delty, reszta to już rynek wtórny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości