PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: eukariont »

jarud pisze:
3 lut 2022, o 21:51
Przysłona polowa to taka wisienka na torcie. Współczesne obiektywy mają warstwy przeciwodblaskowe, które wystarczają.
Hmm. Przydaje się wg mnie do ograniczania odblasków w dalszych elementach toru, np. nasadce foto.
Pliczekt pisze:
3 lut 2022, o 22:17
Jakby doszła od sprzedawcy informacja o tym filtrze UV w żarówce byłbym wdzięczny za info - a jest na rynku zamiennik tej żarówki z "gwarantowanym" filtrem UV ?
Ciekawe czy ktoś z forum zastanawiał się nad wykorzystaniem fotograficznych filtrów UV? Można pomyśleć np. nad położeniem go na wylocie z podstawy (tam jest miejsce na filtry). Filtry fotograficzne są dostępne w różnych średnicach. Nie każdy filtr ma JEDNAK zakres dobrze lub w pełni odcinający widmo UV, ale na szczęście na stronie

Kod: Zaznacz cały

optyczne.pl/index.php?test=teleskopu&test_tel=5
są pomierzone wykresy widmowe wielu dostępnych filtrów i jak widać część z nich obejmuje spory zakres UV.
Najlepiej oczywiście byłoby mieć dostęp do spektrofotometru i samemu zmierzyć widmo żarówki (a lepiej układu żarówka + filtr), ale to nieosiągalne dla zwykłego człeka ;)...
Pliczekt
Posty: 14
Rejestracja: 7 gru 2021, o 07:15

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: Pliczekt »

Artykuł pomocny, nakreśla kierunek wyboru takiego szkła - nie sprawdzałem ale z konkretnymi modelami opisywanych filtrów może być ciężko bo to artykuł z 2007 r. W poniedziałek dojedzie do mnie lampa zobaczę co i jak i będę kombinował. W ostateczności kupie dobre okulary z filtrem UV :-D
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: jarud »

Kupiłem kilka żarówek Osram 64625 HLX 100W 12V po 6,90 zł o trwałości 50 godz. Dają strumień świetlny 3600 lm. Można kupić trwalsze Osram 64623HLX EVA M28 12V/100W GY6,35, na 2000 godz, ale kosztują ok 20 zł i mają moc 2800 lm.
Z informacji uzyskanej przez sprzedawcę od producenta, "źródło halogenowe 64625, w części szklanej wykonane jest ze szkła kwarcowego i nie posiada filtra UV. Należy liczyć się więc z promieniowaniem UV na minimalnym poziomie. W zał. znajdzie Pani dokładny rozkład promieniowania źródła 64625 ". Nie wiem, czy zał. da się otworzyć.
64625 HLX_e - Spectral distribution
Odkręciłem przednią, plastikową część lampy i najwyraźniej jest tam filtr UV. Na wszelki przypadek kupiłem również okulary z filtrem UV dobrej firmy 3M.
Ponieważ zasilacz pzo nie pozwala uzyskać niższego napięcia niż 9,5V, na końcówkę lampy nałożyłem stary szary filtr lomo o śr. 46 mm. Pasuje doskonale i pozwala zmniejszyć natężenie światła podczas centrowania oświetlenia z obiektywem 5x. Filtry innej marki mogą gorzej pasować, ale jest to dobre rozwiązanie np. do zamocowania filtra polaryzacyjnego.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: Boguslaw »

Jarud,
...Nie wiem, dlaczego mówicie o ławie optycznej. Nazywa się ona "lampa halogenowa" LH i służy za oświetlacz do mikroskopów lusterkowych...
Bardzo dawno temu tak nazwał tą lampę JohnyM i tak się jakoś niefortunnie przyjęło.
Sam kiedyś przeglądałem na necie mnóstwo zdjęć i rysunków różnych ław optycznych i nic podobnego nie mogłem znaleźć, więc odpuściłem.
...W internecie jest zdjęcie kompletnej lampy z zasilaczem, filtrami i instrukcją...
Mogę prosić na namiar na ten materiał, nie mogę namierzyć.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: jarud »

To jest stara oferta na all. z kilkoma zdjęciami: LAMPA HALOGENOWA PZO LH-1 PLUS ZASILACZ ZH100. Pod spodem stara oferta 3 filtrów do lampy. Sprzedawca, niejaki Marchewka, jest czynny na all., więc może mógłby coś o nich powiedzieć.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: PZO - pozostale akcesoria (nasadki,oświetlacze, stoliki itp)

Post autor: Boguslaw »

Jarud, serdecznie dziękuję :-)
U mnie pomyłki czasami zdarzają się z racji mylenia pojęcia lampa a oświetlacz mikroskopowy, a to przecież dwa różne urządzenia ;-)
No i w końcu, wiem jak wyglądają oryginalne filtry do LH-1
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości