Reakcje redoks

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Marianna
Posty: 7
Rejestracja: 23 sty 2007, o 16:12

Re: reakcje redoks

Post autor: Marianna »

Jeżeli jest już temat reakcji redoks, mam prośbę odnośnie pisania ich w postaci zapisu jonowego.
Będę wdzięczna za jasne przedstawienie tego zagadnienia, najchętniej z przykładami.

Pozdrawiam.

Marianna
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: reakcje redoks

Post autor: Marzena »

Mam pytanie jak rozwiązać ten przykład:
As2S3+HNO3+H2OH3AsO4+H2SO4+NO
Czy siarka jako substrat bedzie na 2 stopniu tlenienia?
Ogólnie prosiłabym o rozwiązanie tego przykładu:)
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: reakcje redoks

Post autor: DMchemik »

3As2S3+28HNO3+4H2O6H3AsO4+9H2SO4+28NO

na którym stopniu utlenienia jest siarka w siarczkach? reakcje połówkowe proszę już sobie rozpisać
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: reakcje redoks

Post autor: Marzena »

Dzienki
Bufflo Soldier
Posty: 58
Rejestracja: 26 sty 2007, o 12:52

Re: reakcje redoks

Post autor: Bufflo Soldier »

Witam, co prawda nie miałem takich reakcji w szkole (jeszcze), albo i miałem ale nie pamiętam =] Otóż, zainteresowałem się tym i troche poczytałem, porobiłem pare przykładów itp. ale zaciąłem się na jednym- N+O2N2O3, mógłby mi ktoś wytłumaczyć ten przykład, byłbym rad.

Pozdrawiam ze słonecznych krain- Bufflo.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: reakcje redoks

Post autor: tin »

Bufflo Soldier pisze:Witam, co prawda nie miałem takich reakcji w szkole (jeszcze), albo i miałem ale nie pamiętam =] Otóż, zainteresowałem się tym i troche poczytałem, porobiłem pare przykładów itp. ale zaciąłem się na jednym- N+O2N2O3, mógłby mi ktoś wytłumaczyć ten przykład, byłbym rad.

Pozdrawiam ze słonecznych krain- Bufflo.
Azot wystepuje w stanie wolnym w czasteczce N2, więc reakcja wyglada tak:
N2+O2N2O3
Pomijam to iż to dosyc uproszczona reakcja(gdyż N2O3 rozpada sie na NO2 i NO), ale kilka źródeł tak ja podaje wiec sie zabieramy za redoks.

Zaczynamy od tego, że pierwiastki nie związane w zwiazki(czyli tzw. wolne) sa na 0 stopniu utenienia.

Metoda krzyzowa ustalasz stopnie utlenienia N i O w tlenku azotu (III).
Czyli N(III) O(-II)-jak zawsze w tlenkach.

N2(0)-6e2N(III) |x2
O2(0).+4e2O(-II) |x3
(mozna to zapisać inaczej ale tak jest najprościej)

Czyli mnożymy odpowiednio i wychodzi:
2N2+3O22N2O3
gebus
Posty: 50
Rejestracja: 29 sty 2007, o 12:18

Re: reakcje redoks

Post autor: gebus »

DMchemik pisze:Mg + HNO3 Mg(NO3)2 + N2O + H2O ?

A co to za idiotyczna reakcja
Reakcja jak reakcja. Magnez jest tak reaktywny, że redukuje kwas azotowy do podtlenku azotu (tlenku azotu(I)). Metale aktywne tak dziwnie czasami reagują. Np glin ze stężonym kwasem azotowym nie reaguje wcale. Cynk z rozcieńczonym reaguje w taki sposób, że zamiast wodoru powstaje azotan amonu. I nie ma w tym nic dziwnego.
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: reakcje redoks

Post autor: Marzena »

Pewnie glupie pytanie ale tin czy tam po prawo tlen nie powinien miec 3O jezeli rownanie to :N2+O2N2O3
N2(0)-6e2N(III) |x2
O2(0).+4e2O(-II) |x3
Jezeli mowie zle to prosze o korekte.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: reakcje redoks

Post autor: DMchemik »

gebus pisze:
DMchemik pisze:Mg + HNO3 Mg(NO3)2 + N2O + H2O ?

A co to za idiotyczna reakcja
Reakcja jak reakcja. Magnez jest tak reaktywny, że redukuje kwas azotowy do podtlenku azotu (tlenku azotu(I)). Metale aktywne tak dziwnie czasami reagują. Np glin ze stężonym kwasem azotowym nie reaguje wcale. Cynk z rozcieńczonym reaguje w taki sposób, że zamiast wodoru powstaje azotan amonu. I nie ma w tym nic dziwnego.
Wiem o tym, jest to kwas utleniający, natomiast nie można powiedzieć, że wcale nie reaguje, tylko się pasywuje Cynk wydziela NOx z HNO3, natomiast z redukcją do amoniaku spotkałem się jedynie w przypadku odczynu zasadowego, a nie rozcieńczonego kwasu azotowego. Natomiast spotkałem się z redukcją kwasu azotowego do hydroksylaminy
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: reakcje redoks

Post autor: tin »

Marzena pisze:Pewnie glupie pytanie ale tin czy tam po prawo tlen nie powinien miec 3O jezeli rownanie to :N2+O2N2O3
N2(0)-6e2N(III) |x2
O2(0).+4e2O(-II) |x3
Jezeli mowie zle to prosze o korekte.
Nie poniewaz ta 2 przed tlenem jest tylko w celu wyrónania stron równania połówkowego. O z prawej stony to O w czasteczce i tu jet bez róznicy czy napiszesz 1 czy 2(ale z lewej strony powinno się uwzglednić że wolna cząsteczke O2-i podobnie wszystkie pierwiastki dwu lub kilkuatomowe). Mozesz to zapisać inaczej (niektórzy jednak uwazaja to za bład):
N(0)-3eN(III) |x2
O(0).+2eO(-II) |x3
ale musisz w tym przypadku pamietac zeby x2 wszystko pomnozyc.
Natomiast 3 tam nie powinno byc(bo strony by nie były równe).
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: reakcje redoks

Post autor: Marzena »

No wlasnie wiem ze rownania nie byly by rowne tylko myslalam ze jak w rownaniu jest O3 to tez w rownaniach polowkowych w redukcji musialoby byc 3O no ale jezeli nie to dobrze wiedziec, lepiej sie w koncu spytac.
Dzienki za korekte.
Bufflo Soldier
Posty: 58
Rejestracja: 26 sty 2007, o 12:52

Re: reakcje redoks

Post autor: Bufflo Soldier »

Niestety edytowaćda siętylko na 35minut po napisaniu posta, a żę kultularnym człowiekiem jestem, chciałem podziękować =] Całość mi nie wychodziła bo zapomniałem że azot w stanie wolnym występuje jako N2, jak to mówi mój pan od Histori- historia kołem się toczy, najpierw musiałem sobie wkuć wodór (=p) teraz azot. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.

PS: Nie obrażajcie się za te trawialne (czy jakośtak) pytania, ale nie mieliśmy tego w szkole, reakcji redoks zacząłem się uczyć we własnym zakresie i teraz mam pare pytań =].

PS2: Tin nie obrażaj się za moją uwagę, po prostu w tamtym temacie było pare naprawde Hard Corowo Off Topicowych postów ] Wiem wiem PM.

Tin
Ostatnio zmieniony 29 sty 2007, o 20:28 przez Bufflo Soldier, łącznie zmieniany 1 raz.
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: reakcje redoks

Post autor: Marzena »

Mam problem jak rozwiązać np. ten oto przykład.
HNO3+NOH2O+NO2
Wiem ze azot w kwasie azotowym(V) ma stopień utlenienia V, natomiast tlenek azotu IV. J właśnie nie wiem co z tlenem przecież wszedzie jest na -II stopniu tlenienia.
CZy ktoś mi pomoże jak najszybciej i wytłumaczy co z tym tlenem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości