reakcje jonowe, repetytorium

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
anka

reakcje jonowe, repetytorium

Post autor: anka »

jakie sa jeszcze inne reakcje jonowe oprocz zobojetniania reakcji straceniaowych i hydrolizy jakie warunki musi spelniac rownanie zeby mzona je bylo zapisac w postaci jonowej. Czy znacie mzoe jakies dobre repetytoria lub podreczniki do chemi dla kogos kto zdaje mature rozszerzona ?
Kamil

Re: reakcje jonowe, repetytorium

Post autor: Kamil »

reakcja jonowa zachodzi praktycznie do końca jeŻeli :
a/ jest to r. zobojetniania (zasada + kwas)
b/ jest to reakcja hydrolizy (wyj. sole poch. od mocych kwasów i mocnych zasad)
c/ powstaje produkt gazowy (np. H2S, NH3)
d/ jest to reakcja strąceniowa (warunek: oba substraty rozpszcczalne w wodzie, jeden z produktów sie strąca, lub dizałąmy mocnych kwasem trudnolotnym np. H2SO4 na sól kwasu łatwolotnego np. H2CO3).
Notatka z moejgo zeszytu z II klasy - chyba dobre notatki z lekcji sa najcenniejsze do matury. Co do podr. ja polecam rozaka (tylko zbyt łatwy zadania), zbiór pazdry i testy persony. :oops:
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: reakcje jonowe, repetytorium

Post autor: DMchemik »

trochę się pokłócę nad dwoma pierwszymi:
a) reakcja zobojętniania przebiega ilościowo w przypadku mocnych kwasów z mocnymi zasadami
b) reakcja hydrolizy nie przebiega do końca, wyjątki są rzadkie

słabego kwasu i słabej zasady nie mozna ot tak zobojętnić stechiometryczną ilością zasady lub kwasu. ustala się równowaga, przy czym reakcja w prawo to zobojętnianie a w stronę przeciwną hydroliza
Kamil

Re: reakcje jonowe, repetytorium

Post autor: Kamil »

owszem zgadza sie - reszty wyjatków i zastrzezeń nie podałem, bo nie miałem na tyle czasu ale w notatkach sie znalazły. Hydrolize dodałem w tym poście sam z siebie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości